Інформації та матеріали для ВПО
__________________________________________________________________________
Служба зайнятості підтримує переселенців
Вчора відбулася робоча поїздка директора та заступника директора Чернігівського обласного центру зайнятості Людмили Ключник та Сергія Роговця відповідно на Корюківщину. Там, в Корюківській філії Чернігівського обласного центру зайнятості, у рамках всеукраїнської інформаційної кампанії «Робота для ВПО: ти потрібен» за «круглим столом» з представниками місцевої влади, громадських організацій, соціальними партнерами та роботодавцями обговорили проблеми інтеграції внутрішньо переміщених осіб у нові громади.
За словами Людмили Ключник, щоб допомогти переселенцям працевлаштуватись на новому місці служба зайнятості пропонує їм низку безкоштовних сервісів і послуг та фінансово підтримує роботодавців, котрі беруть їх на роботу. Щоб скористатися деякими послугами, шукачам роботи не обов’язково реєструватися в службі зайнятості. Так можна ознайомитися з пропозиціями роботи, отримати профорієнтаційні послуги, ваучер на навчання, грант на створення або розвиток власної справи за урядовою програмою «єРобота». Зареєстрованим безробітним служба зайнятості пропонує безкоштовно здобути затребувану на ринку праці професією або підвищити кваліфікацію під гарантоване працевлаштування. Крім того, вони можуть долучитися до «Армії відновлення» - виконання суспільно корисних робіт у період воєнного стану та отримувати заробітну плату не менше мінімальної (на сьогодні 6700 грн). Детально про послуги служби зайнятості внутрішньо переміщеним особам читайте тут https://is.gd/kmOAsc
Тим, хто шукає роботу самостійно, директор обласного центру зайнятості радить Єдиний портал вакансій https://jobportal.dcz.gov.ua/ , що містить актуальні пропозиції роботи, як від державної служби зайнятості, так і з найбільших сайтів з працевлаштування. Роботи вистачить усім! Вакансій вже більше, ніж було до початку повномасштабного вторгнення. Також можна скористатися офіційним сайтом обласного центру зайнятості https://chg.dcz.gov.ua/userSearch/vacancy або оформити підписку на вакансії через чат-боти у Telegram https://t.me/DCZWorkNowBbot та Viber https://chats.viber.com/dczworknowbot .
Водночас для роботодавців діють компенсаційні програми за працевлаштування переселенців. Зокрема, вони можуть отримати:
- компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування на умовах строкових трудових договорів зареєстрованих безробітних із числа внутрішньо переміщених осіб. Тривалість виплати - 6 місяців впродовж року за умови збереження гарантій зайнятості таких осіб протягом періоду, що перевищує тривалість виплати у 2 рази. Детально читайте тут.
- компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб на період дії воєнного стану в Україні та протягом 30 календарних днів після його скасування. Сума компенсація – 6700 грн щомісяця, тривалість – 2 місяці. Детально читайте тут.
З метою підвищення якості та ефективності послуг, що надаються службою зайнятості, визначення нагальних та пріоритетних завдань відбулася нарада з керівниками структурних підрозділів.
Крім того, фахівці служби зайнятості відвідали місцевого підприємця Максима Станіславського, який скористався програмою «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», виграв мікрогрант на розвиток свого СТО і нині успішно працює.
Чернігівський обласний центр зайнятості
_____________________________________________________________________________________________________
Бізнес на новому місці – цілком реально…
Про це красномовно свідчить історія переселенки Євгенії Голуб, яка скористалася можливістю отримати мікрогрант за програмою «Власна справа» урядового проєкту «єРобота» та відкрила експрес-перукарню.
Вона переїхала до Чернігова з прикордонної Семенівки. Там 13 років мала власний перукарський бізнес, чоловік також був при роботі, разом виховували 4-х дітей і виїжджати нікуди не збиралися. Наважилися лише тоді, коли у сусідський двір, за 30 метрів від їхнього будинку, прилетіло…
Оговталися від пережитого вже на новому місці й почали думати, що робити далі. У службі зайнятості запропонували скористатися грантовою програмою «Власна справа», за якою на започаткування або розвиток бізнесу можна отримати від 50 до 250 тис. грн в залежності від кількості створених робочих місць (одного-двох). Жінка каже, що саме тоді з’явилася надія на новий старт — відкриття експрес-перукарні в Чернігові з помірними цінами, аби швидше отримати прибуток.
Бізнес-план подала через «Дію», пройшла онлайн-співбесіду з фахівцями обласного центру зайнятості та отримала грантові кошти, які спрямувала на купівлю обладнання, меблів, матеріалів, оренду приміщення, виготовлення рекламної вивіски тощо.
Місцезнаходження свого закладу – ринок «Вісла», підприємниця обрала не випадково. Тут завжди великий потік людей, серед яких як місцеві мешканці, так і гості міста, які приїздять сюди на закупи. «Окрім експрес-стрижок, тут можна зробити весільні та святкові зачіски, фарбування, колорування волосся за сучасними технологіями та доступними цінами. Послуги швидко та якісно – у цьому наша перевага», - каже Євгенія Голуб.
На цьому співпраця зі службою зайнятості не закінчилася, наступним етапом була допомога у підборі та підготовці кадрів. Обов’язковою умовою отримання мікрогранту для Євгенії стало створення двох робочих місць. Їх займуть Наталія Сукретна (до речі, також переселенка) та Тетяна Пінчук, які наразі за направленням служби зайнятості здобувають професії перукаря-модельєра та манікюрника у Сумському центрі професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.
І це ще не все. Після працевлаштування майстринь підприємиця може отримати від служби зайнятості компенсацію за працевлаштування безробітної з числа ВПО.
Світлана Шеремет, обласний центр зайнятості
_______________________________________________________________________________________________________
ПРЕС-РЕЛІЗ
Увага! Всеукраїнська інформаційна кампанія
«Робота для ВПО: ти потрібен»
Державна служба зайнятості долучилася до проведення інформаційної кампанії, ініційованої Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, яка триватиме упродовж вересня-жовтня поточного року. Мета – збільшити кількість внутрішніх переселенців, які знайшли роботу.
У поточному році послугами державної служби зайнятості на Чернігівщині скористалися 604 внутрішньо переміщені особи, більша половина з яких (313 осіб) звернулися цьогоріч. Станом на 1 вересня в області налічувалось 183 ВПО зі статусом безробітного.
Державна служба зайнятості пропонує активні програмами сприяння зайнятості, а також низку сервісів, за допомогою яких можна отримати послуги без реєстрації безробітним. Таким чином, зокрема, можна здійснювати підбір роботи, отримати профорієнтаційні послуги, ваучер на навчання, мікрогрант на бізнес тощо.
Послуги з працевлаштування
Наразі в базі даних Державної служби зайнятості – близько 60 тис. вакансій. Внутрішні переселенці можуть самостійно переглядати актуальні пропозиції за допомогою Єдиного порталу вакансій , який акумулює вакансії державної служби зайнятості та 6-ти провідних сайтів з пошуку роботи і на якому щодня розміщується близько 230 тис. вакансій. Також ця послуга доступна через чат-боти у Telegram та Viber
Професійне навчання
Державна служба зайнятості за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття організовує професійне навчання зареєстрованих безробітних. Воно здійснюється на замовлення роботодавців або для самозайнятості.
ВПО, які не зареєстровані у службі зайнятості як безробітні, мають професійну-технічну чи вищу освіту, не проходили протягом останніх 3-х років професійне навчання за кошти страхового фонду, можуть одноразово отримати від служби зайнятості ваучер на навчання та підвищити свій професійний рівень. Це документ, за допомогою якого повністю або частково оплачується вартість навчання у закладах освіти. За ваучером можна здобути як робітничу професію, так і вищу освіту або підвищити кваліфікацію за затвердженим Мінекономіки переліком із 123 професій та спеціальностей.
Суспільно корисні роботи
У рамках урядового проєкту «Армія відновлення» служба зайнятості залучає безробітних до виконання суспільно корисних робіт, а саме: зведення фортифікаційних та захисних споруд, облаштування об’єктів цивільного захисту населення, розбору завалів, ремонту пошкоджених приміщень, заготівлі дров, приготування їжі для військових, зокрема сухпайків, плетіння маскувальних сіток та виготовлення окопних свічок для потреб ЗСУ. Заробітна плата за таку роботу ˗ не менше мінімальної (6700 грн).
Надання грантів для створення або розвитку бізнесу
У рамках реалізації урядового проєкту єРобота служба зайнятості супроводжує дві грантові програми, якими можуть скористатися у тому числі й ВПО.
Так, за програмо «Власна справа» можна отримати мікрогрант від 50 до 250 тис.грн. Ще одна програма ˗ «Грант для ветеранів», яка стартувала цього року, передбачає надання грантів до 250 тис. грн, до 500 тис. грн та до 1 млн грн. Ключовою вимогою обох програм є створення нових робочих місць. Повернення грантових коштів державі передбачається у вигляді сплачених податків і зборів у процесі діяльності підприємця впродовж 3 років.
Механізми підтримки роботодавців за працевлаштування ВПО
Діють 2 компенсаційні програми:
- компенсація витрат на оплату праці за працевлаштування зареєстрованих безробітних з числа ВПО на умовах строкових трудових договорів і збереження гарантій зайнятості таких осіб протягом періоду, що перевищує тривалість виплат у 2 рази. Максимальний місячний розмір компенсації за кожну працевлаштовану особу з числа ВПО – 13400грн;
- компенсація витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні. Сума компенсації щомісячно за кожну працевлаштовану особу - 6700 грн. Тривалість виплат - 2 місяці.
Довідково:
Протягом січня-серпня 2023 р. у Чернігівській області роботу знайшли 118 ВПО. Проходили професійне навчання за направленням служби зайнятості 9 безробітних цієї категорі. Ще 15 громадян, не зареєстрованих у службі зайнятості, отримали ваучер на навчання. Більше сотні переселенців взяли участь у суспільно корисних роботах. Серед отримувачів мікрогрантів за програмою «Власна справа» є й переселенка, яка відкрила у м.Чернігові перукарню.
Фінансосою підтримкою за працевлаштування безробітних з числа ВПО скористалися 9 роботодавців області. З Фонду загальнообов’язкового державного страхування на випадок безробіття їм відшкодовано 142,9 тис. грн.
Компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні отримали 47 роботодавців області, працевлаштувавши 57 переселенців. На оплату їх праці з Фонду загальнообов’язкового державного страхування на випадок безробіття відшкодовано 729,2 тис. гр.
Підготувала Світлана Шеремет, т.(093)192 71 87