×
Гостя рубрики #Обличчя_громади_Ніжина – Клюйко Крістіна, головний спеціаліст Ніжинського відділу ДРАЦСу
Емоційні та важливі події нашого життя так чи інакше пов’язані з відділами державної реєстрації актів цивільного стану. У нашому місті це комфортна сучасна установа, де швидко та якісно обслуговують громадян і надають їм великий спектр послуг.
Гостя рубрики #Обличчя_громади_Ніжина – Клюйко Крістіна Геннадіївна, головний спеціаліст Ніжинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Ніжинському районі Чернігівської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Як Ви бачите і сприймаєте свою роботу?
З роботою відділу ДРАЦС буквально пов’язані долі людей. Так, наприклад, ми ловимо їх найщасливіші моменти в день реєстрації шлюбу або народження дитини та бачимо громадян в перші години їхнього горя, коли вони приносять документи на реєстрацію смерті. Тому перш за все я відчуваю велику відповідальність за наслідки своїх дій, за правильність і своєчасність надання усіх необхідних послуг громадянам.
Найскладнішим пунктом посадових обов’язків для Вас є…
Я б сказала, не складність, а особливість нашої роботи в тому, що досить часто вона надає додаткове емоційне забарвлення, яке важливо вчасно опанувати, наприклад під час реєстрації шлюбу.
Оскільки Ви розпочали цю тему, то давайте поговоримо про послугу укладання шлюбу. Спочатку хотілося б дізнатися про статистику одружень, приміром, з 2014 року.
Бажання українців створювати родини, навіть попри повномасштабну війну, не лише залишається актуальним, а ще й набирає обертів.
Починаючи з 2014 року й до сьогодні, фахівці Ніжинського відділу ДРАЦС засвідчили близько 6200 шлюбів. Так, приміром, у 2014 було зареєстровано понад 730 шлюбів, цьогорічний показник наразі вже складає майже 440. Протягом усіх років кількість одружень трималася практично на одному рівні. Водночас, як не парадоксально, 2022 на фоні повномасштабного вторгнення приніс близько 680 шлюбів.
Реалії повномасштабної агресії зумовили зміни у сфері реєстрації шлюбу. Розкажіть про них.
Безперечно, повномасштабна війна внесла свої корективи чи не у всі сфери нашого життя. Якщо говорити у розрізі одружень, то наразі визначене коло осіб, серед яких і наші захисники, мають можливість зареєструвати шлюб за дещо спрощеною процедурою, без зайвих очікувань. У тому числі – за відсутності одного з наречених, скориставшись доступними засобами відеозв’язку. Сюди ж належить реєстрація шлюбу командирами.
Разом з тим в умовах воєнного стану діє принцип екстериторіальності, тобто за бажанням людина може звернутися до будь-якого відділу ДРАЦС незалежно від місця реєстрації.
Про які цікавинки весільних обрядів можете нам розповісти?
Фахівці юстиції можуть допомогти урочисто відзначити ювілей одруження, адже, оновлюючи свої весільні обіцянки, чоловік та дружина згадують ті неповторні емоції багаторічної давнини. Наприклад, подружжя, які святкують «золоте» або «срібне» весілля, отримують у подарунок свідоцтва про шлюб відповідного кольору. Цікаво, що на одному з таких ювілейних одружень були присутні друзі наречених, які 50 років тому були свідками на їхньому весіллі.
Які були у Вас найстарші за віком молодята?
Чудово пам’ятаю пару наречених, які отримали свідоцтво про шлюб у 81 та 70 років. Дійсно, справжнє кохання не знає жодних меж і перепон.
Чи помічаєте зміни у святковому вбранні гостей і наречених?
Головні тренди наразі диктують українська ідентичність та щирий патріотизм. Усе частіше молодята та гості приходять у вишиванках, а військові, звісно, здебільшого одружуються у камуфляжі.
Примітно, шо коли у 2022 році ми відкривали відділ у новому приміщенні, перша пара молодят, яку ми розписували, була військовослужбовцями.
Є так звані дзеркальні і щасливі дати, коли кількість охочих зареєструвати свій шлюб значно зростає. Розкажіть про них.
Деякі пари обирають для одруження конкретну дату, тому часто спостерігається підвищений попит на наші послуги у певні календарні дні. Дуже пам’ятний у цьому сенсі видався вівторок 22.02.2022, майже напередодні повномасштабного вторгнення – було багато охочих побратися у день шести двійок.
Чи часто жінки залишають своє прізвище після одруження? Яка причина?
Раніше це була не надто поширена практика. Але останнім часом кількість охочих залишити своє прізвище зросла. Можливо, це пов’язано з необхідністю жінкам після шлюбу змінювати певні документи, а це витрати часу та додаткових ресурсів.
Запитаю й про іншу послугу відділу ДРАЦС – реєстрацію народження. Скільки маленьких українок і українців було зареєстровано у Ніжині за період з 2014 року?
З 2014 року свій перший документ у стінах Ніжинського відділу ДРАЦС отримали понад 7400 немовлят. Так, статистика 2014-го закарбувала майже 990 дітей, а останніми роками ці показники дещо зменшилися. У першу чергу на це вплинули повномасштабна війна, велика кількість внутрішньо переміщених осіб та дія принципу екстериторіальності.
Розкажіть нам про найбільш і найменш поширені імена наших дітей.
Традиційно батьки Ніжинщини обирають для своєї малечі найрізноманітніші ймення. Так, найпоширеніші імена у дівчаток – Мілана, Поліна, Вікторія, Марія, Анна, Анастасія, Софія, Вероніка, а для хлопців – Артем, Андрій, Олександр, Марк, Тимофій, Данило, Максим, Макар, Тимур.
Рідкісні жіночі імена – Домініка, Олівія, Златослава, Анісія, Єскенія, Маврина, Юстина, Іман, Влада, Еліна, Варвара, Соломія, Есфірь, Лілія, Аріна, Аделіна, Мар’яна, Ніколь, Яна, Зореслава. Рідковживані чоловічі – Платон, Леон, Артур, Гордій, Леонід, Дамір, Гнат, Міран, Даніель, Василь, Остап.
Як цей список змінювався з роками? На Вашу думку, які процеси і події на це можуть впливати?
Тривалий час спостерігалося тяжіння до давніх українських імен, яке почало значно зростати з 2023 року. Разом з тим, як і завжди, дітей називають на честь батьків, дідусів або бабусь. Деякі мами й тата обирають імена святих. І, звісно, багато красивих і незвичних імен прийшли до нас з-за кордону, зазвичай ця практика поширена в інтернаціональних родинах.
Чи часто до вас звертаються за послугою зміни імені, прізвища чи по батькові? Які причини цього?
Зміна імені, особливо в частині прізвища, досить актуальна послуга, яка з 2023 року доповнилася можливістю редагувати ще й по батькові. Причини такого волевиявлення можуть бути різні, та спеціалісти Східної юстиції допомагають кожному реалізувати його право. Для цього потрібно лише бажання повнолітнього заявника та оплата послуги відповідно до встановлених державою тарифів.
Після подачі заяви відомості про людину обов’язково надсилаються на перевірку до поліції, аби виключити ситуацію, коли заявник хоче змінити свої паспортні дані задля уникнення покарання. Якщо все відповідає нормам законодавства, протягом трьох місяців здійснюється зміна прізвища, імені чи по батькові.
Разом з тим зауважу, що дана процедура не тотожна тій, коли жінка після розлучення повертає назад своє попереднє прізвище.
Поговоримо про наші дії у разі втрати або пошкодження документів, виданих ДРАЦС. Якщо я, наприклад, загубила або зіпсувала свідоцтво про народження, то…
У такому випадку громадянам слід звертатися у будь-який відділ ДРАЦС на території України і отримати повторне свідоцтво про народження. Також сьогодні, в епоху диджиталізації, цей документ можна замовити через портал «Дія», навіть не виходячи з дому.
Працівниці відділу ДРАЦС – це і юристи, і психологи, і навіть трохи акторки. Розкажіть про ці аспекти Вашої професії.
Дійсно, у нашій роботі часто трапляється переплетіння кількох професій. Та, на моє переконання, кожен спеціаліст повинен дотримуватися вимог законодавства і водночас залишатися людяним.
Наразі у штаті 9 працівників, і ми намагаємося стати взаємозамінними, аби у разі потреби вирішити всі питання відвідувачів, оскільки, крім ніжинців, до нас звертаються мешканці різних куточків України.
У цій сфері Ви працюєте вже 14 років. Які основні плюси своєї роботи можете виокремити?
Насамперед це можливість бути корисною громадянам, надаючи не лише професійну допомогу, а й людську підтримку.
30.11.2024
Попредня новина:
Олег Сергійович Іванов - про свого сина, ніжинця, чемпіона світу з боксу Петра ІвановаНаступна новина:
УВАГА! ВІДКЛЮЧЕННЯ ГАЗУ У НІЖИНІ ‼️