Ніжин

Офіційний сайт Ніжинської міської ради

Автор світлини Денис Скороход
Всі розділи

Анонси:

Відділ з питань надзвичайних ситуацій, цивільного захисту населення, оборонної та мобілізаційної роботи інформує
ДСНС закликає громадян не провокувати пожежі у природних екосистемах!

Рятувальники нагадують, що легковажне ставлення  до  екосистем,  погодні умови, у більшості випадків можуть  призвести до катастрофічних наслідків, зокрема, й загибелі людей. Основною причиною виникнення пожеж на відкритих територіях є саме людський  фактор. Лише за минулу добу маємо 943 випадки загорянь на відкритих територіях та у природних екосистемах!
Підрозділами Управління ДСНС України у Чернігівській області ліквідовано 37 пожеж сухої рослинності на відкритих територіях та 2 в житловому секторі громадян внаслідок спалювання сміття та трави. Площа пройдена вогнем склала понад 127 га відкритих територій, пошкоджено 9 будинків та споруд різного призначення.
З початку року на Чернігівщині виникло 330 пожеж сміття та сухої рослинності на відкритих територіях, 2 загоряння покладів торфу та 11 пожеж в житловому секторі громадян внаслідок спалювання сухої рослинності. Площа, пройдена вогнем, склала майже 940 га території. На жаль, внаслідок   пожеж  2 особи  загинули.
Тож, зважаючи на загрозу виникнення загорянь під час підвищення температурних показників, Державна служба України з надзвичайних ситуацій звертається до населення з проханням не провокувати пожежі на відкритих територіях та дотримуватися елементарних правил безпеки під час відпочинку на природі.
Категорично забороняється:
•створювати смітники та спалювати відходи;
•розводити багаття у лісі та лісопосадках;
•палити, кидати у лісі та лісопосадках непогашені сірники та недопалки;
•залишати у лісі просочене бензином, гасом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я;
•спалювати стерню та рослинні залишки на сільськогосподарських полях;
•дозволяти дітям бавитися із сірниками та запальничками.
Шановні громадяни! Якщо ви помітили займання в лісах, посадках та на відкритих територіях, негайно телефонуйте за номером «101».
Пам’ятайте, що лише дотримання елементарних правил пожежної безпеки застереже від трагічних наслідків та матеріальних збитків.
Відділ з питань НС, ЦЗН, ОМР 
(за посиланням Ніжинський МРВ Управління ДСНС України в Чернігівській області).

ЕКОЛОГИ ЗАКЛИКАЮТЬ БІЛЬШ СУВОРО ДОТРИМУВАТИСЯ ПРАВИЛ ПОВОДЖЕННЯ З ПОБУТОВИМИ ВІДХОДАМИ У ЗВ’ЯЗКУ З ЕПІДЕМІЄЮ КОРОНАВІРУСУ

У результаті протиепідемічних заходів, які сьогодні проводяться у зв’язку з епідемією коронавірусу, утворюється значна кількість медичних відходів. Вони можуть бути не тільки носіями вірусу, а й становити загрозу довкіллю, якщо не дотримуватися правил їх збирання та передачі на знешкодження.

Так, використані маски, рукавички, флакончики від знезаражувальних засобів, спецодяг – усе це при недбалому ставленні може бути джерелом зараження інших людей та забруднення довкілля, особливо в період дії карантину. Тому не слід забувати про дотримання правил і норм поводження з побутовими відходами, в тому числі з медичними.

Для цього слід додержуватися простих рекомендацій:

- вдома тримати окремий сміттєвий пакет для збирання відходів, що можуть бути потенційними носіями вірусів (маски, рукавички, паперові носові хустинки тощо); у разі його заповнення герметично зав’язати та помістити ще в один пакет перед видаленням до сміттєвого баку або спеціальної ємності для збирання таких видів відходів (за наявності);

- у разі перебування поза домівкою, тримати із собою невеличкий пакетик для складання використаних паперових хустинок, масок, який потім вдома помістити у загальний пакет для таких відходів;

- не викидати одноразовий посуд, використані засоби захисту та паперові хустини до звичайних сміттєвих урн, аби птахи і тварини не розносили їх довкола.

Департамент екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА нагадує про обов’язкове дотримання Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами, зокрема положень, що стосуються поводження з медичними відходами категорії В – епідемічно небезпечними.

Аби протистояти розповсюдженню інфекції та не допускати забруднення довкілля, зазначених правил і норм необхідно додержуватися не лише у медичних закладах, а й у повсякденному житті.

Органам місцевого самоврядування, керівникам підприємств, організацій і установ рекомендується встановити поблизу звичайних баків для сміття окремі герметичні ємності, що чітко розрізняються за кольором або маркуванням, для збирання від населення потенційно інфікованих відходів. У подальшому забезпечити знешкодження таких відходів на спеціалізованих підприємствах з дотриманням вимог, визначених вищевказаним наказом МОЗу.

Довідково. Перелік ліцензіатів на провадження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (в тому числі медичними).

Департамент екології та природних ресурсів
Чернігівської облдержадміністрації


Про заходи щодо попередження пожеж 
на території Ніжинської міської об’єднаної територіальної громади

            За прогнозами синоптиків весною 2020 року очікується жарка посушлива погода з коливаннями температури повітря до  незвичних для даної пори року високих температурних максимумів. Такі погодні умови на території України збільшують вірогідність виникнення пожеж в лісопаркових зонах, міському лісі, полігоні твердих побутових відходів, на ділянках з сухою травою. Згідно офіційної інформації Управління ДСНС України у Чернігівській області кожного дня трапляється від значна кількість пожеж,  причиною яких є випалювання рослинних залишків.

            З метою вжиття відповідними посадовими особами, власниками житлових будинків, інших будівель заходів щодо недопущення нещасних випадків та небезпечних подій внаслідок виникнення пожеж, прошу врахувати наступне:

            1. Розпорядженням міського голови від 26.02.2020 року № 48 «Про заходи щодо попередження пожеж в екосистемах, сільськогосподарських угіддях, на полігоні твердих побутових відходів та на інших територіях Ніжинської міської об’єднаної територіальної громади», відповідно до ст. 19 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 31 Лісового кодексу України керівникам підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, садово-городніх кооперативів та товариств, мешканцям міста категорично З А Б О Р О Н Е Н О:

             «випалювання рослинності або її залишків на закріплених та прилеглих територіях, присадибних ділянках, в смугах відводу автошляхів та залізниці, лісосмугах, поряд з полігоном твердих побутових відходів».

            2. Керівникам комунальних підприємств, бюджетних організацій, навчальних закладів, власникам відомчих та приватних житлових будинків, керівникам об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, гаражних та садових кооперативів, установ, побутових та  торгівельних закладів вжити необхідних заходів щодо недопущення спалювання рослинності  або її залишків, яке може призвести до виникнення надзвичайної ситуації, небезпечної події та створює реальну загрозу здоров’ю людей. В разі виявлення таких фактів – інформувати Ніжинський відділ поліції (тел. 2-30-68, 2-37-63) та чергового виконавчого комітету Ніжинської міської ради (тел. 7-19-51, 15 – 80).

           3. Засобам масової інформації міста посилити увагу застережливим публікаціям з метою профілактики пожеж та організації безпечного відпочинку громадян на природі. Інформування  населення про заборону випалювання рослинних залишків на території міста, що становить небезпеку для життя, здоров’я  людини та навколишнього середовища.

           Відділ з питань НС, ЦЗН, ОМР            


Рекомендації для громадян щодо коронавірусу 2019-nCoV

Міністерство охорони здоров’я України закликає громадян та мандрівників дотримуватись звичайних заходів обережності.

Коронавіруси – це велика родина респіраторних вірусів, що можуть спричиняти захворювання: від звичайної застуди до тяжкого гострого респіраторного синдрому.

Основними клінічними ознаками та симптомами коронавірусу є гарячка та утруднене дихання.

У разі появи симптомів, що свідчать про гострі респіраторні захворювання під час подорожі або після неї, мандрівникам рекомендується звернутися до лікаря та надати відомості про історію подорожей.

 

Стандартні рекомендації ВООЗ для широкої громадськості щодо зменшення впливу та передачі ГРВІ:

·      часто мийте руки або обробляйте дезінфікуючими засобами;

·      під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою. Використану хустку варто негайно викинути та помити руки;

·      уникайте тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель;

·      якщо маєте підвищену температуру тіла, кашель й утруднене дихання, якнайшвидше зверніться до лікаря та повідомте йому попередньою історією подорожей;

·      відвідуючи живі ринки в районах, в яких зараз фіксуються випадки нового коронавірусу, уникайте контакту з живими тваринами та поверхнями, які контактують з тваринами;

·      не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження. Із сирим м'ясом, молоком тощо слід поводитися обережно.

 

Відділ з питань НС, ЦЗН, ОМР

 

     Для профілактики захворювання слід дотримуватись стандартних рекомендацій:

1.     часто мийте руки або обробляйте дезінфікуючими засобами;

2.     під час кашлю та чхання прикривайте рот і ніс паперовою хустинкою. уникайте тісного контакту з усіма, хто має гарячку та кашель;

3.     якщо маєте підвищену температуру тіла, кашель й утруднене дихання, якнайшвидше зверніться до лікаря та повідомте йому попередньою історією подорожей;

4.     не споживайте сирих чи недостатньо термічно оброблених продуктів тваринного походження.


               Увага! Попередження про погіршення погодних умов!

За повідомленням Українського Гідрометеоцентру, у зв'язку із переміщенням активного циклону, очікуються опади у вигляді дощу та мокрого снігу.

24 лютого значний сніг, сильна хуртовина, на дорогах снігові замети, ожеледиця,сильний вітер 25-28 м/с.

Погодні умови ускладнюватимуть роботу підприємств енергетики та комунального господарства.Очікувані погодні умови спричинятимуть ускладнення роботи  транспорту.

Ускладнення погодних умов відповідатимуть ІІ (помаранчевому)рівню небезпечності, спричинятиме порушення руху транспорту на окремих ділянках доріг і вулиць.

                Будьте уважні та обережні!


 Відділ з питань НС, ЦЗН, ОМР 

(за матеріалами Управління ДСНС у Чернігівській області).

В Ніжині сталася пожежа  житлового  будинку  по вул.  Лізи Чайкіної

08лютого2020 р. о 17 год 33 хв. до пожежної частини 16 ДПРЧ надійшло повідомлення про пожежу двохквартирного будинку за адресою: м.  Ніжин, вул. Лізи Чайкіної, б.9. Житловий будинок розміром 10х12 метрів, стіни дерев’яні, покрівля шифер по дерев’яному риштуванню, освітлення електричне, опалення водяне від газового котла в частині будинку 1, та пічне в частині будинку 2.

 Внаслідок пожежі знищено: покрівлю на  площі 20 м кВ. та перекриття на  площі 5 м кв.Причина  пожежі встановлюється.
З метою попередження виникнення пожеж, загибелі й травмування населення на них Ніжинський міськрайонний відділ Управління ДСНС України в Чернігівській області попереджає:
  - обережне користування вогнем допоможе Вам зберегти роками надбане майно,  життя  Ваше та оточуючих Вас людей.
  - виходячи з дому, переконайтесь, що електричні та газові прилади відключені.
  - маленька іскорка може стати причиною великого лиха.
  - паління в стані алкогольного сп’яніння може призвести не лише до пожежі, а й до загибелі самої людини.                                                            

Відділ з питань НС, ЦЗН, ОМР (за посиланням Ніжинський МРВ Управління ДСНС України в Чернігівській області).

Рятувальники закликають громадян дотримуватись правил пожежної безпеки у побуті!

Традиційно, взимку показник кількості пожеж, які щодня виникають у житловому секторі країни залишається на стабільно високому рівні. Як наслідок — в рази збільшується число загиблих на них громадян.  Причиною виникнення займань у помешканнях є нехтування самими ж людьми елементарних правил пожежної та, в першу чергу, власної безпеки. Паління у ліжку, перенавантаження або несправність електромережі часто призводять до пожеж у побуті. Крім того, для обігріву власних домівок люди використовують саморобні або несертифіковані електрообігрівачі, а також порушують правила експлуатації пічного опалення.
Так, 13 лютого о 03 год. 52 хв. до Служби порятунку "101" у м.  Ніжині надійшло повідомлення про загоряння в одному з приватних житлових будинків, що у с. Крапивне. За викликом на місце події оперативно прибуло відділення 16-ої Державної пожежно-рятувальної частини м. Ніжин та пожежні команди сіл Талалаївка та Безуглівка. Спільними діями пожежу було о  05 год. 31хв. остаточно ліквідовано. Під час гасіння рятувальники в одній з кімнат будинку виявили 51-річного господаря без ознак життя.
Заважаючи на вкрай невтішну та трагічну статистику, відповідно до якої в Україні з початку року на пожежах загинуло вже 285 людей, Державна служба України з надзвичайних ситуацій вкотре звертається до громадян з проханням неухильно дотримуватися правил пожежної безпеки.
Розповідайте дітям про небезпеку, яку приховує у собі вогонь. Майже кожній пожежі можна запобігти! Для цього слід обов'язково обговорити в родині не тільки заходи щодо запобігання пожежі, а й порядок дій у разі її виникнення: спосіб виклику пожежно-рятувальної служби “101”, евакуації дітей, гасіння пожежі на початковій стадії, безпечні маршрути виходу з приміщення.
Завжди дбайте про належний протипожежний стан власних помешкань:
•не залишайте малолітніх дітей без нагляду, та не дозволяйте їм бавитися сірниками;
•якщо ви обігріваєте помешкання за допомогою пічного опалення, обов'язково перевірте його справність;
•слідкуйте за станом та справністю електромережі;
•у разі виходу з приміщень не залишайте увімкненими телевізори, праски, тощо;
•не паліть у ліжку;
•намагайтеся уникати перевантаження електричних мереж, не вмикайте одночасно побутові електроспоживачі великої потужності.
•подбайте про захист помешкання від грозових розрядів, адже блискавки нерідко можуть стати причиною займання.
Пам'ятайте! Лише виконання елементарних правил пожежної та власної безпеки зможе зберегти ваше життя та майно від вогню.
Відділ з питань НС, ЦЗН, ОМР (за матеріалами офіційного сайту УДСНС України в Чернігівській обл.)


У селі Долинське Запорізького району на ставку провалилися під лід і потонули троє  5-річних дітей, врятувати їх не вдалося.

У вечері  в суботу, 8 лютого 2020 року о 20.24 год. до У ДСНС надійшла інформація що в селі  Долинське поблизу Запоріжжя  на місцевому ставку  провалилися під лід і потонули троє  дітей. Усі троє - 2014 року народження. Всім дітям було п’ять років, серед них двоє близнюків. Загинули два хлопчики та одна дівчинка.

На місце виїхали три бригади медиків. За життя дітей боролися упродовж години, але врятувати їх не вдалося.

Двоє хлопчиків та дівчинка 2014 року народження разом пішли гуляти та довгий час не повертались додому. Батьки дітей самостійно почали шукати дітей та знайшли їх у воді на місцевому ставку.

Правоохоронці встановлюють обставини та причини події.

Суспільство вкрай стурбоване станом травмування та загибелі дітей. За статистичними даними щорічно гине величезна кількість дітей в наслідок аварій, утоплення, удушення, у вогні. Нещастя стається саме тоді, коли діти залишаються напризволяще, де небезпека чатує на кожному кроці: вдома – коли працюють електропобутові прилади та є вільний доступ до сірників та запальничок, вибухонебезпечних предметів, хімічних речовин; на вулиці – в умовах стрімкого потоку транспорту; під час відпочинку у лісі, горах, біля водойм. Діти стають заручниками обставин, а їх легковажне ставлення до вогню, води, незнання елементарних правил безпеки часто є першопричинами сумних та трагічних наслідків.

 Шановні батьки! Звертаємося до Вас з проханням: не залишайте дітей без нагляду, дбайте про власну безпеку та безпеку своїх дітей! Навчайте їх культури поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність у поводженні з вогнем, водою, газовими та електричними приладами, різного виду небезпечними речовинами та предметами.

 Пам’ятайте: безпека ваших дітей залежить тільки від вас самих!

 

 

Відділ з питань НС, ЦЗН, ОМР (за матеріалами інтернет сайту Запорізької обл.)

Шановні батьки!

1.     Зараз триває карантин в навчальних закладах міста.

2.     Піклуйтесь про своїх дітей.

3.      Не залишайте дітей без нагляду. Ви повинні знати, де знаходиться ваша дитина протягом дня і ночі.

4.     Нагадуйте про небезпечність контактів з чужими людьми на вулиці та вдома, коли немає дорослих.

5.      Слідкуйте, щоб діти обережно поводилися з вогнем.

6.      Не дозволяйте самостійно використовувати піротехнічні засоби (петарди, бенгальські вогні, хлопавки тощо).

7.      Нагадуйте дітям, що необхідно дотримуватись правил дорожнього руху.

8.      Не дозволяйте, щоб діти ходили на водоймища, які ще не вкриті кригою, або вкриті слабкою кригою.

9.      Нагадуйте правила поводження з побутовим газом під час користування газовими плитами.

10.   Пам’ятайте про правила поводження з дикими та бездоглядними свійськими тваринами.

11.   Не допускайте, щоб Ваші діти вживали алкогольні напої та наркотичні речовини.

12.   У разі необхідності телефонуйте:

При пожежі – 101
До поліції    – 102
          Швидка допомога – 103
Служба газу – 104
 
Пам’ятайте, що Ви несете повну відповідальність за життя та здоров’я Ваших дітей.

Відділ з питань НС, ЦЗН, ОМР


Інструкція з техніки безпеки для учнів.  Правила безпечної поведінки під час карантину та  зимових канікул.

Поведінка на дорозі
Взимку дороги особливо небезпечні, оскільки випадає сніг і засипає їх. Від морозу сніг замерзає і дорога робиться особливо слизькою, як каток. Тому їх треба посипати піском, щоб відбувалося зчеплення коліс з дорогою, тобто тертя. Але дорогу посипали, а сніг іде й іде, дорога знову робиться слизькою. Машинам треба їхати, їх заносить на поворотах так сильно, що може крутити навколо своєї осі, як карусель. У таких випадках найчастіше трапляються ДТП з важкими наслідками. Водієві важко впоратися з керуванням. Тому взимку треба бути особливо обережним. А це означає, що не можна ковзатися на тротуарі, а тим більш на проїжджій частині дороги. Машину на слизькій дорозі зупинити неможливо. Гальмівний шлях транспортного засобу на слизькій дорозі збільшується у два - три рази. Хоч на колеса одягають зимову гуму з шипами, яка поліпшує зчеплення з дорогою, але це мало допомагає, коли дороги слизькі.
Ви - пішоходи. Тому подумаймо разом, як вберегти себе від ДТП. Почнемо з того, що взимку треба бути особливо уважними на дорозі.

Правила поведінки на вулицях і дорогах у зимовий період

• Коли ви рухаєтеся по тротуару, то не поспішайте, не біжіть, бо можете посковзнутися і впасти.
• Ніколи не ковзайтеся, щоб не збити інших людей, які рухаються поруч, а ще тому, щоб не виїхати на проїжджу частину, бо це дуже небезпечно.
• Не ходіть близько біля краю тротуару, щоб вас не зачепила машина, яка випадково втратила керування
• При переході дороги будьте особливо пильні. Переходьте її лише на переході й уважно придивляйтеся, щоб не було поблизу машини. Або тоді, коли транспортні засоби вже зупинилися.
• Ніколи не перебігайте дорогу навіть коли немає транспортних засобів, бо по слизькій дорозі бігти небезпечно.
• Не катайтеся на ковзанах по тротуару чи дорозі - це небезпечно.
• Ніколи не чіпляйтеся до транспортних засобів, щоб прокататися з «вітерцем». Це приведе до тяжких трагічних наслідків.
• Ніколи не спускайтеся з гірки на санчатах або лижах з тієї гірки, що веде на дорогу.
• Залізниці взимку також небезпечні, адже скрізь слизько. Якщо виникає потреба перейти залізничну колію, то будьте уважні.
• Не грайтеся в рухливі ігри поблизу проїжджої частини. Не штовхайтеся, щоб не потрапити під колеса автомобіля.
• Коли чекаєте на зупинці громадський транспорт, ніколи не ставайте на край тротуару, тому що можете посковзнутися самі або ненароком хтось може штовхнути вас, і ви потрапите під колеса.
• Поводьтеся на вулиці та зупинці культурно, чемно, адже соромно бути невихованим.
• Обходьте транспортні засоби дуже уважно, коли обмежена чи недостатня видимість. • Зимова дорога криє в собі небезпеку, тому зосередьте на ній всю увагу.

Вибухонебезпечні предмети

• До виявлених вибухонебезпечних предметiв нi в якому разi не можна торкатись, перекладати, розряджати, зберiгати;
• забороняється використовувати снаряди для розведення вогню; 
• не можна збирати, здавати снаряди в металобрухт; 
• виявивши вибухонебезпечнi предмети, необхiдно термiново повiдомити полiцiю, школу, вiйськкомат.

Правила протипожежної безпеки

• дотримуйтесь правил протипожежної безпеки пiд час встановлення ялинок, пiд час проведення новорiчних свят;
• гра з вогнем - одна з причин пожежi;
• Категорично забороняється зривати петарди та запускати салюти без нагляду батьків!
Правила поведiнки на кризi

• Не виходьте на кригу, мiцнiсть якої вам невiдома;
• не виходьте на кригу пiд час льодоходу, весняної вiдлиги, снiгу i сильних перепадiв температури повiтря;
• не збирайтесь на кризi великими групами;
• не заїжджайте на лижах з крутого берега на неперевiрену кригу.

Правила поведiнки при користуванні електричними приладами

При користуванні електричними приладами не можна:
- залишати без догляду ввімкнені прилади;
- ставити під розеткою електронагрівальні прилади, бо контакти розетки можуть перегрітися;
- вмикати у розетку декілька приладів одночасно;
- торкатися оголених місць при порушенні електропроводки або оголенні електричного проводу, поломці розетки;
- вмикати несправні електричні праски, самовари тощо;
- стукати по екрану телевізора, що згас, він може зайнятися або вибухнути; телевізор необхідно негайно вимкнути.
При користуванні нагрівальними приладами не можна:
- вмикати їх через трійник та розміщати під розетками;
- накривати, адже прилад перегрівається;
- використовувати у тривалому режимі.

Правила безпечного користування побутовими газовими приладами.

Гази, і особливо продукти їх згоряння, спричиняють отруйну дію, тому треба дотримуватися особливої обережності. Необхідно провітрювати приміщення, де є газові прилади.
Забороняється:
-- користуватися газовими колонками при відсутності тяги;
-- відкривати кран газопроводу, не перевіривши, чи закриті всі крани газової плити;
-- стукати по кранах, пальниках твердими предметами;
-- сушити речі над газовою плитою.
Почувши запах газу, перекрийте кран газопроводу і зателефонуйте  104.

Дії  при виявленні запаху газу.

Якщо ви виявили запах газу в приміщенні, то дотримуйтесь наступних правил:
-- не вмикайте електрику;
-- не запалюйте сірники; 
-- не паліть;
-- провітріть приміщення;
-- перекрийте крани газоподачі;
-- викличте аварійну бригаду за номером 104.

Будьте обережні: запобігайте утворенню іскор у будь-який спосіб, адже це може призвести до загоряння газу та його вибуху.


ІНФОРМАЦІЯ ЩОДО ПРИЗОВУ НА СТРОКОВУ ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ

Усі призовники, віком від 18 до 27 років, які мешкають на території міста Ніжин, Ніжинського району та підлягають призову на строкову військову службу, зобов’язані прибути на призовну дільницю за адресою: Чернігівська область, місто Ніжин, вул. Редькінська, 6 у встановлений час з документами, що зазначені в повістках. Громадяни, які не отримали повісток для призову на строкову військову службу , зобов’язані прибути до Ніжинського об’єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки до 01 квітня 2020 року,  та мати при собі документи, які посвідчують особу.

">В зв’язку з підготовкою та проведенням весняного призову на строкову військову службу, згідно ст.15 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», Указу Президента України від 16 січня 2020 року № 13/2020 «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2020 році» та постанови Кабінету Міністрів України № 352 «Про затвердження положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом».

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов’язком українців (ст. 65 Конституції та ч. 1 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»). Військовий обов’язок встановлюється з метою підготовки громадян України до захисту своєї держави.

Хто підлягає призову на строкову військову службу у 2020 році?

 Призовний вік в Україні в 2020 році встановлено на рівні 18-27 років. Таким чином, чоловіки цієї вікової категорії, визнані придатними до проходження строкової служби і які не мають підстав для відстрочки або звільнення від армії, зобов’язані пройти службу у лавах Збройних сил України.

Який термін служби в українській армії?

        Згідно ст. 23 ЗУ «Про військовий обов’язок и військову службу» термін служби в армії становить:

-         18 місяців – для призовників, які не мають вищої освіти;

-         12 місяців – для призовників зі ступенем спеціаліста або магістра.

 Що робити, якщо принесли повістку?

Згідно з українським законодавством, призовники, які отримали повістку зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, зазначений у повістці. При цьому в Законі зазначено, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову. Отже, як тільки в країні оголошено про початок нового призову в армію, громадянам призовного віку дається 10 днів на явку до призовної дільниці.

Хто має право на відстрочку або звільнення від служби в армії?

Законодавством України передбачено досить великий перелік громадян, які можуть отримати відстрочку від строкової служби або взагалі не підлягають військовому призову. Так, відповідно до Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» потрапити під відстрочку можуть:

чоловіки, які мають двох і більше дітей або вагітну дружину, студенти денних відділень ПТУ, ВНЗ і духовних семінарій, призовники, які є єдиними годувальниками в сім’ї, педагоги, лікарі, священнослужителі, поліцейські, резервісти і т.д.

 Соціальні гарантії громадян України, призваних на строкову військову службу:

 · військовослужбовці, які були призвані на строкову військову службу мають право на  навчання у цивільному та військовому Вищому навчальному закладі на безкоштовній основі.

· зберігаються робоче місце та середній заробіток особам, за умови офіційного працевлаштування до призову;

· при призові виплачується грошова допомога у розмірі двох прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня календарного року (у 2019 році це – 3,9 тис. гривень);

· військовослужбовці перебувають на повному державному утриманні, розміщуються в казармах (на кораблях), забезпечуються щоденним триразовим гарячим харчування та військовою формою одягу  згідно встановленим норм.

·  виплачується щомісячне грошове забезпечення   (від в/звання та посади) на додаткові особисті потреби.

· Громадяни Украіни, які звільнилися з військової строкової служби отримують грошову допомогу в розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб установленого на 1 січня календарного року.

· надається відпустка (10 календарних днів без урахування часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад)

· час проходження строкової в/служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;

·за ними зберігаються жилі приміщення, які вони займали до призову на строкову військову службу. Вони не можуть бути зняті з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов;

Також, держава забезпечує соціальну та професійну адаптацію військовослужбовців строкової військової служби, які до призову на строкову військову службу не були працевлаштовані.

 Яка відповідальність за ухилення від призову в армію?

В Україні передбачено два види відповідальності за порушення законодавства про військову службу — адміністративна і кримінальна.

Адміністративна відповідальність передбачена за статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за статтею 335 КК України і передбачає обмеження волі на строк до 3-х років.


Пожежна небезпека пічного опалення та правила пожежної безпеки при використанні його у побуті

Порушення правил пожежної безпеки при експлуатації пічного опалення — досить поширена причина виникнення пожеж у побуті в холодну пору року. Пожеж від приборів опалення, якщо вони справні та експлуатуються з виконанням правил пожежної безпеки, не може бути. Якщо пожежа все одно сталась, то її причина ховається завжди в порушені правил експлуатації чи невиконанні інструкцій.

Небезпека пічного опалення обумовлюється тим, що кожна піч це вогнедіюче джерело. Частіше за усе пожежі відбуваються з причини перегрівання печей, появи у цегляній кладці тріщин, а також в результаті застосування для розтоплювання печей горючих і легкозаймистих рідин, випаданні з топки або зольника вуглин.

 У разі користування пічним опаленням:

- перед початком, а також протягом усього опалювального сезону слід очищати димоходи та печі від сажі, щоб не сталось її займання. Очищення від сажі та різноманітного бруду необхідно провадити для опалювальних печей періодичної дії на твердому та рідкому паливі - не рідше одного разу на три місяці;

- біля кожної печі перед топковим отвором на горючій підлозі слід прибити металевий лист розміром не менше 0,5 х 0,7 м;

- усі димові труби та стіни на горищі, через які прокладено димові канали, повинні бути заштукатурені й побілені;

- золу й шлак, що їх видаляють із топки, необхідно заливати водою та виносити в спеціально відведені місця. Не дозволяється висипати золу й шлак поблизу будівель.

Під час використання пічного опалення не допускається:

- залишати печі, які топляться, без нагляду або доручати нагляд за ними малолітнім дітям;

- користуватися печами, які мають тріщини;

- розміщувати паливо, інші горючі речовини та матеріали безпосередньо перед топковим отвором;

- зберігати незагашені вуглини та попіл у металевому посуді, встановленому на дерев'яній підлозі або горючій підставці;

- сушити й складати на печах одяг, дрова, інші горючі предмети та матеріали;

- застосовувати для розпалювання печей легкозаймисті та горючі рідини;

- використовувати для топлення дрова, довжина яких перевищує розміри топки;

- здійснювати топлення печей із відкритими дверцятами топки;

- закріплювати на димових трубах антени телевізорів, радіоприймачів тощо;

- зберігати у приміщенні запас палива, який перевищує добову потребу.

Шановні мешканці м. Ніжина! Дотримання цих простих правил дозволить зберегти ваше життя та  життя близьких вам людей!

Відділ  з питань НС, ЦЗН, ОМР
Ніжинської міської ради


Як правильно купатися в ополонці на Водохреща 

19 січня настало, священнослужителі охрестили водойми, приготували спеціальні ополонки... Здавалося б, пірнай собі і все. Але ж ні. Тут теж має бути певна підготовка.
1. Перевірте, чи є навколо працівники МНС чи медики, які в разі чого можуть швидко допомогти.
2. Прислухайтесь до себе: чи ви дійсно маєте непохитну віру у цілющу силу таких пірнань.
3. Радять перед запливом намастити тіло жиром, кремом чи олією, щоб захистити капіляри у верхньому шарі шкіри.
4. Роздягайтесь поступово. Знімаючи кожен шар, потрібно зробити кілька активних вправ: чи то поприсідати 20 разів, чи то пострибати на місці. Маємо зігрітися в тому одязі, в якому стоїмо. І так аж до самого купального костюму. Взуття знімаємо останнім.
5. А тепер – пірнаємо. Але все ж таки – не з головою. Лікарі радять обмежити перший заплив 10-15 секундами, не більше. Адже такий холод – завжди стрес для організму.
6. Виходимо з ополонки і швиденько розтираємось рушником, вдягаємо теплий одяг і п'ємо теплий чай.
Важливо! Ні в якому разі не можна пити алкоголь – ні до пірнання, ні одразу після. Максимум, що дозволяють лікарі, – трохи теплого глінтвейну або кілька ковтків коньяку через 15 хвилин після занурення. Не раніше!

Кому не можна купатися на Хрещення
Є такі групи населення, яким лікарі забороняють купатися у ополонці – навіть на Хрещення. Не варто цього робити:
•людям з хворобами серця і судин;
•із хронічними захворюваннями сечостатевої, дихальної систем і носоглотки в стані ремісії;
•з температурою вище 37 градусів за будь-яких обставин;
•вагітним;
•з порушеннями роботи ендокринної системи та хворобами щитовидної залози
•епілептикам та людям із судомними захворюваннями;
•з будь-якою хворобою у гострому стані;
•із кон'юктивітом чи глаукомою;
•із туберкульозом;
•із цукровим діабетом.
У МОЗ України наполегливо рекомендують за кілька днів до пірнання відвідати свого лікаря задля огляду


Відділ з питань НС, ЦЗН, ОМР


Рятувальники нагадують громадянам правила пожежної безпеки у побуті

Всього з початку року на території України у житловому секторі виникло вже 804 пожежі, на яких загинули 82 людини та постраждало 60 осіб.
Саме тому, з профілактичною метою, працівники Служби порятунку проводять інформаційно-просвітницькі заходи, під час яких спілкуються із людьми щодо необхідності дотримання правил пожежної безпеки у побуті.
Так, 12 січня 2020 року в селі Велика Кошелівка Ніжинського району в господарстві по вулиці Вишнева, 3 о 11 год. 10 хв. сталася пожежа. Про це повідомляє Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОДА. Горів житловий будинок (8х10 м, стіни цегляні, покрівля металева). Вогнем знищено покрівлю на площі 3 кв.м та майно, пошкоджено перекриття та стіни на площі 16 кв.м. Причина пожежі - порушення правил пожежної безпеки при експлуатації електроустановок та електромереж.
Рятувальники нагадують  слідкувати за станом та справністю електромережі,  у разі виходу з приміщень не залишати увімкненими телевізори, праски, обігрівачі, тощо. Крім того, співробітники Служби порятунку закликали людей не залишати малолітніх дітей без нагляду та не дозволяти їм бавитися сірниками.
Загалом, подібні заходи проходять по всій території країни і будуть тривати й надалі, аби люди не забували про важливість дотримання правил пожежної безпеки у побуті . Основна мета заходів  - попередження загорянь у приватних будинках, недопущення травмування та загибелі людей на пожежах.
.
ДСНС також надає практичні поради, які допоможуть уникнути пожежі та закликає громадян дбати про належний протипожежний стан власних помешкань. Зокрема:
•якщо ви використовуєте для обігріву пічне опалення, то перед початком, а також впродовж усього опалювального сезону, слід очищати димоходи та печі від сажі. Не рідше одного разу на три місяці;
•відстань від печі до меблів, шаф та іншого обладнання повинна бути не менше 0,7 м, а від топкових отворів – не менше 1,25 м;
•при користуванні електрообігрівачами, їх не можна залишати біля речей та предметів, що під дією високих температур можуть зайнятись;
•у разі виходу з приміщень не залишайте увімкненими телевізори, праски, тощо;
•слідкуйте за станом та справністю електромережі;
•намагайтеся уникати перевантаження електричних мереж, не вмикайте одночасно побутові електроспоживачі великої потужності;
•не залишайте малолітніх дітей без нагляду, та не дозволяйте їм бавитися сірниками;
•при виникненні пожежі негайно викликайте вогнеборців за номером «101», адже кожна хвилина у цій ситуації має вирішальне значення!

Пам’ятайте! Лише виконання елементарних правил пожежної та власної безпеки зможе зберегти ваше життя та майно від вогню.

Відділ з питань НС, ЦЗН, ОМР виконавчого комітету Ніжинської міської ради


Державна служба України з надзвичайних ситуацій закликає українців переглянути ставлення до протипожежних заходів у своїх домівках. Рятувальники повідомили, що за перші два дні 2020 року на пожежах загинули 29 людей.

«І це не прикра випадковість, це – наслідки байдужості. “Необережне поводження з вогнем”, “необережність під час паління”, “порушення правил експлуатації пічного опалення” – усі ці причини, це – людська діяльність. Найбільше болить за маленьких дітей, яких дорослі позбавляють шансів на щасливе й довге життя свідомим нехтуванням правил пожежної безпеки у власних помешканнях», – заявили в ДСНС.

За даними рятувальників, у 2019 році зафіксували понад 97 тис. пожеж, на яких загинули близько 1800 людей, ще понад 1400 отримали травми.


Пам'ятка для населення про дотримання правил пожежної безпеки під час встановлення новорічної ялинки

Шановні жителі міста Ніжина та гості!  Незабаром Новорічні та Різдвяні свята, які принесуть до кожного будинку радість і надію, зміни на краще в житті. Щоб наслідки від пожежі нікому не затьмарили свята, необхідно дотримуватися певних вимог пожежної безпеки.

Влаштовуючи ялинку неухильно дотримуйтесь елементарних вимог правил пожежної безпеки таких як:

1.Ялинка має бути встановлена на стійкій основі;

2.Ялинку забороняється встановлювати на шляхах евакуації;

3.Ілюмінація мусить бути виконана з дотриманням правил влаштування електроустановок;

4.При виявленні несправності в ілюмінації (нагрівання проводів, блимання лампочок, іскріння тощо) її слід терміново вимкнути;

5.Мінімальна відстань від місця, де встановлено ялинку, до опалювальних пристроїв та легкозаймистих речей, портьєр тощо, має становити не менше 1 метра;

6.Не прикрашайте ялинку ватою, папером, марлею та целулоїдними іграшками. Освітлюйте її тільки електричними гірляндами промислового виробництва;

7.В приміщенні, де встановлено ялинку, категорично заборонено запалювати бенгальські вогні, феєрверки, вибухонебезпечні хлопавки, петарди та ін.;

8.Не одягайте дітей у костюми з вати, марлі, паперу та інших легкозаймистих матеріалів, не просочених легкозаймистою рідиною;

9.Пам’ятайте, що у приміщенні, де встановлено ялинку, необхідно обладнати протипожежний куточок, в якому мають бути вогнегасники, вода та спеціальні покривала;

10.Виходи та проходи в цьому приміщенні мають бути вільні;

11.У разі надзвичайних ситуацій негайно повідомте пожежну охорону за телефоном 101;

12. Вживши заходів по евакуації з приміщення всіх присутніх, приступіть до гасіння пожежі.

Будьте обережні з вогнем при встановленні новорічних ялинок та гарних вам свят!

 

                                                                                                                                                           Відділ з питань НС, ЦЗН, ОМРУ Ніжині проходять функціональні навчання


 09 грудня 2019 року  у приміщенні  ЗОШ 1-111 ст.№1 відбулися функціональні навчання з керівниками  ланок цивільного захисту. Працівниками Ніжинського  навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД було проведено заняття за 18-ти годиною програмою постійно діючого семінару для осіб, які очолюють ланки пожежогасіння, санітарної  ланки  та ланки охорони громадського порядку  працівників навчальних закладів  підпорядкованих Управлінню освіти м. Ніжина.

Метою постійно діючого семінару є своєчасне та систематичне вивчення, оновлення, поглиблення спеціальних знань і умінь з питань цивільного захисту. Забезпечення готовності до виконання завдань під час підготовки та проведення заходів цивільного захисту, формування вмінь та навичок своєчасного забезпечення рятувальних та інших робіт.

У ході занять слухачі ознайомилися з структурою та змістом положення про формування, вимогами до ведення документації щодо підготовки особового складу до дій у надзвичайних ситуаціях.

Слухачі на практиці вчилися надавати  першу долікарську допомогу, використовувати первинні засоби пожежогасіння, практично відпрацювали порядок дій своїх підрозділів під час виникнення надзвичайної ситуації.

Проведення функціональних навчань керівниками ланок цивільного захисту сприятиме  ефективному керуванню особовим складом, організацією  підготовки підлеглих до дій при виникненні  надзвичайних подій та ситуацій. Заступник начальника Управління освіти Н.О.Пономаренко підвела підсумки навчання та зосередила увагу на попередження надзвичайних ситуацій у закладах під час проведення новорічних та різдвяних свят. В Україні через туман оголошено І рівень небезпекиУкраїнський  Гідрометеотцентр попереджає, 29 листопада 2019 року  на більшій частині території Ураїни вночі та вранці туман, дощ, місцями ожеледиця видимість 200-500 м(І рівень небезпечності, жовтий).

ТУМАН - це природне явище, що досить часто спостерігається восени.  Особливо густий туман накопичується в низинах, де видимість досягає менше 100 метрів. В результаті різкого обмеження видимості збільшується кількість дорожньо-транспортних пригод на дорогах.

Фахівці рекомендують водіям під час керування автомобілем у тумані дотримуватися наступних порад:

§  знизити швидкість руху;

§  при наявності протитуманних фар увімкнути їх спільно з ближнім світлом;

§  тримати безпечну дистанцію з іншими автомобілями;

§  при зупинці увімкнути аварійну світлову сигналізацію;

§  уникати різких маневрів на дорозі.

                

                БУДЬТЕ   УВАЖНІ   ТА ОБЕРЕЖНІ   В   ДОРОЗІ!

Відділ з питань НС,ЦЗН,ОМР


 У Ніжині проходять  протипожежні навчання
12 листопада,  у приміщенні читального залу НДУ ім.. Миколи Гоголя відбулися теоретичні навчання для учнів та персоналу з показом відеофільму, демонстрацією пам’яток дій у разі виникнення пожежі, нагадування правил протипожежної безпеки.
Далі   включилася автоматична звукова система сповіщення – всі працівники та студенти покинули приміщення.
Таким чином відбулося протипожежне тренування працівників та студентів  згідного з графіком планових тренувань на 2019 рік.
06 листопада 2019 року відбулося  комплексне об!єктове тренування з працівниками КП «Комунальний ринок» на тему: «Організація та здійснення евакуації з торгового центру  «Прогрес» при загрозі та виникненні надзвичайної ситуації (пожежі). Допомогу з  відпрацювання практичних дій по гасінню умовної пожежі надали працівники   16 ДПРЧ м. Ніжина.
">Мета цих навчань - евакуація та відпрацювання заходів з гасіння умовної пожежі.

 Відділ з питань НС, ЦЗН, ОМРПро дотримання правил пожежної безпеки під час експлуатації обігрівальних приладів та печей в осінньо-зимовий період

Департамент агропромислового розвитку повідомляє, що в поточному році на об’єктах АПК області виникло 5 пожеж: 3 пожежі під час жнивної компанії 2019 року, внаслідок чого знищено 28 га зернових на корені, збитки від яких склали 426,9 тис. грн. та 2 пожежі на об’єктах, збитки від яких склали 55,0 тис. грн. (в 2018 році відповідно 7 пожеж та 134 тис. грн. збитків).
Основними причинами пожеж були: підпал (1 випадок); ймовірний розряд блискавки – 1; налипання залишків рослинності на випускний колектор автомобіля – 1; недоліки конструкцій виготовлення та монтажу – 2 випадки.
В осінньо-зимовий період для обігріву масово використовують електрообігрівачі або пічне опалення. Проте, варто пам’ятати, що порушення правил пожежної безпеки, використання саморобних або несертифікованих обігрівальних приладів може стати причиною не лише виникнення пожежі, але й, що найголовніше — загибелі людей. Із зниженням температурних показників щодня фіксуються випадки загорань, які призводять до трагічних наслідків, причиною їх виникнення є саме недотримання елементарних правил безпеки під час користування обігрівачами.
Звертаємо увагу на необхідність дотримання правил пожежної безпеки під час користування різними обігрівальними приладами, як працівниками, так і відповідними службами та фахівцями з пожежної безпеки підприємств, установ та організацій аграрного сектору.
Під час експлуатації електрообігрівальних приладів слід:
- перед увімкненням обігрівального пристрою переконатись, що він не має механічних ушкоджень;
- не вмикати одночасно багато електроприладів у подовжувач, адже електромережа може не витримати перевантаження;
- не розміщувати обігрівач поблизу легкозаймистих предметів;
- не накривати радіатор електроприладу та не використовувати обігрівач для сушки одягу;
- не обігрівати приміщення саморобними та несправними електрообігрівачами;
- не залишати ввімкненими електрообігрівальні пристрої під час виходу з приміщення;
Під час експлуатації пічного опалення забороняється:
- залишати печі без догляду;
- користуватися печами, які мають тріщини;
- розміщати паливо та інші горючі речовини і матеріали безпосередньо перед топковим отвором;
- зберігати незагашені вуглини та попіл у металевому посуді, встановленому на дерев`яній підлозі або горючій підставці;
- сушити й складати на печах одяг, дрова, інші горючі предмети та матеріали;
- застосовувати для розпалювання легкозаймисті та горючі рідини;
З метою вжиття заходів, спрямованих на запобігання виникнення пожеж, прошу Вас довести до керівників підприємств вищезазначені рекомендації.
Крім того, з метою здійснення оперативного контролю за станом охорони праці, пожежної та техногенної безпеки на підприємствах, установах, організаціях у власності, оренді або користуванні яких перебувають сільськогосподарські об’єкти, прошу надавати інформацію про виявлені нещасні випадки, пожежі та інші НС щоп’ятниці до 13.00 та в понеділок до 9-ї години (якщо ці випадки трапилися у вихідні дні) на електронну адресу Департаменту або за телефоном 77-45-29. 
Визнати таким, що втратив чинність, лист від 12.06.2019 №05-04/1619 «Про надання інформації з охорони праці та пожежної безпеки»


УВАГА – ЧАДНИЙ ГАЗ
Сумна статистика свідчить що, у зв’язку з низькими температурами навколишнього середовища  в Україні зростає кількість нещасних випадків під час використання печей, кухонних плит, камінів, водопідігрівачів, автомобілів. За останні 10 років кількість випадків невиробничого травматизму при використанні газу в побуті зросло в 10 разів.  15 січня 2018р. в с. Трисвятська Слобода Чернігівського району чадним газом отруїлося 3 особи, з яких 1 дитина 2001р.н. померла. 16 січня 2018р. в с. Крапивне Ніжинського району від отруєння чадним газом до лікарні доставлено жінку 1935р.н. 16 січня 2019р. за попереднім діагнозом – отруєння чадним газом від працюючого автомобіля в закритому гаражі, виявлено тіла загиблих 2-х молодих людей. 30 вересня 2019р. в м. Чернігові за попереднім діагнозом – отруєння чадним газом в квартирі п»ятипоперхового будинку  було виявлено тіло дитини 2009 р.н.
Основними причинами нещасних випадків являються незадовільний стан вентиляційних і димових каналів, самовільне встановлення та підключення газового обладнання до системи газопостачання та використання газових плит не за призначенням. Також до основних причин можна додати зношене газове обладнання, в якого закінчився термін експлуатації та невиконання елементарних правил безпечного користування газом у побуті. 
Зупинимося на використанні газових плит не за призначенням. Газові плити в побуті призначені для приготування їжі, але аж ніяк для обігріву приміщень. Так що ж відбувається коли ми вирішуємо погрітися за допомогою газової плити? Зі шкільних уроків хімії ми всі знаємо, що для того щоб відбувалася хімічна реакція горіння необхідний кисень. Так для згоряння 1 м3 природного газу метану (С Н4) необхідно 2 м3 кисню (О2) або близько 10м3 повітря  При повному згорянні газу, якщо на 1 молекулу метану приходиться дві молекули кисню, утворюється вуглекислий газ СО2 (двуокис вуглецю), 
При неповному згорянні газу при недостатній кількості кисню утворюється СО (окис вуглецю)– чадний газ: 
При правильному горінні газу полум”я спокійне, блакитно-зеленого кольору, довжина язичків однакова у всіх отворах пальника. При неповному згоранні полум”я має витягнуту форму і жовтооранжевий колір. Коли ми, для того щоб обігрітися, запалюємо всі конфорки на газовій плиті та ще й духову шафу, звісно ж обмеживши приток свіжого повітря до приміщення (а цьому “допомагають” герметичні металопластикові вікна та герметичні так звані “бронедвері, що мають ущільнюючі гумові прокладки), то в такому випадку  в зоні горіння дуже швидко не буде достатньої кількості повітря, газ буде згорати не повністю, так як частина його горючих компонентів не зможе вступити в хімічну реакцію. Беручи до уваги те, що газова плита в такому режимі споживає за годину приблизно 1,4 м3 газу та помноживши на кількість необхідного повітря, можемо визначити на який час в герметично зачиненому приміщенні вистачить повітря.
Чадний газ без кольору, зі слабким запахом, легко розчиняється в повітрі, дуже отруйний. Небезпечні властивості чадного газу обумовлені тим, що він витісняє кисень з оксігемоглобіну крові і вступає в сполуку з гемоглобіном, утворюючи карбоксігемоглобін. Кров стає нездатною переносити достатню кількість кисню з легень до тканин, а через пониженижений вміст кисню в крові виникає кисневе голодування. При наявності в приміщенні чадного газу 0,1% через годину людина починає відчувати головний біль, нудоту, запаморочення, при наявності, 0,5% - через 20-30хв. смертельний вплив, 1% - після декількох вдихів людина втрачає свідомість, а через 1-2 хвилини дуже сильне або смертельне отруєння.
Громадяни! Будьте пильні. Цінуйте своє життя та життя оточуючих вас людей - дотримуйтесь правил безпечного користування газом. При появі запаху газу дзвоніть в аварійну газову службу по тел. 104.  
Чому варто перевіряти димоходи і хто це має робити
До настання холодів всім споживачам газу необхідно потурбуватися про свою безпеку - перевірити стан  системи вентиляції і димоходів житлових приміщень. Ці майже невидимі конструкції є дуже важливими, адже очищають наші оселі від небезпечного чадного газу, який виділяється при роботі газових приладів.  Від їхньої справності напряму залежить наше життя і здоров`я. 
Нормальну роботу димовентканалів контролюють декілька організацій. Вони виконують різні функції і взаємодіють між собою. З особливою пильністю перевіряються користувачі газових приладів з відводом продуктів згоряння в димохід (опалювальні котли, печі і ємкісні водонагрівачі). Періодичність перевірки і прочищення (1 або 2 рази на рік) залежить від сезонності роботи приладів і виду димоходів. Вентиляційні канали - не рідше 1 разу на рік або одночасно з димовими. 
Що перевіряє ПАТ «Чернігівгаз»?
В першу чергу газове господарство слідкує за своєчасним наданням власниками актів на димовентиляційні канали. У разі їх відсутності або отриманні акта з негативним висновком газове господарство вправі ініціювати відключення споживачів від газопостачання, адже ця ситуація розцінюється як порушення Правил, що загрожує виникненням аварійної ситуації з непередбачуваними наслідками. 
Обслуговуванням димовентиляції «Чернігівгаз» не займається. Під час планових перевірок працівники ПАТ «Чернігівгаз», лише перевіряють наявність тяги в димових та вентиляційних каналах. Це робиться безкоштовно. Якщо ви володієте інформацією про вимагання газівниками оплатити за перевірку тяги, відразу повідомляйте за телефоном гарячої лінії : (0462) 64-42-97.
Що мають робити спеціалізовані організації?
А ось весь комплекс заходів для забезпечення правильної роботи димових та вентиляційних каналів виконують спеціалізовані організації, що мають на них дозвіл і ліцензію. Це фахівці, яких у народі називають «пічниками». 
Вони повинні слідкувати, щоб в димоходах і вентиляційних каналах не було засмічень, і у разі необхідності прочищають або ремонтують їх, перевіряють щільність і відокремленість ДВК, справність оголовків і наявність нормальної тяги спеціальним приладом. В нашій області зазначені роботи виконують близько 35 організацій, які мають діючий дозвіл, підготовлений персонал і спецобладнання. Їх перелік та координати ви можете дізнатися на сайті ПАТ «Чернігівгаз» http://gaz.cn.ua/  в категорії «Споживачу».
Якщо представник організації, яка здійснювала перевірку, виявляє несправність каналів він попереджає споживача під розписку про небезпечність користування газовими приладами, оформлює акт перевірки і терміново передає до газового господарства для вжиття відповідних заходів щодо відключення газових приладів.
Яка роль власника будинку?
Щоб вищезгадані акти були своєчасно надані до газового господарства  дбає власник будинку. Правила безпеки систем газопостачання говорять: безпечну експлуатацію та технічне обслуговування димових і вентиляційних каналів житлових і громадських будинків забезпечує власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)).
Власник будинку самостійно організовує і виконує роботу з перевірки та обслуговування ДВК або залучає сторонні організації.
Якщо в будинку створено ОСББ, ЖБК тощо, цим питанням займається голова об’єднання співвласників будинку. 
Що треба знати споживачам?
Втім кожен з нас має чітко усвідомлювати, що жоден документ чи перевірка не допоможе, якщо він особисто не буде відповідально ставитися до безпеки життя і здоров`я, як власного, так і оточуючих. Не змінюйте облаштування димових та вентиляційних систем. Не перекривайте вентиляційні канали, не встановлюйте витяжки з примусовим видаленням повітря з приміщення, адже це може призвести до зворотної тяги в димовому каналі, не замуровуйте і не заклеюйте «кармани» і люки, призначені для чищення димоходів. Слідкуйте за нормальною роботою газових приладів, димоходів та вентиляції, і обов`язково перед увімкненням газових приладів перевіряйте наявність тяги. 
Відділ з питань НС виконкому,
Ніжинське
відділення ПАТ «Чернігівгаз»Отруєння чадним газом - перша допомога, основні причини отруєнь, симптоми отруєння чадним газом

Отруєння чадним газом - це одне з критичних станів, при якому людини може очікувати летальний результат. Саме з цієї причини отруєння чадним газом, перша допомога при якому надана в максимально стислі терміни, може виявитися процесом оборотним. В основному настає цей стан унаслідок несправної роботи в пічному опаленні, що актуально для сільської місцевості, а також при знаходженні потерпілого в осередку загоряння або в закритому авто, в якому включений двигун.
Утворюється чадний газ при неповному згорянні різного типу речовин, у складі яких є вуглець. Особливість чадного газу полягає в тому, що він не має ні запаху, ні кольору, а попадання його в організм призводить до заміни їм в крові кисню, що, в свою чергу, викликає удушення.
Симптоми отруєння чадним газом
•Головний біль (самий ранній симптом);
•Блювота;
•Запаморочення;
•Біль у грудях;
•Дратівливість;
•Сплутаність свідомості;
•Порушення координації рухів;
•Синюшний або яскраво-червоний відтінок шкіри;
•Втрата свідомості.
Найчастіше отруєння побутовим і чадним газом відбувається серед дітей, залишених без належного нагляду, сплячих людей і людей, що знаходяться в стані наркотичного або алкогольного сп'яніння. Досить часто отруєнню чадним газом піддаються і при пожежі.
Причини отруєння чадним або побутовим газом
В основному отруєння чадним газом або газом побутовим відбувається з причини неправильно виробленої експлуатації відносно опалювальних приладів. Спровоковано отруєння побутовим газом може бути також і навмисно, тобто, в кримінальних чи суїцидальних цілях. До приладів, що виробляють чадний газ, відносяться:
•Печі-гриль;
•Побутові печі;
•Кухонні плити;
•Каміни;
•Водонагрівачі;
•Печі дров'яні;
•Автомобілі (вантажні, легкові).
Ускладнення при отруєнні чадним (побутовим) газом
Отруєння газом, будь то мова йде про чадному газі або про газ побутовому, само по собі вкрай небезпечно. Відповідно до ступеня впливу і його тривалості, визначаються наступні ускладнення, впливом газу провоковані:
•Незворотні і тривалі пошкодження мозку;
•Серцева недостатність в тій чи іншій її ступеня;
•Летальний результат.
Отруєння чадним газом: перша допомога
Надання першої допомоги при отруєнні чадним газом зводиться до наступних дій:
•Слід негайно усунути утворилося надходження чадного газу. Ні в якому разі не можна запалювати світло або вогонь, тому як це може спровокувати вибух. У приміщенні необхідно відкрити вікна для надходження свіжого повітря.
•Постраждалого від впливу чадного газу необхідно винести, якнайшвидше, на повітря. Також необхідно викликати «Швидку допомогу».
•При знаходженні потерпілого від чадного газу у свідомості слід його укласти, забезпечивши постійний доступ свіжого повітря, для чого можуть бути використані як технічні засоби (кондиціонер, вентилятор), так і газета, за допомогою якої його необхідно для цієї ж мети обмахувати.
•У разі відсутності свідомості у постраждалого слід негайно приступати до закритого масажу серця з поперемінним виконанням штучного дихання, що робиться аж до приїзду «Швидкої допомоги» або його приходу до тями.
Слід також зазначити, що винос потерпілого повинен відбуватися при одночасному забезпеченні власної безпеки. Діяти в умовах підвищеної концентрації чадного газу слід з максимальною швидкістю, дихання здійснюється через марлю або носову хустку.

Відділ з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення 
виконавчого комітету Ніжинської міської радиПравила безпеки громадян на залізничному транспорті України

Затверджені наказом Міністерства транспорту України від 19 лютого 1998 р. N 54.

Зареєстровані в Міністерстві юстиції України 24 березня 1998 р. за N 193/2633 .

Із змінами і доповненнями, внесеними наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 22 листопада 2007 року N 1059.

1. Загальні положення

1.1. Правила безпеки громадян на залізничному транспорті України (далі - Правила) визначають вимоги щодо безпеки громадян при користуванні послугами залізничного транспорту, знаходженні на території та об'єктах залізничного транспорту. (пункт 1.1 у редакції наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.11.2007 р. N 1059)

1.2. Громадяни, які порушують Правила, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України. (пункт 1.2 із змінами, внесеними згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.11.2007 р. N 1059)

2. Правила безпеки для пішоходів

2.1. Пішоходам дозволяється переходити залізничні колії тільки у встановлених місцях (пішохідні мости, переходи, тунелі, переїзди тощо).

На станціях, де немає мостів і тунелів, громадянам належить переходити залізничні колії у місцях, обладнаних спеціальними настилами, біля яких встановлені покажчики "Перехід через колії".

2.2. Перед тим, як увійти в небезпечну зону (ступити на колію), потрібно впевнитись у відсутності поїзда (або локомотива, вагона, дрезини тощо).

При наближенні поїзда до перону або платформи громадяни повинні стежити за звуковими сигналами, що подаються з локомотива, моторвагонного рухомого складу та іншого спеціального самохідного рухомого складу, уважно слухати оповіщення, що передаються по гучномовному зв'язку. (пункт 2.2 доповнено абзацем другим згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.11.2007 р. N 1059)

2.3. При наближенні поїзда (або локомотива, вагона, дрезини тощо) треба зупинитись поза межами небезпечної зони, пропустити його і, впевнившись у відсутності рухомого складу, що пересувається по сусідніх коліях, почати перехід.

2.4. Наближаючись до залізничного переїзду, громадяни повинні уважно стежити за світловою і звуковою сигналізацією, а також положенням шлагбаумів. Переходити колії дозволяється тільки при відкритому шлагбаумі.

При відсутності шлагбаума (коли переїзд не охороняється) перед переходом колії необхідно впевнитись, що до переїзду не наближається поїзд (або локомотив, вагон, дрезина тощо).

Пішоходам забороняється:

2.5. Ходити по залізничних коліях та наближатися до них на відстань менше п'яти метрів. (пункт 2.5 у редакції наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.11.2007 р. N 1059)

2.6. Переходити і перебігати через залізничні колії перед поїздом (або локомотивом, вагоном, дрезиною тощо), що наближається, якщо до нього залишилося менше ніж 400 м.

2.7. Переходити колію зразу після проходу поїзда (або локомотива, вагона, дрезини тощо), не впевнившись, що по сусідніх коліях не пересувається рухомий склад.

2.8. Переходити та переїжджати залізничні колії при закритому положенні шлагбаума або при червоному світлі світлофора та звуковому сигналі переїзної сигналізації. (пункт 2.8 у редакції наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.11.2007 р. N 1059)

2.9. На станціях і перегонах пролізати під вагонами і перелізати через автозчепи для переходу через колію.

2.10. Пункт 2.10 виключено (згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.11.2007 р. N 1059, у зв'язку з цим пункти 2.11 - 2.17 уважати відповідно пунктами 2.10 - 2.16)

2.10. Проходити по залізничних мостах і тунелях, не обладнаних спеціальними настилами для проходу пішоходів.

2.11. Пролізати під закритим шлагбаумом на залізничному переїзді, а також виходити на переїзд, коли шлагбаум починає закриватися.

2.12. На електрифікованих лініях підніматися на опори, а також торкатись до металевих проводів заземлення, які ідуть від опори до рейки.

2.13. Наближатися до електропроводу, що лежить на землі, ближче ніж на 10 метрів.

2.14. Підніматися на дахи поїздів, локомотивів та вагонів, а також на конструкції мостів, освітлювальних вишок тощо. пункт 2.14 у редакції наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.11.2007 р. N 1059)

2.15. Класти на рейки залізничної колії будь-які предмети.

2.16. Підходити ближче ніж на 0,5 метра до краю платформи після оголошення про подачу або прибуття поїзда до його повної зупинки.

2.17. Обходити вагони, що стоять на колії, на відстані менше п'яти метрів від крайнього вагона. главу 2 доповнено новим пунктом 2.17 згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.11.2007 р. N 1059)

2.18. Проходити між розчепленими вагонами, що стоять на колії, якщо відстань між ними менше десяти метрів. (главу 2 доповнено новим пунктом 2.18 згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.11.2007 р. N 1059)

2.19. Сидіти на краю посадкової платформи, перону. главу 2 доповнено новим пунктом 2.19 згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.11.2007 р. N 1059)

2.20. Знаходитись на об'єктах залізничного транспорту в стані алкогольного сп'яніння. (главу 2 доповнено новим пунктом 2.20 згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.11.2007 р. N 1059)

2.21. Ставити особисті речі на краю платформи, перону. (главу 2 доповнено новим пунктом 2.21 згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.11.2007 р. N 1059)

3. Правила безпеки пасажирів

3.1. Підніматися у вагон і виходити з вагона дозволяється тільки після повної зупинки поїзда.

3.2. Посадку пасажирів у вагон і вихід їх з вагона необхідно проводити тільки з боку перонів або посадочних платформ. Дітей під час посадки у вагон і висадки із вагона слід тримати за руку або на руках.

3.3. Виходити із вагона під час зупинки можна тільки з дозволу провідника. Пасажирам забороняється:

3.4. Проїжджати на дахах, підніжках, перехідних площадках вагонів.

3.5. Заходити у вагон і виходити з вагона під час руху поїзда.

3.6. Висуватися з вікон вагонів і дверей тамбурів під час руху поїздів та викидати сторонні предмети (пляшки, пакети тощо) з вікон і дверей вагонів. (пункт 3.6 у редакції наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.11.2007 р. N 1059)

3.7. Стояти на підніжках і перехідних площадках вагонів, самостійно відчиняти двері вагонів під час руху та на стоянці поїзда, затримувати автоматичні двері вагонів під час їх зачинення та відчинення. (пункт 3.7 у редакції наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.11.2007 р. N 1059)

3.8. Проїжджати у вантажних поїздах без спеціального дозволу.

3.9. Знаходитись в поїзді у нетверезому стані.

3.10. Залишати дітей без нагляду дорослих на вокзалах, пасажирських платформах та в поїздах. (пункт 3.10 у редакції наказу Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.11.2007 р. N 1059)

3.11. Провозити у вагонах легкозаймисті, шкідливі і вибухові речовини.

3.12. Виходити із вагона на міжколійя і знаходитись там під час руху поїзда.

3.13. Стрибати з платформи на залізничні колії.

3.14. Проводити на пасажирських платформах рухомі ігри.

3.15. Палити у вагонах (в тому числі в тамбурах) приміських поїздів, а також у непередбачених для паління місцях вагонів пасажирських поїздів.

3.16. Бігти по платформі поруч із вагоном поїзда, що прибуває або відходить, а також перебувати ближче ніж 2 метри від краю платформи під час проходу поїзда без зупинки.

3.17. Підходити до вагона до повної зупинки поїзда.

3.18. Без потреби самовільно зупиняти поїзд.

3.19. Самостійно перевозити ручну поклажу засобами, які призначені для перевезення пошти або багажу працівниками пошти та залізниці.

3.20. Розміщувати ручну поклажу в тамбурах вагона, коридорі салону, проходах купе та в проході вагона приміського поїзда.

3.21. Забруднювати тамбури, засмічувати підлогу та сидіння вагонів. (главу 3 доповнено пунктом 3.21 згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.11.2007 р. N 1059)

3.22. Демонтувати обладнання вагонів, псувати оббивку диванів та сидінь. (главу 3 доповнено пунктом 3.22 згідно з наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 22.11.2007 р. N 1059)
Категорично забороняється:

створювати смітники та спалювати відходи;

розводити багаття у лісі та лісопосадках;

палити, кидати у лісі та лісопосадках непогашені сірники та недопалки;

залишати у лісі просочене бензином, гасом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я;

спалювати стерню та рослинні залишки на сільськогосподарських полях;

дозволяти дітям бавитися із сірниками та запальничками.

Шановні громадяни! Якщо ви помітили займання в лісах, посадках та на відкритих територіях, негайно телефонуйте за номером «101»!

Пам’ятайте, що лише дотримання елементарних правил пожежної безпеки застереже від трагічних наслідків та матеріальних збитків!Відділ з питань НС та ЦЗН  

(за матеріалами офіційного сайту УДСНС

України в Чернігівській області).


Про звернення міської комісії з питань 
безпечної життєдіяльності населення до всіх учасників дорожнього руху 

Шановні учасники дорожнього руху!


Враховуючи статистичні показники щодо збільшення у 1 півріччі 2019 року випадків травмування людей в ДТП, міська комісія з питань безпечної життєдіяльності населення звертається до власників автотранспорту та пішоходів щодо необхідності суворого дотримання ними Правил  дорожнього руху України.
Всі водії автомобілів, мотоциклів, велосипедів мають дотримуватись швидкісного режиму, не створювати аварійні ситуацій, в яких  можуть бути травмовані люди. 
Пішоходи в свою чергу зобов’язані дотримуватись швидкісного режиму, не створювати аварійних ситуацій, в яких можуть бути травмовані люди.
       Пішоходи в свою чергу зобов’язані дотримуватись Правил дорожнього руху на рівні з іншими його учасниками, й не провокувати дорожньо-транспортні пригоди, в яких травмуються та/або гинуть люди.
       Будьте відповідальними учасниками дорожнього руху!Перший заступник міського голови 
голова міської комісії з питань БЖДН  Г.М. Олійник


Обережно з вогнем

Виникнення пожежі – це дуже небезпечна надзвичайна ситуація, яка може статися будь-де і будь-коли. Щорічно внаслідок пожеж гине та страждає значна кількість людей. В дим та попіл перетворюються цінності на величезні суми. Займання особливо почастішали з настанням сухої та спекотної погоди.
 Згідно з даними статистики Українського науково-дослідного інституту цивільного захисту упродовж січня-липня 2019 року в Україні зареєстровано 55204 пожежі, внаслідок яких загинуло 1113 людей, в тому числі 31 дитина. У природних екосистемах сталося 933 пожежі, де прямих збитків нанесено на суму 9 млн 612 тис. грн., побічні збитки склали 85 млн 801 тис. грн.
Щодня в Україні, в середньому, виникало 260 пожеж, матеріальні втрати від яких складали 27 млн 974 тис. грн. Кожного дня внаслідок пожеж гинуло 5 і отримувало травми 4 людини, вогнем знищувалось або пошкоджувалась 71 будівля (споруда) та 12 одиниць техніки. Прямі збитки від однієї пожежі становлять суму 21,8 тис. грн.
На території Чернігівської області також існує складна пожежонебезпечна обстановка. Особливо часто пожежі виникають по причині необережного поводження з вогнем. 
Так, упродовж минулого тижня з 02 по 09 вересня за інформацією Управління ДСНС України у Чернігівській області щоденно в пожежно-рятувальних підрозділах чергувало 187 чоловік особового складу, 58 одиниць основної та спеціальної техніки. Вогнеборці ліквідували 82 пожежі, 3 з яких виникли на об'єкті, 17 - в житловому секторі громадян, 6 - на транспорті, 4 - інших та 52 - у природних екологічних системах, зокрема 5 - загорянь на торфовищах, 3 - настилу в лісі, 44 - сухої трави та сміття. Площа, пройдена вогнем у природних екологічних системах склала близько 138 га.
Упродовж тижня ліквідовано пожежі на торфовищах біля сіл Браниця Бобровицького району, Стодоли Ніжинський району, Гребля Менського району. Триває ліквідація пожеж покладів торфу поблизу сіл Смяч Сновського, Короп'є Козелецького та Зруб Ніжинського районів. 
9 вересня біля с. Ніжинське Ніжинського району сталася пожежа торфу на площі 3 га, а 10 вересня загорілося торфовище біля с. Ковпита Чернігівського району на площі 12 га. 
Тільки упродовж доби 10 вересня рятувальники підрозділів Управління ДСНС України у Чернігівській області здійснювали заходи з ліквідації 31 пожежі, що виникли у природних екологічних системах на території Бахмацького, Бобровицького, Ічнянського, Козелецького, Куликівського, Городнянського, Ніжинського, Ріпкинського, Чернігівського, Прилуцького, Сновського районів, біля м. Корюківка, Ніжин, Городня, Сновськ, смт Сосниця та в м. Прилуки, Чернігів. Загальна площа, пройдена вогнем склала близько 100 га. Причиною виникнення зазначених пожеж послужила необережність громадян у поводженні з вогнем.
Продовжуються роботи з ліквідації пожежі на території полігону твердих побутових відходів, яка виникла 09 вересня у м. Прилуки. 
При виникненні пожежі - рахунок часу йде на секунди. Тому варто нагадати основні правила поводження при виникненні пожежі.
Пожежа у приміщенні
- побачивши задимлення чи загорання – викличте пожежно-рятувальну службу "101" або повідомте людей поза будівлею про пожежну небезпеку;
- якщо ви прокинулись від шуму пожежі і запаху диму, не сідайте в ліжку, а скотіться з нього прямо на підлогу; 
- до дверей приміщення слід повзти підлогою під хмарою диму, але не відчиняти двері відразу;
- обережно доторкніться до дверей тильною стороною долоні, якщо двері не гарячі, то відчиніть їх та швидко виходьте; 
- якщо двері гарячі, не відчиняйте їх – дим та полум’я не дозволять вам вийти; 
- щільно закрийте двері, а всі щілини і отвори заткніть будь-якою тканиною, щоб уникнути подальшого проникнення диму. Повертайтесь поповзом у глибину приміщення і приймайте заходи до порятунку;
- присядьте та глибоко вдихніть повітря, розкрийте вікно, висуньтеся та спробуйте покликати на допомогу; 
- якщо ви не в змозі розкрити вікно, розбийте віконне скло твердим предметом та зверніть увагу людей, які можуть викликати пожежну команду;
- якщо ви вибрались через двері, зачиніть їх та поповзом пересувайтесь до виходу із приміщення;
- обов’язково зачиняйте за собою всі двері; 
- якщо загорівся ваш одяг, падайте на підлогу і перевертайтесь, щоб збити полум’я, в жодному випадку не біжіть – це ще більше роздуває вогонь;
- зверніть увагу, що під час пожежі заборонено користуватися ліфтами; 
- якщо ви перебуваєте у висотному будинку, не біжіть вниз крізь вогнище, а користуйтеся можливістю врятуватися на даху будівлі;
- стрибайте через вікно лише у крайньому випадку (кожен другий стрибок при пожежі з четвертого поверху є смертельним). Але якщо іншого виходу немає, перед стрибком викиньте на землю якомога більше м'яких речей (подушки, матраци тощо), старайтеся спланувати своє падіння саме на ці речі.
При порятунку потерпілих
- перед тим, як увійти у приміщення, що горить, накрийтесь мокрою ковдрою, будь-яким одягом чи щільною тканиною;
- двері в задимлене приміщення відкривайте обережно, щоб уникнути займання від великого притоку свіжого повітря;
- у сильно задимленому приміщенні рухайтесь поповзом або пригинаючись;
- для захисту від чадного газу необхідно дихати через зволожену тканину;
- у першу чергу рятуйте дітей, інвалідів та старих людей;
- звертайте увагу, що маленькі діти від страху часто ховаються під ліжко, в шафу, кутки та інші потаємні місця; 
- виходьте із осередку пожежі в той бік, звідки віє вітер;
- якщо на людині горить одяг, зваліть її на землю та швидко накиньте пальто, плащ або будь-яку ковдру чи покривало (бажано зволожену) і щільно притисніть до тіла, у разі необхідності викличте медичну допомогу.
Як гасити осередок загорання
- для гасіння пожежі використовуйте вогнегасники, пожежні гідранти, а також воду, пісок, землю, кошму, ковдри та інші засоби, пристосовані для гасіння вогню;
- бензин, гас, органічні масла та розчинники, що загорілися, гасіть тільки за допомогою пристосованих видів вогнегасників, засипайте піском або ґрунтом, а якщо осередок пожежі невеликий, накрийте його азбестовим чи брезентовим покривалом, зволоженою тканиною чи одягом;
- якщо горить електричне обладнання або проводка, вимкніть рубильник, вимикач або електричні пробки, а потім починайте гасити вогонь.
Перша допомога при опіках
посадіть або покладіть постраждалого, негайно припиніть вплив високої температури;
обливайте місця опіків великою кількістю води (15 хв. і більше), будьте обережні, щоб уникнути переохолодження постраждалого;
якщо є можливість, то зніміть з уражених ділянок каблучки, годинники, паски, взуття до того, поки ці місця не почали набрякати;
до обпеченої шкіри не можна доторкатися руками, намагатися зняти присталі залишки згорілого одягу (обережно ножицями зрізують лише їх краї);
всі опіки необхідно захистити, прикриваючи їх чистою тканиною без ворсу;
дайте людині знеболювальний засіб для запобігання виникнення больового шоку;
постраждалому давайте вживати рідину в достатній кількості;
перевіряйте пульс та дихання кожні 10 хв. до прибуття швидкої допомоги.
Не змащуйте опіки ніякими кремами, лосьйонами, оліями або маслами! Не проколюйте пухирі!
Пам’ятайте, що Ваша безпека значною мірою залежить від Вас самих.

Михайленко С.В.,
методист НМЦ ЦЗ та БЖД 
Чернігівської області


Відділ з питань надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Ніжинської міської ради  П О П Е Р Е Д Ж А Є про заборону спалювання сухої природної рослинності

Згідно зі статтею 77-1 КУпАП (самовільне випалювання рослинності або її залишків), випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок зі степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння — тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 170 до 340 гривень і на посадових осіб — від 850 до 1190гривень.
Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, — тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від 340 до 680 гривень і на посадових осіб — від 1190 до 1700 гривень.

Крім того, за спалювання сміття та листя передбачена адміністративна відповідальність. Несанкціоноване спалення листя та сміття відповідно регулюється статтею 152 КУпАП (порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів), що тягне за собою накладення штрафу на громадян від 340 до 1360 гривень.

У разі виявлення осіб, які здійснюють підпал, телефонуйте за номером «102», а в разі пожежі – «101».

Будь свідомим громадянином — не пали сміття та листя!

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ ПІД ЧАС ГРОЗИ
 Перш за все під час наближення грози краще утриматися від поїздок в ліс, поле або до водоймища.
Блискавка небезпечна тоді, коли за спалахом тут же лунає гуркіт грому, тобто грозова хмара знаходиться над вами і небезпека удару блискавки найбільш вірогідна.
Ваші дії перед грозою і під час її повинні бути наступними:
•·не виходити з будинку, закрити вікна, двері і димарі, поклопотатися, щоб у приміщенні не було протягу, який може привернути кулеподібну блискавку, подалі триматися від електропроводки, антен, вікон, дверей;
•·не топити піч, оскільки дим, що виходить з труби, має високу електропровідність;
•·радіо і телевізори відключити від мережі, не користуватися електроприладами і телефоном (особливо важливо для сільської місцевості);
•·при пошуку укриття віддайте перевагу житловому будинку або іншій споруді, захищеній блискавковідводом;
•·якщо маєте при собі мобільний телефон, не забудьте негайно вимкнути;
•·не знаходитися на підвищеннях і відкритих незахищених місцях, поблизу металевих або сітчастих огорож, заземлення блискавковідводу;
•·на відкритому просторі краще присісти в суху яму чи траншею. Тіло повинно мати якнайменше точок дотику із землею, не можна лягати на землю, бо тим самим збільшується площа ураження розрядом;
•·якщо гроза застала вас в лісі, необхідно сховатися на ділянці з низькорослими деревами. Не можна ховатися під високими деревами, особлива соснами, дубами тополями, краще знаходитися на відстані 30 м від окремого високого дерева. Зверніть увагу — чи немає поряд дерев, раніше уражених грозою, розщеплених. У такому разі краще триматися подалі від цього місця;
•·вірогідність попадання блискавки в конкретне дерево прямо пропорційна його висоті;
•·під час грози не можна знаходитися на воді і у води — купатися, ловити рибу, необхідно подалі відійти від берега;
•·під час грози не займайтеся спортом на відкритому повітрі, не бігайте, оскільки вважається, що піт і швидкий рух “Притягує” блискавку;
•·якщо ви застигнуті грозою на велосипеді або мотоциклі, припиніть рух і перечекайте грозу на відстані приблизно 30 м від них;
•·якщо гроза застала вас в автомобілі, не потрібно його покидати, необхідно закрити вікна і опустити автомобільну антену, рухатися під час грози на автомобілі не рекомендується;
• ·якщо біля вас виникне кулеподібна блискавка, по можливості зберігайте спокій і не рухайтеся, не потрібно наближатися до неї, торкатися її чим-небудь, оскільки може відбутися вибух, не слід тікати від неї.
Відділ  з питань НС та ЦЗН 
Захисні споруди цивільного захисту (цивільної оборони) м. НіжинаПЕРЕЛІК споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів м. Ніжина


Наказ ДСНС 301 «Правила охорони життя людей на водних об’єктах України»


Що робити під час пожежі: правила, які врятують життя
Пожежа може статися будь-де і будь-коли. Займання особливо почастішали у літній період року. Так,  в м. Городня 12 червня 2019 року сталася пожежа житлового будинку.На місці пожежі виявлено тіла господаря, 1978 року народження, та його дружини ,1979 року народження. Причина пожежі- необережність під час паління.
Найперше, що слід робити під час пожежі: у жодному випадку не панікувати. Якщо ви в змозі – відразу зателефонуйте “101” і викличте пожежну команду.
Основні небезпеки під час пожежі: висока температура, задимленість та загазованість, обвал конструкцій будинків і споруд, вибухи технологічного обладнання і приладів, падіння обгорілих дерев, а також провалів. Небезпечно входити в зону задимлення.
Якщо ви, не дай Боже, опинитеся в подібній ситуації, пам’ятайте про ці правила.


Як поводитися під час пожежі: основні правила
Пожежа у приміщенні
– побачивши задимлення чи загорання – викличте пожежно-рятувальну службу “101” або повідомте людей поза будівлею про пожежну небезпеку;
– якщо ви прокинулись від шуму пожежі і запаху диму, не сідайте в ліжку, а скотіться з нього прямо на підлогу;
– до дверей приміщення слід повзти підлогою під хмарою диму, але не відчиняти двері відразу;
– обережно доторкніться до дверей тильною стороною долоні, якщо двері не гарячі, то відчиніть їх та швидко виходьте;
– якщо двері гарячі, не відчиняйте їх – дим та полум’я не дозволять вам вийти;
– щільно закрийте двері, а всі щілини і отвори заткніть будь-якою тканиною, щоб уникнути подальшого проникнення диму. Повертайтесь поповзом у глибину приміщення і приймайте заходи до порятунку;
– присядьте та глибоко вдихніть повітря, розкрийте вікно, висуньтеся та спробуйте покликати за допомогою;
– якщо ви не в змозі розкрити вікно, розбийте віконне скло твердим предметом та зверніть увагу людей, які можуть викликати пожежну команду;
– якщо ви вибрались через двері, зачиніть їх та поповзом пересувайтесь до виходу із приміщення;
– обов’язково зачиняйте за собою всі двері;
– якщо загорівся ваш одяг, падайте на підлогу і перевертайтесь, щоб збити полум’я, в жодному випадку не біжіть – це ще більше роздуває вогонь;
– зверніть увагу, що під час пожежі заборонено користуватися ліфтами;
– якщо ви перебуваєте у висотному будинку, не біжіть вниз крізь вогнище, а користуйтеся можливістю врятуватися на даху будівлі;
– стрибайте через вікно лише у крайньому випадку (кожен другий стрибок при пожежі з четвертого поверху є смертельним). Але якщо іншого виходу немає, перед стрибком викиньте на землю якомога більше м’яких речей (подушки, матраци тощо), старайтеся спланувати своє падіння саме на ці речі.
При порятунку потерпілих
– Перед тим, як увійти у приміщення, що горить, накрийтесь мокрою ковдрою, будь-яким одягом чи щільною тканиною;

– двері в задимлене приміщення відкривайте обережно, щоб уникнути займання від великого притоку свіжого повітря;
– у сильно задимленому приміщенні рухайтесь поповзом або пригинаючись;
– для захисту від чадного газу необхідно дихати через зволожену тканину;
– у першу чергу рятуйте дітей, інвалідів та старих людей;
– звертайте увагу, що маленькі діти від страху часто ховаються під ліжко, в шафу, кутки та інші потаємні місця;
– виходьте із осередку пожежі в той бік, звідки віє вітер;
– якщо на людині горить одяг, зваліть її на землю та швидко накиньте пальто, плащ або будь-яку ковдру чи покривало (бажано зволожену) і щільно притисніть до тіла, у разі необхідності викличте медичну допомогу.
Як гасити осередок загорання
– Для гасіння пожежі використовуйте вогнегасники, пожежні гідранти, а також воду, пісок, землю, кошму, ковдри та інші засоби, пристосовані для гасіння вогню;
– бензин, гас, органічні масла та розчинники, що загорілися, гасіть тільки за допомогою пристосованих видів вогнегасників, засипайте піском або ґрунтом, а якщо осередок пожежі невеликий, накрийте його азбестовим чи брезентовим покривалом, зволоженою тканиною чи одягом;
– якщо горить електричне обладнання або проводка, вимкніть рубильник, вимикач або електричні пробки, а потім починайте гасити вогонь.
Перша допомога при опіках
– Посадіть або покладіть постраждалого, негайно припиніть вплив високої температури;
– обливайте місця опіків великою кількістю води (15 хв. і більше), будьте обережні, щоб уникнути переохолодження постраждалого, особливо взимку;
– якщо є можливість, то зніміть з уражених ділянок каблучки, годинники, паски, взуття до того, поки ці місця не почали набрякати.
– до обпеченої шкіри не можна доторкатися руками, намагатися зняти присталі залишки згорілого одягу (обережно ножицями зрізують лише їхні краї).
– усі опіки необхідно захистити, прикриваючи їх чистою тканиною без ворсу;
– дайте людині знеболювальний засіб для запобігання виникнення больового шоку;
– постраждалому давайте вживати рідину в достатній кількості.
– перевіряйте пульс та дихання кожні 10 хв до прибуття швидкої допомоги.
Шановні громадяни! Дбайте про власну безпеку і у випадку виникнення надзвичайної події негайно телефонуйте до Служби порятунку за номером «101»!

Відділ з питань надзвичайних ситуацій та 
цивільного захисту населення

Спека – ризик для здоров’я!

У спеку варто дотримуватися таких правил:

–        збільшити прийом рідини до 2-3 літрів на добу;

–        уникати перебування під прямими сонячними променями, більше перебувати в тіні;

–        обмежити час перебування надворі;

–        носити світлий просторий одяг;

–        прикривати голову та вдягати сонцезахисні окуляри;

–        обмежити фізичні навантаження;

–        надавати перевагу овочам та фруктам, пити зелений чай;

–        не вживати алкогольних напоїв;

–        не їсти жирного;

–        приймати душ 2-3 рази на день.

Тож гарного та безпечного Вам літнього відпочинку!

Відділ з питань НС та ЦЗНСтережіться сонячного удару

Тепловий удар — виникає в результаті сильного перегріву організму, коли прискорюються процеси теплоутворення з одночасним зниженням або уповільненням тепловіддачі в організмі.

Різновид теплового удару — сонячний удар, виникає, коли людина тривалий час перебуває під впливом прямих сонячних променів. Голова перегрівається під прямими променями сонця, в результаті кровоносні судини розширюються, відбувається сильна притока крові до голови. При сонячному ударі, насамперед, страждає нервова система.

Часто лікарі прирівнюють сонячний удар до теплового, тому що у них схожі симптоми і прояв, тільки при сонячному ударі наслідки значно гірші і необхідно більше часу для відновлення організму.

Тепловий і сонячний удари супроводжуються сильним головним болем, головокружінням, загальною слабкістю, зблідненням, сповільненням рухів. В такому стані можлива нудота, блювання, короткочасна втрата свідомості, підвищення температури тіла до +40-+41°С. При подальшому впливі високої температури шкіра обличчя й губ синіє, посилюється задишка.

Пульс стає слабким і може зовсім зникнути. З'являється занепокоєння, марення, галюцинації та судороги. Якщо у людини з'явились ознаки перегрівання, необхідно одразу ж викликати лікаря. Людину, що отримала тепловий чи сонячний удар, потрібно покласти у прохолодне місце, підійняти її голову, розстебнути одяг. Для збільшення тепловіддачі на лоб покласти холодний компрес і змочити одяг водою. Якщо людина не знепритомніла, корисно дати їй міцний холодний чай, холодну воду. Якщо почнеться блювота — переверніть постраждалу людину на бік, щоб вона не захлинулася блювотними масами.

У випадку зупинки дихання і серцевої діяльності необхідно до прибуття лікаря почати зовнішній масаж серця і штучну вентиляцію легенів.

Людям, що перенесли сонячний удар, лікарі рекомендують постільний режим. Нехтувати ним не варто, тому що на відновлення біохімічних реакцій і нормальної діяльності нервової і серцево-судинної систем потрібен час.

            Перегрів гірше переноситься літніми людьми та дітьми, бо у перших  природна терморегуляція організму вже слабка, а у дітей ще недосконала. У групі ризику також перебувають люди, які страждають хронічними захворюваннями — гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба серця, люди з надмірною вагою та ті, що вживають алкоголь.

Щоб уберегтися від сонячного удару потрібно:

уникати фізичної активності в занадто спекотні дні і в години активного сонця з 11.00 до 16.00;

слід захищатися від сонця, надівши головний убір, або скористатися парасолькою;

носити одяг світлих тонів з добре провітрюваних, натуральних тканин (бавовна, льон, вовна);

не перебувати на сонці в період його підвищеної активності;

пити велику кількість рідини (1,5-2 л на день), добре втамовують спрагу морс, квас і особливо гарячий чай;

відкривати вікна, використовувати вентилятори та кондиціонери для підтримки постійної циркуляції повітря в закритих приміщеннях;

слід уникати переїдання;

не рекомендується вживати алкоголь.

Гарного Вам відпочинку!

Відділ з питань НС та ЦЗН
Рекомендації населенню про збереження здоровя та життя під час виникнення небезпечних подій та НС

Про попередження виникнення

пожеж в екологічних природних

системах м. Ніжина

            За інформацією управління ДСНС України у Чернігівській області упродовж першої декади квітня щоденно виникало по 40 – 60 пожеж в екологічних природних системах. Так тільки протягом доби 09 квітня на Чернігівщині пожежно-рятувальними підрозділами ліквідовано 3 пожежі у житловому секторі громадян, 43 пожежі сухої трави на відкритих територіях, а також 1 загоряння настилу в лісі. Вогнем пройдено понад      138 га території. Причини виникнення вищезазначених пожеж - спалювання громадянами сміття й сухої рослинності та необережність у поводженні з вогнем під час перебування у природних екологічних системах.

            З метою належної організації роботи щодо попередження пожеж в екологічних природних системах на території м. Ніжина та з урахуванням доручення голови Чернігівської обласної державної адміністрації від 11.04.2019р. № 02 – 11/2217 пропоную:

            1. Організувати проведення роз’яснювальної роботи серед працюючого персоналу і населення щодо недопущення випалювання сухої рослинності, залишків сільськогосподарських культур.

             2.Спільно з керівництвом КП «ВУКГ» вжити заходів для ліквідації стихійних звалищ сміття, побутових і виробничих відходів  в лісопаркових зонах, прилеглих та закріплених територіях та розчищення їх від сухої трави і чагарників.

            3. Організувати роботу по ремонту несправних пожежних гідрантів, заповненню пожежних водоймищ та  обладнанню їх пристроями для забору води пожежними автомобілями.

            4. Відкоригувати плани реагування для гасіння великих пожеж з урахуванням залучення всіх можливих сил та засобів.

            5. Створити резерв паливо – мастильних матеріалів для потреб реагування на надзвичайні ситуації, пов’язаних з виникненням великих пожеж.

            6. Керівникам ТОВ «Пальміра Ойл», ТОВ ВКФ «Агрнафтопродукт»,  керівнику КП «ВУ КГ» вжити заходів щодо догляду за існуючими та створенням нових мінералізованих смуг навколо міського лісу та лісопаркових зон.

            7. Забезпечити постійну готовність до виконання завдань за призначенням наявної пожежної та пристосованої  техніки для цілей пожежогасіння.

            Про вжиті заходи прошу надати письмову інформацію в термін до 25.04.2019р.

З повагою,

                                             Міський голова                    підписано                                       А.В. Лінник

Вик. Чернишов Г.Г., тел.. 2-05-94


ПАМ’ЯТКА для громадян щодо обережного поводження з вогнем на природі

Упродовж  минулої доби 4 квітня підрозділами Управління ДСНС України у Чернігівській області ліквідовано 69 пожеж, одна людина отримала опіки.

Внаслідок спалювання сміття і сухої рослинності, а також необережності громадян у поводженні з вогнем виникло 48 загорянь сухої рослинності на відкритих територіях та 1 пожежа торфу.  Площа, пройдена вогнем склала понад 185 га. Крім того, з вищезазначеної причини    16 пожеж зареєстровано в житловому секторі громадян, в результаті чого знищено 11 та пошкоджено 16 споруд різного призначення.

З метою попередження пожеж сухої трави та лісових масивів необхідно дотримуватись наступних вимог пожежної безпеки:

-       не розпалювати вогнища в молодих хвойних насадженнях, в місцях старих пожеж, торфовищах, лісосіках із залишками рубок та заготовленою деревиною, в місцях із сухою травою та під кронами дерев;

-       у випадку необхідності розведення багаття, розпалювати його слід на майданчиках, окайомлених мінералізованою смугою шириною не менше 0,5 м. Після гасіння багаття його необхідно ретельно засипати землею або залити водою до повного припинення горіння;

 

З а б о р о н я є т ь с я:

 

-       розведення багаття у вітряну погоду;

-       залишати непогашеними недопалки;

-       застосовувати при полюванні пижі із легкозаймистих та тліючих матеріалів;

-       залишати просочені паливно-мастильними матеріалами  ганчір’я;

-       заправляти паливні баки машин і агрегатів при працюючих двигунах внутрішнього згорання;

-       курити та користуватися вогнем поблизу машин, заправлених пальним;

-       випалювати траву під деревами, на лісових галявинах та стерню на полях поблизу лісів;

-       залишати на місцевості бите скло і інші променевідбиваючі предмети.

Розводити багаття для спалювання сухого листя, бадилля, сміття, відходів, тари, викидати не загашене вугілля та попіл на відстань менше 15 м від будівель, споруд, на території житлових будинків, садибної забудови, дач, садових ділянок  і без нагляду дорослих не дозволяється.

Порядок проведення випалювальних робіт передбачає попереднє письмове узгодження з місцевими органами держпожнагляду умов пожежної безпеки при проведенні цих робіт з наступним отриманням дозволу в обласному управлінні екології та природних ресурсів.

 

Шановні мешканці м. Ніжина та Ніжинського р-ну !

При виявленні пожежі негайно телефонуйте до служби порятунку 101!

Відділ з питань надзвичайних ситуацій виконкому,

Ніжинський МРВ Управління ДСНС України в Чернігівській областіВогнеборці Чернігівщини ліквідували 5 пожеж, що виникли у природних екологічних системах

      Упродовж минулої доби на Чернігівщині через необережність громадян у поводженні з вогнем виникло 5 пожеж на відкритих територіях у Ніжинському, Козелецькому, Чернігівському районах та м. Чернігів. Площа, пройдена вогнем склала понад 5 га.

      У зв’язку з цим, рятувальники Управління ДСНС України у Чернігівській області звертаються до громадян з проханням дотримуватися правил пожежної безпеки та проявляти обережність у поводженні з вогнем у житловому секторі, а також при перебуванні у лісопаркових зонах, відкритих територіях та біля торфовищ. Не кидайте непогашені недопалки й сірники, не провокуйте пожеж у природних екосистемах.

                                  Шановні   мешканці м.Ніжина!

       Перебуваючи на відпочинку за містом, пораючись на городах, присадибних ділянках, прибираючи на прилеглих територіях установ, підприємств та організацій, завжди дотримуйтесь правил пожежної безпеки!

·         Не кидайте непогашені сірники або цигарки.

·         Перш ніж розпалити багаття, розчистіть місце під нього від сухої трави у радіусі 1- го метра.

·         Не залишайте непогашеного вогнища. Залийте його водою.

·         Не відходьте від нього доти, доки йде дим або пара.

·          Якщо ви помітили пожежу, що починається, намагайтеся загасити її самі підручними засобами. Іноді досить просто затоптати полум’я.

·                              Якщо пожежа набрала сили і ви не можете погасити її самотужки, терміново зателефонуйте в оперативно – рятувальну службу за номером «101». 

Відділ з питань НС та ЦЗН

Будьте обережні з вогнем

З настанням весни почастішали випадки пожеж по причині безвідповідального відношення громадян до виконання вимог «Правил пожежної безпеки».

Так наприклад тільки протягом доби 06 березня 2019 року рятувальники Львівської області 7 разів ліквідували загорання сухої трави на відкритих місцевостях, що межують з житловим сектором приватних домоволодінь громадян. Необхідно нагадати, що підпал сухої трави є злочином та карається відповідно до законодавства держави. Для гасіння таких пожеж залучається пожежна техніка, рятувальники та витрачається велика кількість пального. Неконтрольований вогонь при сухій та вітряній погоді швидко поширюється, знищуючи гектари трави, пошкоджує і випалює дерева та житлові будинки.

Особливо небезпечним є спалювання сухої трави на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, поблизу лісових масивів, газо- та продуктопроводів, автозаправних станцій. Швидкість поширення вогню надзвичайно висока, тому локалізувати такі пожежі на відкритих територіях дуже важко.

Окрім безпосередньої загрози для здоров’я людини, спалювання листя і сухої трави призводить до такої екологічної шкоди як руйнація ґрунтового шару, адже безпосередньо вигорають рослинні залишки. 

Слід також звернути увагу на дотримання правил пожежної безпеки на виробництві. Бо наслідки таких пожеж дуже часто мають великі матеріальні збитки.

На Дніпропетровщині у селі Кам'янка по вул. Маяковського, 74 відбулась пожежа на заводі пластмасових виробів, станом на 9:30  06.03.2019 року площа пожежі становила близько 9 тисяч м. кв. Клуби диму було видно за десятки кілометрів, вони загрожували мешканцям ближніх сіл – Волоське, Чаплі, Любимівка.

"На момент прибуття підрозділів усі працівники підприємства вийшли. Вони виносили з собою найцінніші речі, намагалися виносити також продукцію. Горіння пластмаси супроводжується виділенням густого їдкого диму, але беручи до уваги швидкість вітру і напрямок вітру, я б сказав, що для населення наслідки мінімальні" – розповів начальник ГУ ДСНС у Дніпропетровській області Олександр Шевченко.

Попередньо жертв та потерпілих немає.

Для гасіння пожежі залучались 50 чоловік особового складу та 11 одиниць техніки ДСНС.

Шановні громадяни! Дотримуйтесь правил пожежної безпеки як на виробництві так і в побуті.

Відділ з питань НС Ніжинської міської ради 

за матеріалами сайтів ДСНС УкраїниПро проведення контрдиверсійних

(антитерористичних) навчань

Антитерористичним центром при Службі безпеки України спільно з Військовою службою правопорядку у Збройних силах України в період з 27 лютого по 01 березня 2019року заплановано проведення навчань з перевірки дієвості реагування на диверсійну (терористичну) загрозу на одному з об’єктів критичної інфраструктури м. Ніжина ( об’єкти життєзабезпечення, транспортні комунікації, культурні заклади, об’єкти з масовим перебуванням людей, будівлі органів влади, тощо).

Навчання спрямовані на перевірку антитерористичного захисту зазначених об’єктів та дій суб’єктів боротьби з тероризмом (національної поліції України, Служби Безпеки України, органів державної влади, органів місцевого самоврядування) щодо:

пошуку ознак диверсійних та/або терористичних проявів;

фіксації несанкціонованих прольотів дистанційно керованих літальних апаратів та організації відповідних заходів реагування;

виявлення :

фактів спостереження за важливими об’єктами або осіб, що здійснюють спостереження чи передачу інформації про його результати;

схованок, місць закладання зброї, боєприпасів, вибухових речовин, засобів зв’язку, тощо:

фактів життєдіяльності або відпочинку невідомих осіб в непридатних для цього місцях;

місць тривалої автономної життєдіяльності організованих груп невстановлених осіб;

маскування переміщень та розташування невідомих (підозрілих) осіб, наявності в них чи встановлення пристроїв, що мають ознаки вибухових предметів;

осіб, які цікавляться характеристикою того чи іншого об’єкта критичної інфраструктури, порядком його охорони чи організацією перепускного режиму.

Прошу мешканців міста з розумінням віднестися до можливих обмежувальних заходів, не перешкоджати діям правоохоронних органів та зберігати спокій. При виході з домівок при собі обов’язково мати документи, що засвідчують особу.

У випадку виявлення підозрілих осіб, підозрілих предметів, або отримання інформації про наміри здійснення терористичної, диверсійної, розвідувально – підривної діяльності негайно повідомляйте до:

- Служби безпеки України – (0462) 676 – 208;

- Національної поліції України – 102, або в м. Ніжині 2-30-48, 0684695239.


  

Відділ з питань НС та ЦЗНУ Ніжині в приватному будинку знайшли  2,2 кілограми ртуті 

01.02.2019 року близько 16 год. до  16 ДПРЧ м. Ніжина надійшло повідомлення від громадянки Л. про виявлення в господарчій будівлі домоволодіння речовини схожої на ртуть, загальною вагою 2200 грамів в скляній тарі.

Відповідно до розпорядження міського голови  від 31.10.2016 року №242 «Про організацію взаємодії у разі виявлення небезпечних речовин» та з метою забезпечення захисту населення та території міста від надзвичайних ситуацій ємність з речовиною вилучено та передано на тимчасове зберігання в спеціально  обладнаному місці до вирішення питання по її транспортуванню  до місця утилізації – ТОВ «Акрос» м. Бровари.

Обережно - ртуть!
Ртуть - метал сріблясто-білого кольору, у звичайних умовах легко рухома рідина, що при ударі поділяється на дрібні кульки, у 13,5 разів важча за воду. Температура плавлення - 38,870С. З підвищенням температури випаровування ртуті збільшується. Пари ртуті та її сполуки дуже отруйні.
До організму людини ртуть найчастіше попадає через органи дихання, акумулюється та залишається там на все життя.
Встановлено максимально припустиму концентрацію парів ртуті: для житлових, дошкільних, учбових і робочих приміщень - 0,0003 мг/м3; для виробничих приміщень - 0,0017 мг/м3. Концентрація парів ртуті в повітрі понад 0,2 мг/м3 викликає гостре отруєння організму людини.
Симптоми гострого отруєння проявляються через 8-24 години: починається загальна слабкість, головна біль, підвищується температура; згодом - болі в животі, розлад шлунку, хворіють ясна.
Хронічне отруєння є наслідком вдихання малих концентрацій парів ртуті протягом тривалого часу. Ознаками такого отруєння є: зниження працездатності, швидка стомлюваність, послаблення пам'яті і головна біль; в окремих випадках можливі катаральні прояви з боку верхніх дихальних шляхів, кровотечі ясен, легке тремтіння рук та розлад шлунку. Тривалий час ніяких ознак може й не бути, але потім поступово підвищується стомлюваність, слабкість, сонливість; з'являються - головна біль, апатія й емоційна нестійкість; порушується мовлення, тремтять руки, повіки, а у важких випадках - ноги і все тіло. Ртуть уражає нервову систему, а довгий вплив її викликає навіть божевілля.
Перша допомога при отруєнні парами ртуті:
•При важких гострих отруєннях через рот негайно промийте шлунок водою з 20-30 гр. активованого вугілля, або білковою водою (збитий з водою яєчний білок), після чого дайте молоко, а потім проносне.
•При гострих отруєннях вивести постраждалого із зони ураження, забезпечити повний спокій, потім госпіталізувати.
•При легкій, початковій формі не контактувати з ртуттю 3-4 тижні і забезпечити лікування в стаціонарних умовах.
Захист − промислові фільтруючі протигази марки “Г”, респіратор протигазовий РПГ-67-Г.
Дії населення при розливі ртуті в приміщенні
Якщо в приміщенні розбито ртутний градусник:
•виведіть з приміщення всіх людей, у першу чергу дітей, інвалідів, людей похилого віку;
•відчиніть настіж усі вікна у приміщенні;
•максимально ізолюйте від людей забруднене приміщення, щільно зачиніть всі двері;
•захистіть органи дихання хоча б вологою марлевою пов'язкою;
•негайно починайте збирати ртуть: збирайте спринцівкою великі кульки і відразу скидайте їх у банку з розчином (2 г перманганату калію на 1 літр води), більш дрібні кульки збирайте щіточкою на папір і теж скидайте в банку. Банку щільно закрийте кришкою. Використання пилососу для збирання ртуті - забороняється.
•вимийте забруднені місця мильно-содовим розчином (400 грамів мила і 500 грамів кальцинованої соди на 10 літрів води) або розчином перманганату калію (20 грамів на 10 літрів води);
•зачиніть приміщення після обробки так, щоб не було сполучення з іншими приміщеннями і провітрюйте протягом трьох діб;
•утримуйте в приміщенні, по можливості, температуру не вище 18-200С;
•вичистіть та промийте міцним, майже чорним розчином марганцівки підошви взуття, якщо ви наступили на ртуть.
 
Якщо ртуті розлито більше, ніж у градуснику
•зберігайте спокій, уникайте паніки;
•виведіть з приміщення всіх людей, надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку - вони підлягають евакуації в першу чергу;
•захистіть органи дихання хоча б вологою марлевою пов'язкою;
•відчиніть настіж усі вікна ;
•ізолюйте максимально забруднене приміщення, щільно зачиніть всі двері;
•негайно викликайте фахівців служби порятунку за тел. 101 або спеціалістів відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконкому за тел.. 2-05-94, 15 - 80. У крайньому випадку - зателефонуйте в поліцію за тел. 102, 0684695239.
Якщо ви виявили кульки ртуті в будь-якому іншому місці, будь ласка, негайно сповістіть про це за тел. 101 або 15 – 80, або 7 -19 - 51. 
Відділ з питань надзвичайних ситуацій
та цивільного захисту населення 
виконавчого комітету Ніжинської міської радиПро запобігання нещасним випадкам та аварійним ситуаціям внаслідок потепління

За прогнозом синоптиків на період з 30 січня по 05 лютого 2019 року очікується потепління з підвищенням температури повітря до  +50 С. Такі погодні умови збільшують вірогідність травмування людей внаслідок падіння льодових бурульок та сходження снігу з дахів житлових будинків та інших будівель. 
З метою вжиття відповідними посадовими особами, власниками житлових будинків, інших будівель заходів щодо недопущення нещасних випадків та небезпечних подій, прошу врахувати наступне: 
1. Розпорядженням міського голови від 04.01.2019 року № 8 «Про запобігання травмування людей внаслідок падіння льодових бурульок» дано доручення «Керівникам комунальних підприємств, бюджетних організацій, навчальних закладів, власникам відомчих та приватних житлових будинків, керівникам об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, житлово – будівельних кооперативів, установ, побутових та  торгівельних закладів вжити необхідних заходів щодо недопущення травмування людей льодовими бурульками та/або сніговими лавинами».
2.Відповідно до  п.6.3. «Правил благоустрою території міста Ніжина», які затверджені рішенням  49 сесії міської ради 5 скликання від 03 червня 2009 року, «власники будинків і споруд, орендарі (юридичні і фізичні осо¬би) повинні забезпечити своєчасний відкол бурульок з дахів, балконів та інших виступаючих частин будинків, очищення дахів від снігу (при висоті сніжного покриву більше 10 см), очищення від льоду й снігу ґанків і сходинок входу в будинки і споруди; посипання піском троту¬арів та пішохідних доріжок в межах закріпленої території».
3. Пунктом 12.3 Правил благоустрою передбачається, що  « Кіоски,  ларки, торгівельні зупинкові комплекси, павільйо¬ни, інші об'єкти роздрібної торгівлі, побутового обслуговування, малі архітектурні форми, а також простір перед ними і по обидва боки підходи до них повинні бути очищені від снігу і ожеледі».
4. Величезна маса снігу, яка збирається при таких погодних умовах на дахах будівель, збільшує в декілька разів навантаження на конструкцію, що може призвести до пошкодження покрівельного покриття та/або навіть до руйнування споруди.
Шановні громадяни! Будьте обачними та ходіть на безпечній відстані від будівель, з яких звисають льодові бурульки або снігові намети. 
Всім власникам будівель необхідно вжити вичерпних заходів щодо недопущення руйнування покрівель від снігового навантаження та травмування людей внаслідок сходження снігових лавин або падіння бурульокПАМ’ЯТКА ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ ОРГАНІЗМУ 

Причинами переохолодження організму можуть бути: тривале перебування у воді або навіть короткочасне перебування у крижаній воді. Ознаками переохолодження є: озноб, тремтіння, синюшність шкіри, губів, зниження температури тіла, біль у пальцях рук і ніг, поява «гусячої шкіри», позіхання, гикавка, затьмарення свідомості. У потерпілого виникає апатія, сонливість, загальна слабкість, дихання стає поверхневим. Ступінь і швидкість переохолодження залежать від температури води та здатності організму адаптуватися до холоду. Необхідно пам'ятати: серце зупиняється за температури тіла 26 °С.
 Засоби уникнення переохолодження організму
 Необхідно обмежувати час перебування у воді під час купання. Здоровим дітям дошкільного віку дозволяється купатися у водоймах за температури води+ 23—24 °С протягом 1—3 хвилини і не більше 2—3 разів на день; дітям шкільного віку — за температури води 20—21 °С, причому час перебування у воді збільшувати поступово — від 3—5 до 10—15 хвилин. До ознобу не повинні купатися люди будь-якого віку. Допустимий час перебування людини у воді: 5—8 хвилин — за температури води нижчої, ніж 2 °С; 10—15 хвилин — за температури води 2-3 °С; 21—27 хвилин — за температури води 10-15 °С; 42—54 хвилин — за температури води 24 °С.
 Перша допомога в разі переохолодження
 1. В разі переохолодження легкого ступеня (ознаками якого є озноб, м'язове тремтіння, загальна слабкість, утруднення пересування, блідість шкіри) потерпілого слід тепло одягнути, напоїти гарячим чаєм або кавою; він має виконувати інтенсивні фізичні вправи.
 2. В разі переохолодження середнього ступеня (ознаками якого є синюшність губів і шкіри, ослаблення дихання, пульсу, поява сонливості, втрата спроможності само- стійно пересуватися) слід розтерти потерпілого вовняною тканиною, зігріти під теплим душем (якщо його помішують у ванну, то температуру води необхідно підвищувати поступово від 30—35 °С до 40—42 °С), зробити йому масаж усього тіла. Потім необхідно тепло одягнути його та вкласти в ліжко, поступово зігріти грілками; в разі необхідності викликати лікаря.
 3. В разі переохолодження важкого ступеня (ознаками якого є непритомність, поступове пригнічення життєвих функцій) необхідно негайно викликати лікарів, надати першу допомогу, як і в разі переохолодження середнього ступеня. 
Перша медична допомога в разі замерзання 
Симптоми замерзання — виникнення сонливості, млявості, порушення координації рухів, зниження температури тіла до 23—25 °С. Необхідно швидко відновити нормальну температуру тіла. Для цього потерпілого можна помістити у ванну, температура води в якій має становити 25—30 °С (через 20— 30 хвилин температуру води підвищують максимум до .35о С) Якщо ванни немає, то тіло необхідно обкласти грілками, пляшками з теплою водою. В разі порушення дихання і серцевої діяльності слід робити штучне дихання і закритий масаж серця. Після відновлення нормальної температури і опритомніння потерпілого необхідно дати йому гарячий чай або каву, укрити його теплою ковдрою і доставити до лікувального закладу. 
                    БЕРЕЖІТЬ СВОЄ ЗДОРОВ'Я ТА ЖИТТЯ !

Відділ з питань НС та ЦЗН

  НЕБЕЗПЕЧНИЙ ХОЛОД

На вулиці встановилася дуже холодна погода  і знову перед нами  стає проблема переохолодження. Переохолодження виникає через  довготривалий вплив низьких температур, коли організм вже не в змозі  самостійно виконувати функцію терморегуляції.

 Попередження  переохолодження  організму:

Щоб уникнути переохолодження: закривайте ділянки тіла, найбільш схильні до відмороження – пальці рук, вуха і ніс; вживайте більше теплої рідини, що сприяє кращій терморегуляції організму; якщо немає гарячої, пийте побільше простої води; уникайте вживання напоїв, які містять алкоголь і кофеїн; при появі ознобу  негайно  знайдіть затишне місце, де можна зігрітися; якщо верхній одяг промок на холоді, намагайтеся якнайшвидше переодягнутися в суху одежу.

Перша  медична  допомога  при переохолодженні:

Постраждалого перенесіть  у тепле приміщення і приступіть  до зігрівання. Зігрівання потрібно проводити поступово, краще у ванні з водою кімнатної температури. Здійснюючи масаж тіла, температуру води доводять до 36°С. Після того, як шкіра стане рожевою, потрібно провести штучне дихання і масаж серця. Після появи самостійного дихання постраждалого тепло закутайте, дайте гарячого чаю, молока. При відмороженні кінцівок надайте відповідну допомогу і доставте  до найближчого лікувального закладу.

Розрізняють наступні ступені переохолодження:  

Легкий ступінь - (озноб, м'язове тремтіння, загальна слабкість, трудність пересування, блідість шкіри):

- одягніть тепло постраждалого, напоїть гарячим чаєм;

- заставте виконувати інтенсивні фізичні вправи.

Середній ступінь -  переохолодження (синюшність губ і шкіри, ослаблене дихання, пульс стає рідшим, з'являється сонливість, втрачається спроможність до самостійного пересування):

-                     розітріть постраждалого вовняною тканиною, зігрійте під теплим душем (якщо його поміщаєте у ванну, то температуру води потрібно підвищувати  поступово від 30-35°С до 40-42°С);

-                     зробіть масаж усього тіла;

-                     одягніть постраждалого та рекомендуємо покласти його в ліжко та  зігріти  грілками (зігрівання повинно бути поступовим, щоб не було різкого перепаду температури);

-                     викличте лікаря.

Важкий ступінь - переохолодження (з'являється втрата свідомості, життєві функції організму поступово знижуються):

-                     негайно викличте швидку допомогу;

-                     до приїзду швидкої виконуйте  всі заходи першої допомоги, як і при середньому ступені переохолодження.

І ще одна порада:

- загальне системне ураження холодом найчастіше виникає у людей виснажених, які багато часу проводять на вулиці, а також при сильному алкогольному сп’янінні.

Відділ з питань НС та ЦЗНУвага!!! Ожеледиця !!!

Щорічно з приходом зими  в місті реєструється сумна статистика травмувань, пов’язаних з ожеледдю.

Протягом небезпечного сезону лікарі надають допомогу сотням громадян, які постраждали на льоду. Саме більше    травм мешканці міста отримують від ожеледиці.

Основні травми – це набиття колін, вивихи плечей, удари голови, пориви зв’язок колін, переломи гомілок, рук, рани обличчя.

Пропонуємо  Вам прості рекомендації, як уберегтися від значних неприємностей під час ожеледиці.

Рекомендація щодо заходів безпеки перед виходом із будинку:
пам’ятайте, що кращими для льоду є підошви з мікропористої чи  іншої м’якої основи та без високих каблуків;
людям похилого віку краще у «слизькі» дні взагалі не виходити з дому. Але як що потреба змусила не соромтеся взяти палицю з гумовим наконечником або шипом. Пам’ятайте, що дві третини травм старші 60 років люди одержують при падінні;
прогулянки вагітних жінок в ожеледицю без супроводження – небезпечні для здоров’я.
 
Як можна зменшити ризик травм  у ожеледицю:
 
ходіть, не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступаючи на всю підошву. Руки повинні бути не зайняті вантажем;
при порушенні рівноваги – швидко присядьте, це найбільш реальний шанс утриматися на ногах;
у момент падіння згрупуйтеся, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі обов’язково перекотіться – від цього удар пом’якшиться;
не тримайте руки в кишенях – це збільшує можливість важких травм;
обходьте металеві кришки люків;
не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю;
щоб уникнути небезпеки, тримайтеся далі від будинків – ближче до середини тротуару. Взимку особливо в містах, дуже велику небезпеку становлять бурульки. Найбільш небезпечні бурульки під час танення льоду та снігу.

Бережіть своє життя та здоров’я!


Мешканці м. Ніжина!  Будьте обережними під час святкування Водохреща!19 січня відзначається Водохрещення Господнє - велике християнське свято. За традицією, в цей день переважна більшість православних вирушають до водойм, щоб набрати освяченої води, а деякі аби скупатись в ополонці. Вважається, що на Водохреща, вода набуває цілющих властивостей, які  зберігає протягом всього року.          Це святкування передбачає велике скупчення людей поблизу води, тому є ризик виникнення непередбачуваних ситуацій. Станом на 17.01.2019р. товщина льоду на водоймах Ніжина становить 20 см. Товщина льоду в р. Остер – 10см що надто замало.      Працівники відділу з питань надзвичайних ситуацій виконкому та Ніжинського МРВ управління ДСНС України у Чернігівській області закликають мешканців міста дотримуватись наступних заходів безпеки:          - купайтеся лише в спеціально обладнаних для цього місцях, де є рятувальні пости, а дно водойми перевірено та очищено від небезпечних предметів;          - перед зануренням в ополонку необхідно  виконати декілька фізичних вправ;          - занурюватися найкраще по шию, не замочивши голову, щоб уникнути рефлекторного звуження судин головного мозку;            - ніколи не пірнайте в ополонку вперед головою. Стрибки у воду й занурення з головою не рекомендуються, адже це збільшує втрату температури й може призвести до шоку;          - не плавайте та не перебувайте в ополонці більше 10– 20 секунд, щоб уникнути загального переохолодження організму;          - не залишайте дітей без нагляду, постійно стежте за ними, не виходьте на лід та не дозволяйте виходити на лід дітям.          - ні в якому разі не заходьте у воду після вживання спиртних напоїв;          - після занурення розітріть себе махровим рушником, одягніть сухий одяг та випийте гарячого чаю.          Шановні громадяни! Будьте уважними та обережними. Відповідально ставтеся до свого життя та життя своїх близьких. Не нехтуйте правилами безпеки, а в разі виникнення подій на льоду - телефонуйте до Служби порятунку “101”.


 УВАГА – ЧАДНИЙ ГАЗ

Сумна статистика свідчить що, у зв’язку з низькими температурами навколишнього середовища  в Україні зростає кількість нещасних випадків під час використання печей, кухонних плит, камінів, водопідігрівачів, автомобілів. За останні 10 років кількість випадків невиробничого травматизму при використанні газу в побуті зросло в 10 разів. Так 30 грудня 2017р. в Івано-Франківській області чадним газом отруїлася родина з 6 осіб (2-є дорослих та діти 2003, 2007, 2013 та 2017 років народження). 15 січня 2018р. в с. Трисвятська Слобода Чернігівського району чадним газом отруїлося 3 особи, з яких 1 дитина 2001р.н. померла. 16 січня 2018р. в с. Крапивне Ніжинського району від отруєння чадним газом до лікарні доставлено жінку 1935р.н. 16 січня 2019р. за попереднім діагнозом – отруєння чадним газом від працюючого автомобіля в закритому гаражі, виявлено тіла загиблих 2-х молодих людей.

Основними причинами нещасних випадків являються незадовільний стан вентиляційних і димових каналів, самовільне встановлення та підключення газового обладнання до системи газопостачання та використання газових плит не за призначенням. Також до основних причин можна додати зношене газове обладнання, в якого закінчився термін експлуатації та невиконання елементарних правил безпечного користування газом у побуті.

Зупинимося на використанні газових плит не за призначенням. Газові плити в побуті призначені для приготування їжі, але аж ніяк для обігріву приміщень. Так що ж відбувається коли ми вирішуємо погрітися за допомогою газової плити? Зі шкільних уроків хімії ми всі знаємо, що для того щоб відбувалася хімічна реакція горіння необхідний кисень. Так для згоряння 1 м3 природного газу метану (С Н4) необхідно 2 м3 кисню (О2) або близько 10м3 повітря  При повному згорянні газу, якщо на 1 молекулу метану приходиться дві молекули кисню, утворюється вуглекислий газ СО2 (двуокис вуглецю),

            При неповному згорянні газу при недостатній кількості кисню утворюється СО (окис вуглецю)– чадний газ:

При правильному горінні газу полум”я спокійне, блакитно-зеленого кольору, довжина язичків однакова у всіх отворах пальника. При неповному згоранні полум”я має витягнуту форму і жовтооранжевий колір. Коли ми, для того щоб обігрітися, запалюємо всі конфорки на газовій плиті та ще й духову шафу, звісно ж обмеживши приток свіжого повітря до приміщення (а цьому “допомагають” герметичні металопластикові вікна та герметичні так звані “бронедвері, що мають ущільнюючі гумові прокладки), то в такому випадку  в зоні горіння дуже швидко не буде достатньої кількості повітря, газ буде згорати не повністю, так як частина його горючих компонентів не зможе вступити в хімічну реакцію. Беручи до уваги те, що газова плита в такому режимі споживає за годину приблизно 1,4 м3 газу та помноживши на кількість необхідного повітря, можемо визначити на який час в герметично зачиненому приміщенні вистачить повітря.

Чадний газ без кольору, зі слабким запахом, легко розчиняється в повітрі, дуже отруйний. Небезпечні властивості чадного газу обумовлені тим, що він витісняє кисень з оксігемоглобіну крові і вступає в сполуку з гемоглобіном, утворюючи карбоксігемоглобін. Кров стає нездатною переносити достатню кількість кисню з легень до тканин, а через пониженижений вміст кисню в крові виникає кисневе голодування. При наявності в приміщенні чадного газу 0,1% через годину людина починає відчувати головний біль, нудоту, запаморочення, при наявності, 0,5% - через 20-30хв. смертельний вплив, 1% - після декількох вдихів людина втрачає свідомість, а через 1-2 хвилини дуже сильне або смертельне отруєння.

Громадяни! Будьте пильні. Цінуйте своє життя та життя оточуючих вас людей - дотримуйтесь правил безпечного користування газом. При появі запаху газу дзвоніть в аварійну газову службу по тел. 104. 

Чому варто перевіряти димоходи і хто це має робити

До настання холодів всім споживачам газу необхідно потурбуватися про свою безпеку - перевірити стан  системи вентиляції і димоходів житлових приміщень. Ці майже невидимі конструкції є дуже важливими, адже очищають наші оселі від небезпечного чадного газу, який виділяється при роботі газових приладів.  Від їхньої справності напряму залежить наше життя і здоров`я.

Нормальну роботу димовентканалів контролюють декілька організацій. Вони виконують різні функції і взаємодіють між собою. З особливою пильністю перевіряються користувачі газових приладів з відводом продуктів згоряння в димохід (опалювальні котли, печі і ємкісні водонагрівачі). Періодичність перевірки і прочищення (1 або 2 рази на рік) залежить від сезонності роботи приладів і виду димоходів. Вентиляційні канали - не рідше 1 разу на рік або одночасно з димовими. 

Що перевіряє ПАТ «Чернігівгаз»?

            В першу чергу газове господарство слідкує за своєчасним наданням власниками актів на димовентиляційні канали. У разі їх відсутності або отриманні акта з негативним висновком газове господарство вправі ініціювати відключення споживачів від газопостачання, адже ця ситуація розцінюється як порушення Правил, що загрожує виникненням аварійної ситуації з непередбачуваними наслідками.

Обслуговуванням димовентиляції «Чернігівгаз» не займається. Під час планових перевірок працівники ПАТ «Чернігівгаз», лише перевіряють наявність тяги в димових та вентиляційних каналах. Це робиться безкоштовно. Якщо ви володієте інформацією про вимагання газівниками оплатити за перевірку тяги, відразу повідомляйте за телефоном гарячої лінії : (0462) 64-42-97.

Що мають робити спеціалізовані організації?

А ось весь комплекс заходів для забезпечення правильної роботи димових та вентиляційних каналів виконують спеціалізовані організації, що мають на них дозвіл і ліцензію. Це фахівці, яких у народі називають «пічниками».

Вони повинні слідкувати, щоб в димоходах і вентиляційних каналах не було засмічень, і у разі необхідності прочищають або ремонтують їх, перевіряють щільність і відокремленість ДВК, справність оголовків і наявність нормальної тяги спеціальним приладом. В нашій області зазначені роботи виконують близько 35 організацій, які мають діючий дозвіл, підготовлений персонал і спецобладнання. Їх перелік та координати ви можете дізнатися на сайті ПАТ «Чернігівгаз» http://gaz.cn.ua/  в категорії «Споживачу».

Якщо представник організації, яка здійснювала перевірку, виявляє несправність каналів він попереджає споживача під розписку про небезпечність користування газовими приладами, оформлюєакт перевірки і терміново передає до газового господарства для вжиття відповідних заходів щодо відключення газових приладів.

Яка роль власника будинку?

Щоб вищезгадані акти були своєчасно надані до газового господарства  дбає власник будинку. Правила безпеки систем газопостачання говорять: безпечну експлуатацію та технічне обслуговування димових і вентиляційних каналів житлових і громадських будинків забезпечує власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)).

Власник будинку самостійно організовує і виконує роботу з перевірки та обслуговування ДВК або залучає сторонні організації.

Якщо в будинку створено ОСББ, ЖБК тощо, цим питанням займається голова об’єднання співвласників будинку.

Що треба знати споживачам?

            Втім кожен з нас має чітко усвідомлювати, що жоден документ чи перевірка не допоможе, якщо він особисто не буде відповідально ставитися до безпеки життя і здоров`я, як власного, так і оточуючих. Не змінюйте облаштування димових та вентиляційних систем. Не перекривайте вентиляційні канали, не встановлюйте витяжки з примусовим видаленням повітря з приміщення, адже це може призвести до зворотної тяги в димовому каналі, не замуровуйте і не заклеюйте «кармани» і люки, призначені для чищення димоходів. Слідкуйте за нормальною роботою газових приладів, димоходів та вентиляції, і обов`язково перед увімкненням газових приладів перевіряйте наявність тяги.

                                    Відділ з питань НС виконкому, Ніжинське    відділення ПАТ «Чернігівгаз»


Правила безпечного встановлення Новорічної ялинки

Одним із головних атрибутів новорічних та різдвяних свят є прикрашена ялинка. В той же час, недотримання елементарних вимог безпеки при її встановленні є причиною виникнення надзвичайних подій, зокрема пожеж під час святкування Нового року. 

         Саме тому відділ з питань надзвичайних ситуацій виконавчого комітету Ніжинської міської ради спільно з Ніжинським міськрайвідділом управління ДС НС України у Чернігівській області звертається до громадян з проханням дотримуватися наступних правил під час встановлення ялинки:

         – розміщуйте ялинку на стійкій основі так, щоб гілки не торкалися до стін і стелі та були на безпечній відстані від електроприладів;

         – не встановлюйте ялинку на високій підставці (стілець, журнальний столик тощо);

         – поставте стовбур ялинки у відро з мокрим піском і час від часу зволожуйте його;

         – на ялинку забороняється встановлювати свічки, бенгальські вогні, прикрашати її легкозаймистими матеріалами;

         – не використовуйте несправні або саморобні електрогірлянди;

         – ні в якому разі не запалюйте біля ялинки бенгальські вогні, інші піротехнічні вироби; пам’ятайте: використовувати в приміщенні піротехніку ЗАБОРОНЕНО!;

         – діти можуть перебувати біля ялинки з увімкненою гірляндою тільки у присутності дорослих, вимикайте її, коли виходите з кімнати;

         – із метою запобігання виникненню пожежі можна обробити ялинку спеціальним вогнестійким розчином. 

         Пам’ятайте, що тільки при дотриманні цих правил ви зможете подарувати безпечне свято собі та своїй родині.

          В зв’язку зі скаргами окремих мешканців житлових будинків, поблизу яких розміщуються розважальні заклади та наближенням новорічних і різдвяних свят, інформуємо населення міста, що з урахуванням складної суспільно – політичної обстановки в державі рішенням виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 22.08.2014р. №189  тимчасово заборонено використання піротехнічних виробів (салютів, феєрверків та інших) на території міста Ніжина.

         Якщо ж Ви, незважаючи на заборону,  вирішили застосувати в новорічну ніч салют чи феєрверк, будьте  обережні та дотримуйтесь правил безпеки: 

Відділ з питань надзвичайних ситуацій 

виконавчого комітету Ніжинської міської ради
Відділ з питань НС та ЦЗН

Бережіть своє життя та здоров’я!

 Відділ з питань НС та ЦЗН
ПАМ’ЯТКА ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ ОРГАНІЗМУ

Причинами переохолодження організму можуть бути: тривале перебування у воді або навіть короткочасне перебування у крижаній воді. Ознаками переохолодження є: озноб, тремтіння, синюшність шкіри, губів, зниження температури тіла, біль у пальцях рук і ніг, поява «гусячої шкіри», позіхання, гикавка, затьмарення свідомості. У потерпілого виникає апатія, сонливість, загальна слабкість, дихання стає поверхневим. Ступінь і швидкість переохолодження залежать від температури води та здатності організму адаптуватися до холоду. Необхідно пам'ятати: серце зупиняється за температури тіла 26 °С.

 Засоби уникнення переохолодження організму

 Необхідно обмежувати час перебування у воді під час купання. Здоровим дітям дошкільного віку дозволяється купатися у водоймах за температури води+ 23—24 °С протягом 1—3 хвилини і не більше 2—3 разів на день; дітям шкільного віку — за температури води 20—21 °С, причому час перебування у воді збільшувати поступово — від 3—5 до 10—15 хвилин. До ознобу не повинні купатися люди будь-якого віку. Допустимий час перебування людини у воді: 5—8 хвилин — за температури води нижчої, ніж 2 °С; 10—15 хвилин — за температури води 2-3 °С; 21—27 хвилин — за температури води 10-15 °С; 42—54 хвилин — за температури води 24 °С.

 Перша допомога в разі переохолодження

 1. В разі переохолодження легкого ступеня (ознаками якого є озноб, м'язове тремтіння, загальна слабкість, утруднення пересування, блідість шкіри) потерпілого слід тепло одягнути, напоїти гарячим чаєм або кавою; він має виконувати інтенсивні фізичні вправи.

 2. В разі переохолодження середнього ступеня (ознаками якого є синюшність губів і шкіри, ослаблення дихання, пульсу, поява сонливості, втрата спроможності само- стійно пересуватися) слід розтерти потерпілого вовняною тканиною, зігріти під теплим душем (якщо його помішують у ванну, то температуру води необхідно підвищувати поступово від 30—35 °С до 40—42 °С), зробити йому масаж усього тіла. Потім необхідно тепло одягнути його та вкласти в ліжко, поступово зігріти грілками; в разі необхідності викликати лікаря.

 3. В разі переохолодження важкого ступеня (ознаками якого є непритомність, поступове пригнічення життєвих функцій) необхідно негайно викликати лікарів, надати першу допомогу, як і в разі переохолодження середнього ступеня.

Перша медична допомога в разі замерзання

Симптоми замерзання — виникнення сонливості, млявості, порушення координації рухів, зниження температури тіла до 23—25 °С. Необхідно швидко відновити нормальну температуру тіла. Для цього потерпілого можна помістити у ванну, температура води в якій має становити 25—30 °С (через 20— 30 хвилин температуру води підвищують максимум до .35о С) Якщо ванни немає, то тіло необхідно обкласти грілками, пляшками з теплою водою. В разі порушення дихання і серцевої діяльності слід робити штучне дихання і закритий масаж серця. Після відновлення нормальної температури і опритомніння потерпілого необхідно дати йому гарячий чай або каву, укрити його теплою ковдрою і доставити до лікувального закладу.

                    БЕРЕЖІТЬ СВОЄ ЗДОРОВ'Я ТА ЖИТТЯ !

Відділ з питань НС та ЦЗНСтрахування майна та житла 

З нашою будівлею у будь-яку хвилину може статися якась неприємність  - то трубу прорве у сусідів, то повінь підмиє фундамент. Ми не можемо захистити  свій будинок від бід, але можемо забезпечити хоча б відшкодування збитків  після небезпечної події, стихійного лиха чи надзвичайної ситуації.

До виконавчого комітету Ніжинської міської ради щомісяця звертаються громадяни по різним проблемам і, в тому числі, за матеріальною допомогою на ремонт або відновлення житла після пожежі або іншої небезпечної події. Як правило, жодне звернення не залишається без уваги. Але можливості міського бюджету обмежені.

З початку  2018 року  в місті сталося 55 пожеж, в яких загинула 1 та травмовано 2 людини. Загальні збитки від даних пожеж склали більше 4 млн. грн. Тільки внаслідок  2-х пожеж житлових будинків по вул. Пашківській та по вул. Франка власники отримали збитків на суму більше 650,0 тис. грн. Адже пожежею було повністю знищено дах та покрівлю житлових будинків. Всього в поточному році внаслідок пожеж знищено – 9 будівель та споруд, 4 одиниці автомобільної техніки. Основними причинами пожеж продовжує залишатись порушення елементарних правил безпечної поведінки, куріння в ліжку, зловживання алкоголем, ігнорування вимог щодо підготовки до опалювального періоду пічного опалення, недотримання правил монтажу та експлуатації електрообладнання, пустощі дітей. Так,  основними причинами пожеж у 2018 році  є: необережне поводження з вогнем – 20 випадків, порушення правил влаштування та експлуатації пічного опалення – 9 випадків, порушення правил монтажу та експлуатації електрообладнання – 10  випадків, пустощі дітей з вогнем –  3 випадки.

Страхування майна – це надійний і перевірений спосіб фінансового захисту здоров’я,  життя, будівель або майна. Страхування нерухомості та майна громадян на випадок пожежі, повені, землетрусу тощо сприяє більшій захищеності та дозволить самостійно подолати наслідки негараздів.

На превеликий жаль абсолютна більшість громадян, які потерпіли від пожеж бо інших небезпечних подій (підтоплень, ударів блискавок, вибухів газу) в м. Ніжині протягом останніх років, не страхували своє майно та будівлі. Тому ліквідувати наслідки небезпечної події не просто. З метою підвищення захисту громадян від можливих негараздів техногенного і природного характеру, небезпечних подій  відділ з питань надзвичайних ситуацій рекомендує  мешканцям міста страхувати свої будівлі, майно та життя від негативних наслідків пожеж, вибухів, підтоплень та інших стихійних лих, що підвищить Вашу захищеність й допоможе подолати лихо .  

Громадяни, страхуйте своє майно та життя  від негативних наслідків надзвичайних ситуацій!                                              

                                               Відділ з питань надзвичайних ситуацій  

виконавчого комітету Ніжинської міської ради 

Обережно, отруйні гриби!

Щорічний аналіз отруєння грибами свідчить, що їх пік припадає на липень-жовтень. Однією з основних причин отруєння грибами є зневажливе ставлення окремих людей до санітарно-просвітницької інформації та попереджувальних заходів, що здійснюються в цьому напрямку.

До смертельно отруйних грибів відносяться:– бліда поганка (мухомор зелений);

– опеньок сірчано-жовтий;

– волоконниця Патуйяра, плютка.

 

До дуже отруйних грибів відносяться:

–        мухомор  білий;

–        мухомор червоний;

–        мухомор пантерний.

 

До просто отруйних грибів відносяться:

–        опеньок цегляно-червоний, несправжній;

–         печериця рудіюча.

Ці види отруйних грибів поширені на всій території України.

 

ОСНОВНІ ПРАВИЛА,  ЯКИХ НЕОБХІДНО ДОТРИМУВАТИСЯ ПРИ

ЗБИРАННІ ТА ПРИГОТУВАННІ ГРИБІВ:

–        збирати гриби треба тільки під контролем досвідчених грибників;

–        гриби, в яких ви сумніваєтесь, ніколи не кладіть до кошика;

–        якщо ви знайшли їстівні гриби, а поруч з ними ростуть отруйні або невідомі вам, не збирайте ці гриби (можлива їх мутація чи запилення отруйними спорами);

–        краще збирати гриби рано-вранці, вони свіжі,міцні, добре зберігаються;

–        вдома ще раз перегляньте всі зібрані гриби. Якщо помітите отруйний або невідомий вам гриб – одразу ж викиньте його;

–        ніколи не пробуйте сирих грибів, в яких ви сумніваєтесь;

–        зібрані гриби необхідно добре промити – не менше трьох разів аби відмити весь бруд. І в цей же день  приготувати гриби, тобто відварити або посмажити чи законсервувати;

–        варити всі гриби треба як мінімум у двох водах. Не стільки важливий час варіння, скільки кількість зміненої води;

–   при консервуванні грибів треба використовувати оцет, щоб не допустити інших харчових отруєнь, наприклад ботулізму, який характерний для всіх загерметизованих консервів;

–        при вживанні грибів чи страв із них слід їх їсти у невеликій кількості, якщо за ніч чи день ніяких неприємних симптомів не виникло, тоді можна вживати далі. Дітям їсти гриби не рекомендується.

Що ж спричинює отруєння?

–        вживання отруйних грибів;

–        неправильне приготування умовно їстівних грибів;

–        вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;

–        вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби та підберезники мають своїх небезпечних двійників).

Ознаки отруєння грибами:

Нудота, блювання, розлади зору (подвоєння в очах), розлади мови, прискорене серцебиття, психічне та рухове збудження, марення, підвищене потовиділення, біль у животі, пронос, задуха, судоми, втрата свідомості.

Перша медична допомога при отруєнні грибами.

До приїзду невідкладної медичної допомоги у потерпілого треба  викликати блювання,  дати  випити якомога більше води та повторно викликати блювання до повного очищення шлунка або промити шлунок. Прийняти активоване вугілля  (не менше 10 пігулок одночасно).

ПАМ’ЯТАЙТЕ:

гриби – не тільки смачний, але й небезпечний продукт харчування, який може призвести до отруєння, а іноді й до смерті.

                                                                     Відділ з питань надзвичайних ситуацій виконавчого комітету

 Ніжинської міської ради                                                        УВАГА – ЧАДНИЙ ГАЗ

Сумна статистика свідчить що, у зв’язку з низькими температурами навколишнього середовища  в Україні зростає кількість нещасних випадків під час використання газу у побуті. Так станом на 12.03. 2015 при використанні газу в побуті сталося 24 нещасних випадків, 46 осіб постраждало, з них загинуло –23 (внаслідок отруєння чадним газом - 20).

Основними причинами нещасних випадків являються незадовільний стан вентиляційних і димових каналів, самовільне встановлення та підключення газового обладнання до системи газопостачання та використання газових плит не за призначенням. Також до основних причин можна додати зношене газове обладнання, в якого закінчився термін експлуатації та невиконання абонентами елементарних правил безпечного користування газом у побуті.

Зупинимося на використанні газових плит не за призначенням. Газові плити в побуті призначені для приготування їжі, але аж ніяк для обігріву приміщень. Так що ж відбувається коли ми вирішуємо погрітися за допомогою газової плити? Зі шкільних уроків хімії ми всі знаємо, що для того щоб відбувалася хімічна реакція горіння необхідний кисень. Так для згоряння 1 м3 природного газу метану (С Н4) необхідно 2 м3 кисню (О2) або близько 10м3 повітря  При повному згорянні газу, якщо на 1 молекулу метану приходиться дві молекули кисню, утворюється вуглекислий газ СО2 (двуокис вуглецю),

С Н4 + 2 О2  =  С О2  + 2 Н2 О

При неповному згорянні газу при недостатній кількості кисню утворюється СО (окис вуглецю)– чадний газ:

С Н4 +  О2  =  С О  + 2 Н2 О

При правильному горінні газу полум”я спокійне, блакитно-зеленого кольору, довжина язичків однакова у всіх отворах пальника. При неповному згоранні полум”я має витягнуту форму і жовтооранжевий колір. Коли ми, для того щоб обігрітися, запалюємо всі конфорки на газовій плиті та ще й духову шафу, звісно ж обмеживши приток свіжого повітря до приміщення (а цьму “допомагають” герметичні металопластикові вікна та герметичні так звані “бронедвері, що мають ущільнюючі гумові прокладки), то в такому випадку  в зоні горіння дуже швидко не буде достатньої кількості повітря, газ буде згорати не повністю, так як частина його горючих компонентів не зможе вступити в хімічну реакцію. Беручи до уваги те, що газова плита в такому режимі споживає за годину приблизно 1,4 м3 газу та помноживши на кількість необхідного повітря, можемо визначити на який час в герметично зачиненому приміщенні вистачить повітря.

Чадний газ без кольору, зі слабким запахом, легко розчиняється в повітрі, дуже отруйний. Небезпечні властивості чадного газу обумовлені тим, що він витісняє кисень з оксігемоглобіну крові і вступає в сполуку з гемоглобіном, утворюючи карбоксігемоглобін. Кров стає нездатною переносити достатню кількість кисню з легень до тканин, а через пониженижений вміст кисню в крові виникає кисневе голодування. При наявності в приміщенні чадного газу 0,1% через годину людина починає відчувати головний біль, нудоту, запаморочення, при наявності, 0,5% - через 20-30хв. смертельний вплив, 1% - після декількох вдихів людина втрачає свідомість, а через 1-2 хвилини дуже сильне або смертельне отруєння.

Громадяни! Будьте пильні. Цінуйте своє життя та життя оточуючих вас людей - дотримуйтесь правил безпечного користування газом. При появі запаху газу дзвоніть в аварійну газову службу по тел. 104. 

Чому варто перевіряти димоходи і хто це має робити

До настання холодів всім споживачам газу необхідно потурбуватися про свою безпеку - перевірити стан  системи вентиляції і димоходів житлових приміщень. Ці майже невидимі конструкції є дуже важливими, адже видаляють з нашої оселі продукти згорання, які виділяються при роботі газових приладів.  Від їхньої справності напряму залежить наше життя і здоров`я. 

Нормальну роботу димовентканалів контролюють декілька організацій. Вони виконують різні функції і взаємодіють між собою. З особливою пильністю перевіряються користувачі газових приладів з відводом продуктів згоряння в димохід (опалювальні котли, печі і ємкісні водонагрівачі). Періодичність перевірки і прочищення (1 або 2 рази на рік) залежить від сезонності роботи приладів і виду димоходів. Вентиляційні канали - не рідше 1 разу на рік або одночасно з димовими. 

Що перевіряє ПАТ «Чернігівгаз»?

В першу чергу газове господарство слідкує за своєчасним наданням власниками актів на димовентканали. У разі їх відсутності або отриманні акта з негативним висновком облгаз вправі ініціювати відключення споживачів від газопостачання, адже ця ситуація розцінюється як порушення Правил, що загрожує виникненням аварійної ситуації з непередбачуваними наслідками.

Обслуговуванням димовентиляції «Чернігівгаз» не займається. Під час планових перевірок працівники ПАТ «Чернігівгаз», лише перевіряють наявність тяги в димових та вентиляційних каналах. Це робиться безкоштовно. Якщо ви володієте інформацією про вимагання газівниками оплатити за перевірку тяги, відразу повідомляйте за телефоном довіри : (0462) 64-42-97.

Що мають робити спеціалізовані організації?

А ось весь комплекс заходів для забезпечення правильної роботи димових та вентиляційних каналів виконують спеціалізовані організації, що мають на них дозвіл і ліцензію. Це фахівці, яких у народі називають «пічниками».

Вони повинні слідкувати, щоб в димоходах і вентиляційних каналах не було засмічень, і у разі необхідності прочищають або ремонтують їх, перевіряють щільність і відокремленість ДВК, справність оголовків і наявність нормальної тяги спеціальним приладом. В нашій області зазначені роботи виконують близько 35 організацій, які мають діючий дозвіл, підготовлений персонал і спецобладнання. Їх перелік та координати ви можете дізнатися на сайті ПАТ «Чернігівгаз» в категорії «Споживачу».

Якщо представник організації, яка здійснювала перевірку, виявляє несправність каналів він попереджає споживача під розписку про небезпечність користування газовими приладами, оформлюєакт перевірки і терміново передає до газового господарства для вжиття відповідних заходів щодо відключення газових приладів.

Яка роль власника будинку?

Щоб вищезгадані акти були своєчасно надані до газового господарства  дбає власник будинку. Правила безпеки систем газопостачання говорять: відповідальність за стан димових та вентиляційних каналів у житлових будинках покладається на керівників житлово-експлуатаційних організацій, у житлових кооперативах - на голову, у приватних будинках - на власників.

Якщо власник будинку ЖЕК - він самостійно організовує і виконує роботу власними силами або залучає сторонні організації. Порядок оплати визначає також ЖЕК.

Якщо будинок має іншу форму власності (ОСББ, ЖЕП, ЖБК тощо) цим питанням займається голова об’єднання співвласників будинку.

В будинках, які належать громадянам на правах особистої власності, для перевірки і прочищення димових та вентиляційних каналів господар повинен залучати спеціалізовану організацію, яка має дозвіл на виконання цих робіт. В зимовий період не рідше одного разу на місяць домовласник зобов'язаний проводити огляд оголовків димоходів, щоб вчасно запобігти їх обмерзанню і закупорці.                                           

Що треба знати споживачам?

Втім кожен з нас має чітко усвідомлювати, що жоден документ чи перевірка не допоможе, якщо він особисто не буде відповідально ставитися до безпеки життя і здоров`я, як власного, так і оточуючих. Не змінюйте облаштування димових та вентиляційних систем. Не перекривайте вентиляційні канали, не встановлюйте витяжки з примусовим видаленням повітря з приміщення, адже це може призвести до зворотної тяги в димовому каналі, не замуровуйте і не заклеюйте «кармани» і люки, призначені для чищення димоходів. Слідкуйте за нормальною роботою газових приладів, димоходів та вентиляції, і обов`язково перед увімкненням газових приладів перевіряйте наявність тяги.

Відділ з питань надзвичайних ситуацій виконкому,

Ніжинське управління з експлуатації газового господарства
Відділ з питань НС та ЦЗ населення застерігає!

Перед початком опалювального сезону ретельно перевірте та приведіть до ладу системи опалення у власних будинках

За статистикою, саме восени кількість пожеж в будинках різко збільшується. З настанням холодів люди швидко починають обігрівати помешкання найбільш доступним для них способом – хтось вмикає електрообігрівачі, дехто починає топити печі.

Перевантаження електромереж масовим увімкненням обігрівачів, використання некаліброваних плавких вставок - "жучків" та неправильне облаштування печей і призводить до пожеж.

Пам'ятайте, що перед початком опалювального сезону необхідно в першу чергу здійснити перевірку електропроводки та напругу в домі і правильно облаштувати печі.

Необхідно знати, що забороняється експлуатувати печі та інші опалювальні прилади без протипожежних передтопкових листів, виготовлених з негорючого матеріалу розміром не менше 0,5 x 0,7 метра. Перед початком опалювального сезону, а також протягом опалювального сезону необхідно забезпечити проведення очищення димоходів та печей від сажі.

При експлуатації пічного опалення забороняється:

– залишати без нагляду печі, які топляться, а також доручати нагляд за ними дітям; 

– розташовувати паливо, інші горючі речовини і матеріали на передтопковий лист; 

– застосовувати для розпалювання печей бензин, гас, дизельне паливо та інші легкозаймисті та горючі рідини; 

– топити вугіллям, коксом і газом печі, не призначені для цих видів палива;

– використовувати вентиляційні та газові канали як димоходи;

– перегартовувати печі.

Зола і шлак з топок повинні бути залиті водою і видалені в спеціально відведене для них місце.

При установці тимчасових металевих та інших печей заводського виготовлення в приміщеннях гуртожитків, адміністративних, громадських та допоміжних будівель підприємств, у житлових будинках необхідно забезпечити виконання вказівок (інструкцій) підприємств-виготовлювачів цих видів продукції, а також вимог норм проектування, що пред'являються до систем опалення.

Меблі та інше обладнання повинні розташовуватися на відстані не менше 0,7 метра від печей, а від топкових отворів – не менше 1,25 метра.

При експлуатації металевих печей обладнання повинно розташовуватися на відстані, зазначеному в інструкції підприємства-виробника металевих печей, але не менш ніж 2 метри від металевої печі.

Перед початком опалювального сезону необхідно забезпечити побілку димарів і стін, в яких проходять димові канали.

І пам’ятайте, виконання цих простих правил вбереже Ваш будинок від пожежі.ЗВЕРНЕННЯ

міської комісії з питань безпечної життєдіяльності населення до мешканців м.Ніжина, щодо дотримання правил протипожежної безпеки.

Виконавчий комітет Ніжинської міської ради стурбований зростанням кількості  пожеж та інших надзвичайних подій.Так, за 2015 рік сталося 45 пожеж. Найбільше пожеж виникло в приватному житловому секторі – 19 (1 особа загинула). В багатоквартирних житлових будинках сталося 5 пожеж (1 особа травмована) .

З метою попередження пожеж та інших надзвичайних подій загибелі та травмування мешканців нашого міста на них, міська комісія з питань безпечної життєдіяльності населення звертається до кожної родини, до кожного мешканця  Ніжина з застереженням безумовного виконання наступних основних правил протипожежної безпеки:

ДЛЯ МЕШКАНЦІВ БАГАТОПОВЕРХОВИХ БУДИНКІВ, ПЕРСОНАЛУ УСТАНОВ, ОРГАНІЗАЦІЙ:

1. Евакуаційні шляхи та виходи повинні утримуватись вільними, нічим не захаращуватись.

2. Забороняється забивати та загромаджувати евакуаційні виходи, люки та драбини на балконах,  зберігати на них легкозаймисті та горючі речовини.

3. Слідкуйте за справністю електромереж та користуйтесь лише справними електроприладами. При цьому ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

         - застосовувати саморобні подовжувачі та електронагрівальні прилади, некалібровані плавкі вставки запобіжників  електромережі;

    - користуватись пошкодженими розетками, вимикачами, лампами;        

    - обгортати електролампи та світильники горючими матеріалами;

    - залишати без догляду увімкнені в електромережу нагрівальні прилади, телевізори, радіоприймачі, праски тощо;

    - користуватися смолоскипами, свічками, сірниками тощо, відвідуючи горища та підвали; користуватися електронагрівальними приладами (прасками, чайниками, кип’ятильники тощо) без негорючих підставок; вмикати одночасно до однієї розетки велику кількість споживачів.

4. Виходячи з помешкання, з’ясуйте чи вимкнені електроприлади, газове обладнання. Не використовуйте газові плити, духові шафи для обігріву приміщення.

5. Несправні опалювальні пристрої не повинні допускатись до експлуатації. Не намагайтеся самовільно втручатись у внутрішньобудинкову систему газопостачання. Встановлення газових приладів дозволяється проводити тільки працівниками спеціалізованих  організацій з оформленням відповідних документів.

6. В житлових будинках, квартирах  допускається зберігання не більше  10 л легкозаймистих горючих речовин.

7. Не залишайте дітей без нагляду дорослих. Не дозволяйте їх пустощі з вогнем. Зберігайте сірники та легкозаймисті матеріали в недоступних для дітей місцях.

8. Забороняється кидати до шахти сміттєпроводу, в підвали та горища непогашені недопалки, сірники, легкозаймисті матеріали. Люки сміттєпроводів повинні щільно зачинятися.

9. Виконуйте заходи протипожежної безпеки при користуванні засобами побутової хімії, під час ремонту приміщень з використанням лаків та фарб.

10. Кинутий непогашений недопалок, паління цигарок у ліжку, ліфті  може закінчитися трагічно.