Ніжин

Офіційний сайт Ніжинської міської ради

Автор світлини Денис Скороход
Всі розділи

Анонси:

Ніжинське міськрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області інформує


БОТУЛІЗМ ТА ЙОГО ПРОФІЛАКТИКА

           Ботулі́зм (з лат. botulus — ковбаса) - це гостре токсико-інфекційне захворювання.          Збудник захворювання токсин - Clostridium botulinum широко поширений в природі. Спори Clostridium botulinum протягом тривалого часу зберігаються, за певних умов та перетворюються у вегетативні форми і накопичуються в ґрунті, мулі, в трупах тварин. Спори й вегетативні форми з їжею і водою можуть потрапляти в кишечник людини, теплокровних тварин, птахів і риб. Джерелом інфекції є мертві тварини, птахи, риби, а ґрунт та річний мул - служать резервуаром інфекції.

          Причиною захворювання на ботулізм є вживання людиною їжі, що накопичила токсин внаслідок забруднення її та розмноження вегетативних форм збудника. Небезпечними є усі консервовані продукти, які були погано вимиті, неправильно або недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином. Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в'яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м'яса (ковбаси, шинки тощо). Найчастіше причиною ботулізму стають в'ялені або копчені  продукти домашнього приготування, проте реєструються і випадки хвороби після вживання продуктів вироблених у промислових умовах.

          Значно рідше ботулізмом можна заразитись через рани, що відбувається внаслідок пошкодження шкіри з подальшим забрудненням дефектів шкіри (ран) спорами Clostridium botulinum.

            Інкубаційний період при харчовому ботулізмі - від 8 годин до 10 діб, при рановому -5-14 днів.

            Симптоми ботулізму:

•  порушення близького зору;

•  сильно виражена сухість у роті;

•  важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає);

•  підвищена стомлюваність, м’язова слабкість;

•  запаморочення;

• короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім - стадія парезу кишечнику (здуття живота, закреп);

•  ураження м’язів шиї та кінцівок.

          Симптоми ботулізму найчастіше з'являються поступово. З'являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму ("сітка або туман" перед очима, двоїння предметів, важкість читання). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття "грудки" у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі.

         Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках  пацієнтів турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.       

           Профілактика:

• щоб вберегтися від ботулізму уникайте споживання в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби, м'ясних та грибних консерв, консервів домашнього виробництва;

• не вживайте в їжу продукти харчування, якщо не впевнені, що зберігання та/або транспортування відбувалось належним чином та якщо сумніваєтесь у якості продуктів; 

 ретельно мийте овочі і фрукти перед початком консервації, викидайте перезрілі або зіпсовані;

видаляйте частки ґрунту з усіх продуктів. Якщо неможливо промити під проточною чистою водою, то спочатку необхідно очистити поверхню щіткою, а потім обробити кип'яченою водою.

          При найменшій підозрі на ботулізм негайно зверніться до лікаря. Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості хвороби.

 

Ніжинське міськрайонне управління 

головного управління Держпродспоживслужби 

в Чернігівській області
Профілактика туберкульозу

Туберкульоз – (лат. tuberculosis ) це хронічне інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерії туберкульозу, або палички Коха.
Мікобактерії туберкульозу зберігаються в навколишньому середовищі від 3-4 до 8-12 місяців. Збудник хвороби стійкий до дії кислот, спирту, низьких температур, тривалий час зберігається у висушеному харкотинні, на постільній білизні, посуді та особистих речах хворого. Збудник чутливий до дії сонячних променів, дезінфікуючих засобів, зокрема до дії активного хлору.
          Джерелом інфекції є хвора на туберкульоз людина. Механізм передачі-повітряно-крапельний. Коли хвора людина на туберкульоз кашляє, плює, чхає, розмовляє або співає, вона виділяє у повітря  мікобактерії.
          Симптоми туберкульозу:
•Кашель, частіше сухий, що триває більше ніж 2-3 тижні;
•Кровохаркання(наявність крові у мокроті, що виділяться при кашлі);
•Підвищення температури протягом 5-7 днів;
•Задуха;
•Погіршення або відсутність апетиту;
•Раптове схуднення.
          При виявленні подібних симптомів у себе або у своїх близьких необхідно негайно звернутись до сімейного лікаря.
          Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для ефективного лікування та попередження його поширення серед людей.
          Методи виявлення туберкульозу:
•періодичне флюорографічне обстеження (1 раз на рік);
•рентгенографія органів грудної порожнини за медичними показаннями;
• туберкулінодіагностика (реакція Манту);
•лабораторні методи: дослідження харкотиння на наявність мікобактерій у осіб, які кашляють більше 2 тижнів.
           Профілактика туберкульозу;
•Вести здоровий спосіб життя: відмовитись від вживання алкоголю і тютюнопаління; 
•Дотримуватись правил особистої гігієни, особливо при спілкуванні з хворими людьми;
•Вживати здорову збалансовану їжу з достатнім вмістом білків, жирів, вітамінів. Уникати вживання консервів та різноманітних концентратів.
•Займатись спортом або фізичними вправами, якомога більше перебувати на свіжому повітрі;
•Проходити профілактичні медичні огляди з флюорографічним обстеженням 1 раз на рік;
•При будь яких проявах погіршення стану здоров`я негайно звертатися до лікаря;
          Специфічна профілактика – це вакцинація і ревакцинація вакциною БЦЖ.

Пам'ятайте!!!
Дотримання правил особистої гігієни та виконання
рекомендацій, вказаних у пам’ятці, вбереже Вас від
захворювання на туберкульоз

Ніжинське міськрайонне управління Головного управління 
Дерпжпродспоживслужби в Чернігівській областіЗаходи профілактики інфекційних хвороб під час повені

">   Як попередити виникнення та розпосюдження інфекційних хвороб під час повені.

З метою профілактики інфекційних захворювань під час паводку, Ніжинське міськрайонне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області рекомендує населенню: - після танення снігу провести прибирання території від сміття, очистити поверхню ґрунту від сторонніх предметів, городи і присадибні ділянки перекопати на глибину 20-25 см; - індивідуальні вигреби та вбиральні (туалети) у разі переповнення спорожнити за допомогою асенізаційної машини та продезінфікувати хлорним вапном або іншим призначеним для цього дезінфекційним засобом; - колодязі звільнити від нанесеного бруду, відкачати воду, почистити та продезінфікувати в них воду за допомогою хлорвмісних патронів, обладнати кришками колодязі, тримати в справності і чистоті колодязні зруби; - зберігати воду і продукти харчування в закритих ємностях в місцях, недоступних для гризунів, при можливості провести дератизаційні заходи по знищенню гризунів в місцях їх можливого скупчення; - мати запас бутильованої води, продуктів харчування з пролонгованими термінами придатності, розташувувати їх якомога вище в місцях, недоступних для води; - не вживати воду з джерел у місцях підтоплення; - використовувати для пиття і приготування їжі тільки бутильовану або кип'ячену воду; - не використовувати підмочені повеневими водами харчові продукти; - обов'язково мити руки з миючими засобами перед вживанням їжі та після відвідування туалету, уважно стежити за чистотою рук дітей; - при вживанні овочів і фруктів у сирому вигляді ретельно промивати їх водою (бутильованою або кип'яченою), обдавати окропом. При приготуванні їжі обов’язково застосовуйте термообробку (варіння, смаження, запікання); - у разі розвитку ознак інфекційних захворювань (підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, головний біль, болі у животі, нудота, пронос, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипи на тілі та інші симптоми) терміново зверніться за медичною допомогою.            

Пам’ятайте, що дотримання гігієнічних правил у повсякденному житті, а особливо при виникненні надзвичайних ситуацій, допоможе зберегти здоров’я Вам і Вашим рідним!   

">Ніжинське міськрайонне управління 

">Головного управління Держпродспоживслужби 

в Чернігівській області