Ніжин

Офіційний сайт Ніжинської міської ради

Автор світлини Денис Скороход
Всі розділи

Анонси:

Цікава інформація


Доставка товарів споживачу
Ви придбали в магазині товар і вирішили скористатись послугою «Доставка товару»? Тоді вам необхідно знати:
- для уникнення будь-яких непорозумінь, доставку товарів споживачу необхідно оформити замовленням-квитанцією або іншим документом із зазначенням: найменування суб'єкта господарювання, прізвища споживача, його місця проживання, дати оформлення замовлення, назви товару, артикула, кількості предметів, видів і вартості послуг, часу їх виконання тощо; 
- доставка товарів здійснюється у строк не пізніше 7 днів з моменту оформлення покупки, якщо інший строк не установлено згідно з домовленістю сторін, відповідно до Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами від 19.04.2007 №104; 
-  у разі, коли така доставка не зроблена через відсутність споживача в обумовленому місці та в обумовлений час, повторна доставка здійснюється у строк згідно з домовленістю сторін;
- днем передачі товару вважається день доставки товару споживачу, а якщо товар потребує спеціальної установки (підключення) чи складення - день їх здійснення, за наявності підпису споживача в супровідній документації. Водночас споживачу надаються документи із зазначенням гарантійного строку (технічний паспорт тощо);
- доставлені споживачу товари приймаються ним згідно з даними, зазначеними в розрахунковому документі;
- у разі виявлення невідповідності товарів умовам продажу (даним, зазначеним у розрахунковому документі), некомплектних або товарів неналежної  якості споживач може відмовитися від прийняття цих товарів. У цьому разі оформляється акт, у якому зазначаються причини відмови. На підставі акта суб'єкт  господарювання повинен доставити споживачеві товари без недоліків або повернути вартість товарів та послуг;
- витрати, пов'язані із заміною товарів, здійснюються за рахунок продавця;
- у разі неякісного складання та установки товарів споживач може вимагати безкоштовного усунення недоліків.
Крім того, споживачу необхідно пам'ятати, що в разі придбання товару неналежної якості, великогабаритні товари і товари вагою понад п'ять  кілограмів доставляються на гарантійний ремонт та повертаються споживачеві силами і засобами продавця, виробника, виконавця (підприємства, що виконує їх функції). 
У разі невиконання цього зобов'язання, а також відсутності продавця, виробника, виконавця (підприємства, що виконує їх функції) за місцем знаходження споживача доставка і повернення товарів з гарантійного ремонту можуть бути здійснені споживачем за їх рахунок на підставі документа, що засвідчує відповідні витрати споживача.


Права споживача при придбанні лікарських засобів

Оптова, роздрібна торгівля лікарськими засобами на території України здійснюється підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - підприємцями на підставі ліцензії, копія якої обов'язково розміщується в «Куточку споживача» .
Відповідно до діючого законодавства, споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару.
Реалізація лікарських засобів здійснюється лише за наявності сертифіката якості, що видається виробником (для імпортованих лікарських засобів - імпортером (виробником або особою, що представляє виробника лікарських засобів на території України).
Забороняється реалізація  громадянам неякісних лікарських засобів або таких, термін придатності яких минув або на які відсутній сертифікат якості, що видається виробником.
Споживачу необхідно при виборі лікарського засобу ознайомитись з маркуванням, що наноситься на етикетку, зовнішню та внутрішню упаковку лікарського засобу. Таке маркування повинно містити: назву лікарського засобу; назву та адресу його виробника; реєстраційний номер; номер серії; способи застосування; дозу діючої речовини в кожній одиниці та їх кількість в упаковці; термін придатності; умови зберігання; запобіжні заходи. На зовнішній упаковці лікарських засобів також шрифтом Брайля зазначаються назва лікарського засобу, доза діючої речовини та лікарська форма. 
Звертайте також увагу на інструкцію про застосування лікарського засобу, яка повинна додаватись  до кожного лікарського засобу, що реалізується. Інструкція повинна містити: назву лікарського засобу; загальну характеристику (хімічну назву, основні фізико-хімічні властивості, склад); відомості про фармакологічні властивості; показання для застосування; протипоказання; взаємодію з іншими лікарськими засобами; способи застосування та дози; побічну дію; запобіжні заходи; форми випуску; умови та строки зберігання; умови відпуску.
Мовою маркування лікарських засобів, інструкцій про їх застосування є державна мова, якщо інше не передбачено законом.
Радимо детально ознайомитись з вищевказаною інформацією та виважено підійти до купівлі лікарських препаратів та засобів, оскільки відповідно до Переліку товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1994 р. № 172, не підлягають обміну (поверненню), зокрема, продовольчі товари, лікарські препарати та засоби, предмети сангігієни та ряд непродовольчих товарів. Отже, коли придбані ліки є належної якості, в цьому випадку за чинним законодавством покупець не має права ані обміняти їх, ані повернути. 
Проте,   у разі придбання ліків неналежної якості споживач має право вимагати або заміни їх на ліки належної якості, або повернення сплачених ним коштів. Однак необхідно пам'ятати, що вимоги споживача щодо неякісних лікарських засобів та виробів медичного призначення розглядаються після пред’явлення споживачем розрахункового документа.


Права споживача при купівлі харчових продуктів на ринку   

Купуючи на ринку продукти харчування, споживач не тільки повинен знати свої права, а їх і реалізовувати. 

Так, продавець зобов'язаний надати споживачу необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про товари,  а також на вимогу споживача - документи, якими підтверджуються їх якість і безпека, а також ціна товарів.

Таким документами можуть бути: документ про відповідність, сертифікат відповідності, ветеринарні документи (якщо підлягають ветеринарному контролю) і т.д. Купуючи товари на ринку у продавця, який не використовує реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки, для підтвердження факту купівлі харчової продукції наполягайте на отриманні товарного чеку, в якому вказано: найменування суб’єкта господарювання, ринку, ряд та номер торговельного місця, найменування товару, кількість та ціна, дата продажу, прізвище, ініціали продавця та його підпис. 

Якщо продавець відмовляється надавати Вам вищевказані документи, необхідно звернутись до адміністрації ринку.

Крім того, споживач  має право перевірити точність ваги відпущеного товару.Контрольно-вимірювальні  прилади повинні розміщуватися на видному і доступному для споживачів місці з відповідними інформаційними табличками. Їх місцезнаходження обов'язково зазначається на графічно виконаному плані території ринку.

Пам'ятайте, що до вибору та купівліпродуктів харчування необхідно підходити виважено, адже продовольчі товари належної якості не підлягають поверненню або обміну. А от у разі придбання споживачем непридатного харчового продукту, продавець зобов’язаний замінити його на харчовий продукт, який є придатним до споживання, або повернути споживачеві сплачені ним кошти.

Гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору, а в разі неможливості повернути гроші у день розірвання договору - в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.  



Що потрібно знати споживачу, купуючи продукти харчування

">Ще декілька днів - і передсвятковий клопіт нас захопить. Зокрема, кожен з нас вже не тільки задумається про наповнення святкового столу, а і направиться купувати продукти харчування до супермаркетів, магазинів, продовольчих ринків. Отже, аби святковий настрій не був зіпсований наслідками від неякісного харчового продукту, споживач повинен бути дуже уважним, купуючи його.

">У місця продажу продовольчих товарів напередодні святкових днів завозяться, зазвичай,  більші обсяги харчових продуктів, влаштовуються святкові розпродажі, знижки чи зменшення цін. Щоб убезпечити себе від придбання неякісного продовольчого товару, необхідно звернути увагу на маркування такого товару: склад харчового продукту, умови зберігання, дату виготовлення, термін придатності тощо. Така інформація повинна бути викладена державною мовою. Крім того, звертайте увагу на упаковку товару - якщо цілісність такої упаковки порушена, краще відмовитись від цієї покупки.

">Купуючи готові страви у відділах кулінарії магазинів, обов’язково поцікавтеся: коли була приготована страва, з яких інгредієнтів, в яку упаковку буде запаковано продукт, які умови зберігання продукту тощо. Крім того, Ви повинні подумати про те, що буде з харчовим продуктом після придбання: в яких умовах будете зберігати після придбання, скільки часу пройде від моменту виготовлення до моменту споживання і т.д. Отже, питання безпечності таких харчових продуктів лягає і на плечі споживача, але вже після їх придбання.

">Пам’ятайте,споживач має право на перевірку якості, безпеки, комплектності, міри, ваги та ціни продукції, що придбавається. На вимогу споживача продавець зобов’язаний надати йому контрольно-вимірювальні прилади, документи про якість, безпеку, ціну продукції. Під час продажу товару продавець зобов’язаний видати споживачеві розрахунковий документ встановленої форми, що засвідчує факт купівлі, з позначкою про дату продажу.

">Однак, за зовнішнім виглядом не завжди можна вибрати якісний продовольчий товар. Інколи, вже вдома виявляється, що продукт харчування неякісний. Відповідно до п.8 ст.8 Закону України «Про захист прав споживачів» у разі придбання споживачем непридатного харчового продукту, продавець зобов’язаний замінити його на харчовий продукт, який є придатним до споживання, або повернути споживачеві сплачені ним кошти. Завжди пам’ятайте, вимоги споживача розглядаються після пред’явлення споживачем розрахункового документа, а тому не поспішайте викидати товарні чеки одразу, тільки-но розрахувались за товар.

">Під час передсвяткових закупівель ми дуже часто купуємо зовсім не те, що планували, або купуємо більше, ніж нам потрібно. Отже, до вибору продуктів харчування та їх придбання потрібно підходити зважено, оскільки  продовольчі товари належної якості не підлягають обміну (поверненню) відповідно до Постанови КМУ від 19.03.1994р. №172.



Інформація, яка повинна розміщуватись в аптеках та їх структурних підрозділах для споживачів

 При виникненні ситуації, коли споживачу необхідно придбати ліки, необхідно пам’ятати, що роздрібна торгівля лікарськими засобами здійснюється лише через аптеки та їх структурні підрозділи ідповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2016 р. № 929).

Для максимального забезпечення інформування та захисту своїх інтересів, споживачу, який планує візит до аптеки, необхідно звернути увагу на наявність такої інформації:

на фасаді будівлі, в якій розміщується аптечний заклад, установлюється вивіска із зазначенням виду закладу. На видному місці перед входом до аптеки розміщується інформація про найменування ліцензіата та режим роботи аптечного закладу;

в залі обслуговування споживачів розміщується інформація:

-   про наявність ліцензії;

-   особливості правил відпуску лікарських засобів;

-   місцезнаходження і номер телефону ліцензіата, якому належать аптека та структурні підрозділи;

-   місцезнаходження і номер телефону державного органу у справах захисту прав споживачів;

-   місцезнаходження і номер телефону територіального органу державного контролю якості лікарських засобів;

-   книга відгуків та пропозицій.

Ліцензіат, який провадить господарську діяльність з роздрібної торгівлі лікарськими засобами, повинен забезпечити можливість встановлення та функціонування інформаційного стенда або термінала.






Збираєтесь до перукарні? Тоді Вам варто знати...

">Споживач, користуючись послугами салону краси, довіряє майстру не лише свою зовнішність, а і здоров’я.

undefined">Отже, аби убезпечити себе від зіпсованого настрою та неприємностей, під час відвідування салону краси  Вам необхідно звернути увагу:

- на фасаді приміщення повинно бути зазначено державною мовою його назву, найменування власника, режим роботи;

- у приміщенні салону краси чи перукарні на видному і доступному для замовників місці повинні розміщуватися:

v   інформація про повне найменування виконавця, його адреса, номери телефонів, прізвище, ім’я та по батькові керівника (власника);

v   копії свідоцтв про державну реєстрацію;

v   Правила побутового обслуговування населення;

v   витяг із Закону України «Про захист прав споживачів» в частині надання послуг;

v   перелік послуг, що надаються, із зазначеними цінами чи тарифами на них та зразки матеріалів;

v   перелік нормативно-технічних документів, вимогам яких повинні відповідати послуги;

v   гарантійні зобов’язання виконавця послуг;

v   інформація про працівників, які обслуговують;

v   номери телефонів місцевих органів виконавчої влади, територіальних органів Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, перелік категорій громадян, які користуються пільгами в отриманні побутових послуг;

v   книга заяв та пропозицій;

- на робочому місці виконавця послуги повинна бути розміщена табличка з його прізвищем, ім’ям і по батькові та присвоєною кваліфікацією (для перукарів – перукар-модельєр, перукар 1-го та 2-го класу; для манікюрниць і педикюрниць – манікюрниця і педикюрниця 1-го та 2-го класу);

 - під час приймання замовлення виконавець послуги повинен надати замовнику консультацю та узгодити з ними модель стрижки, зачіски, вид та колір фарби, лаку тощо;

- порядок розрахунків визначається виконавцем послуги за погдженням із замовником. За наявності реєстратора розрахункових операцій замовнику видається касовий чек, а в разі його відсутності – квитанція. Отримання розрахункового документу є дуже важливим для споживача, адже саме цей документ підтверджує факт отримання послуги саме в цьому закладі і в разі отримання неякісної послуги допоможе захистити свої права та притягнути заклад до відповідальності.

Виконання послуг повинно проводитись відповідно до державних санітарних правил та норм для перукарень різних типів (ДСПІН 2.2.2.022-99). Так, всі препарати, що використовуються в перукарні (для забарвлення волосся та ін.), повинні мати сертифікат відповідності. Що стосується проведення хімічної завивки і забарвлення волосся, то майстер зобов'язаний з'ясувати у клієнта наявність алергічних реакцій на хімічні препарати - зробити клієнту біологічну пробу на чутливість, аби з’ясувати чи є у нього протипоказання до цієї речовини. 
Переважно, перукарські послуги надаються з використанням матеріалів підприємства. Однак, допускається надання послуги з використанням матеріалів, наданих замовником, якщо є інструкція з використання і перукар зможе належним чином виконати замовлення.
Отже, дбаючи про красу, не забувайте і про власну безпеку.



Користуєтесь побутовими послугами? Тоді Вам варто знати...

 

Під час замовлення товарів, робіт чи послуг споживачу необхідно отримати найбільше інформації  як про суб’єкта господарювання, який здійснює побутове обслуговування так і про послугу. З такою інформацією можна ознайомитись у приміщенні, де проводиться приймання та видача замовлень. На видному та доступному для замовників місці повинні розміщуватися:

ü  Правила побутового обслуговування населення;

ü  витяг із Закону України «Про захист прав споживачів» в частині надання послуг;

ü  перелік побутових послуг, що надаються:

ü  інформація про повне найменування виконавця, його адреса, номери телефонів, прізвище, ім’я та по батькові керівника (власника);

ü  копії свідоцтв про державну реєстрацію, сертифікатів відповідності на послуги, які підлягають обов’язковій сертифікації, а також копії торгових (спеціальних торгових) патентів, спеціальних (ліцензій) за видами послуг, які підлягають патентуванню, ліцензуванню;

ü  зразки матеріалів та затверджених в установленому порядку виробів;

ü  ціни і тарифи на послуги, матеріали та вироби;

ü  перелік нормативно-технічних документів, вимогам яких повинні відповідати послуги;

ü  гарантійні зобов’язання виконавця послуг;

ü  інформація про працівників, які обслуговують замовників;

ü  номери телефонів місцевих органів виконавчої влади, територіальних органів Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів;

ü  перелік категорій громадян, які користуються пільгами в отриманні побутових послуг;

У разі надання послуг поза межами приміщення виконавець повинен забезпечити умови для ознайомлення замовника з Правилами побутового обслуговування населення, надання замовнику на робочому місці виконавця інформації про найменування, розташування, номер телефону виконавця, що організував надання послуг, номер свідоцтва про державну реєстрацію та назву органу, що провів державну реєстрацію.

Якщо Ви ознайомитеся з вищевказаною інформацію про послугу до її замовлення та перевірите дані про суб’єкта підприємницької діяльності, який надає дану побутову послугу, то зможете потім уникнути багатьох неприємностей.






Розрахунковий документ на захисті прав споживачів

"> Споживачу необхідно задуматись, чи варто купувати товар і чи зможе він, в разі необхідності, захистити свої права як споживача, якщо продавець вперто відмовляється видати чек – можливо товар неякісний і продавець зазделегідь про це знає?

Кожен споживач повинен пам’ятати: купуючи товар, замовляючи роботу чи послугу - завжди  необхідно вимагати та зберігати  розрахунковий документ. Для відстоювання своїх прав як споживача, в разі придбання товарів неналежної якості, для обміну якісного товару, тощо, необхідно мати розрахунковий документ. Відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів», вимоги споживача розглядаються після пред’явлення споживачем розрахункового документа, а щодо товарів, на які встановлено гарантійний строк, - технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу.

Розрахунковим документом, який підтверджує факт придбання товару, надання послуги чи виконання робіт у даного продавця, виробника чи виконавця  можуть бути касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція тощо.

Основними вимогами до змісту розрахункового документу є наявність обов’язкових реквізитів про продавця: його повна назва, індивідуальний податковий номер продавця, який реалізує товар (надає послугу), адреса місця реалізації товару (отримання послуги), дата продажу товару (отримання послуги), повна назву товару (послуги) та кількість, вартість придбаного товару (наданої послуги). Товарний чек завіряється підписом керівника чи його довіреною особою, та, в разі наявності, печаткою.

Поняття «касовий» та «товарний» чек зумовлені різною системою оподаткування суб’єкта господарювання. Касовий чек – документ суворої звітності, який є доказом платника ПДВ про проведення операції купівлі-продажу. Відсутність касового апарату у підприємців, які працюють на спрощеній системі оподаткування, зумовило існування помилкового твердження – виписувати товарний чек такі підприємці не зобов’язані. Однак, це не так! Обов’язок суб’єкта господарювання видати чек споживачу передбачено:

- Законом України «Про захист прав споживачів»: п.11 ст.8 - під час продажу товару продавець зобов’язаний видати споживачеві розрахунковий документ встановленої форми, що засвідчує факт купівлі, з позначкою про дату продажу;   п.8 ст.10 - виконавець залежно від характеру і специфіки виконаної роботи (наданої послуги) зобов'язаний видати споживачеві розрахунковий документ, що засвідчує факт виконання роботи (надання послуги);

- постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 № 833 «Про затвердження Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів» п. 22 - Разом з товаром споживачеві в обов'язковому порядку видається розрахунковий документ установленої форми на повну суму проведеної операції, який засвідчує факт купівлі товару та/або надання послуги;

- інші.

Купуючи товари на ринку у продавця, який не використовує реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки, наполягайте на отриманні товарного чеку, в якому вказано: найменування суб’єкта господарювання, ринку, ряд та номер торговельного місця, найменування товару та ціна, дата продажу, прізвище, ініціали продавця та його підпис.

Отже, під час продажу товару продавець, незалежно від того, на якій системі оподаткування він знаходиться, зобов’язаний видати споживачеві розрахунковий документ встановленої форми, що засвідчує факт купівлі.





Правильно оперуємо поняттями «Знижка» або «Зменшена ціна», «Розпродаж»

Коливання споживчого попиту на товари, необхідність реалізувати неліквідні або низьколіквідні товари  або такі товари, що втратили свої споживчі властивості, чи у яких закінчується строк зберігання, закінчується дата придатності – всі ці чинники зумовлюють застосування суб’єктами господарювання таких понять як «знижка», «зменшена ціна» та «розпродаж».
Застосування понять «знижка», «зменшена ціна» та «розпродаж» визначає стаття 15 Закону України «Про захист прав споживачів».
Вживання понять "знижка" або "зменшена ціна" або будь-яких інших, аналогічних за значенням, дозволяється лише з додержанням таких умов:
1) якщо вони застосовуються до продукції, яку безпосередньо реалізує суб'єкт господарювання;
2) якщо такого роду знижка або зменшення ціни застосовується протягом визначеного та обмеженого періоду часу;
3) якщо ціна продукції є нижчою від її звичайної ціни.
Дія положень цієї частини поширюється також на продукцію, що є харчовим продуктом.
Вживання поняття "розпродаж" або будь-яких інших, аналогічних йому, дозволяється лише з додержанням таких умов:
1) якщо здійснюється розпродаж усіх товарів у межах певного місця або чітко визначеної групи товарів;
2) якщо тривалість розпродажу обмежено в часі;
3) якщо ціни товарів, що підлягають розпродажу, є меншими від їх звичайної ціни.
Дія положень цієї частини поширюється також на продукцію, що є харчовим продуктом.
Після публічного повідомлення про початок проведення розпродажу, застосування знижок або зменшення ціни до споживачів повинна доводитися інформація про ціну продукції, що була встановлена до початку проведення відповідного розпродажу, застосування знижок або зменшення ціни, а також ціну цієї ж продукції, встановлену після їх початку.
Дія положень цієї частини поширюється також на продукцію, що є харчовим продуктом.
Відповідно до п.8 ч.3 ст. 19 Закону України «Про захист прав споживачів» забороняються як такі, що вводять в оману, використання повідомлення про розпродаж у зв'язку із припиненням суб'єкта господарювання, його структурного підрозділу або припинення відповідного виду господарської діяльності, тоді як це не відповідає дійсності.


Вирішили  придбати товар в інтернет-магазині?

Тоді Вам варто знати...

Збережені час, сили та гроші все частіше спонукають покуця здійснювати покупки через інтернет, а не бігати по магазинах. Отож, якщо Ви вирішили скористатись послугами інтернет-магазинів, то варто знати, що відносини, які виникають між покупцем і продавцем товарів, робіт та послуг в інтернеті не відрізняються від традиційних правил купівлі-продажу і регулюються, зокрема, положеннями Цивільного кодексу України та Закону України «Про захист прав споживачів».

Права споживача при купівлі товару через інтернет-магазин регулюються статтею 13 Закону України «Про захист прав споживачів». Законом визначено обсяг інформації, який обов’язково повинен доводитись споживачу до моменту замовлення товару. Перед покупкою товару в інтернет-магазині, зверніть Вашу увагу на наявність на сайті наступної інформації:

- найменування продавця (виконавця), його місцезнаходження та порядок прийняття претензії;

- основні характеристики продукції;

- ціну, включаючи плату за доставку, та умови оплати;

- гарантійні зобов'язання та інші послуги, пов'язані з утриманням чи ремонтом продукції;

- інші умови поставки або виконання договору;

- період прийняття пропозицій;

- порядок розірвання договору.

Однією з причин, коли споживач, купуючи товар через інтернет, не може реалізувати свої права, передбачені Законом України «Про захист прав споживачів», є неможливість встановити найменування продавця та його місцезнаходження. Наявність лише адреси електронної пошти та номеру мобільного телефону фактично робить споживача безправним при придбанні неякісного товару, оскільки він не знає хто є дійсним власником (продавцем) товару, невідомо, з кого вимагати усунення порушень Ваших прав. Маючи реальні контактні дані (адреса, телефон, вид господарської діяльності), можна перевірити його наявність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на сайті Міністерства юстиції України. В разі потреби, можна зв’язатися з ним, проконсультуватися, а в разі отримання неякісного товару, надіслати на його адресу претензію, а за необхідності – звернутись до суду.

Отож, Ви убезпечите себе від невдалої покупки в інтернет-магазині, збережете кошти та нерви, якщо будете звертати увагу на наявність на сайті інформації, передбаченої статтею 13 Закону України «Про захист прав споживачів», зокрема найменування  та місцезнаходження продавця. Радимо вімовитися від придбання товару в інтернет-магазині, якщо така інформація відсутня.

 





 Грамотний споживач – захищений споживач

Ким би ми не були, яку б посаду не займали: пенсіонери чи школярі, держслужбовці чи підприємці, чоловіки чи жінки, всі ми є споживачами різноманітних товарів та послуг. Але чи знаємо ми свої права і чи вміємо їх відстоювати – це вже інше питання. Дуже часто споживачі знаходяться в нерівному становищі з точки зору економічних умов, рівня освіти та позицій на ринку для відстоювання своїх інтересів.  Українські споживачі часто не вірять в те, що зможуть захистити власні права, або шкодують часу на це. Тобто, займають відсторонену позицію. Це неправильно.

Споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на:

- захист своїх прав державою;

- належну якість продукції та обслуговування;

- безпеку продукції;

- необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця);

- відшкодування шкоди (збитків), завданих дефектною чи фальсифікованою продукцією або продукцією неналежної якості, а також майнової та моральної (немайнової) шкоди, заподіяної небезпечною для життя і здоров'я людей продукцією у випадках, передбачених законодавством;

- звернення до суду та інших уповноважених органів державної влади за захистом порушених прав;

- об'єднання в громадські організації споживачів (об'єднання споживачів).

Споживачі також мають інші права, встановлені законодавством про захист прав споживачів.

На жаль, практично кожен з нас купував неякісні товари. А завжди повні корзинки з чеками у супермаркетах свідчать, що мало хто має звичку забирати чеки. А дарма… Адже головною умовою ефективного захисту своїх прав  є наявність документу, що підтверджує факт купівлі-продажу. Це можуть бути договори, квитанції, чеки, жетони, акти виконаних робіт. Чим більше ви матимете таких документальних доказів, тим більше шансів на успіх  для відстоювання своїх прав споживача у разі їх порушення.

Коли ж права споживача порушено:

- відразу необхідно написати заяву-претензію про порушення з вимогою щодо відновлення права на адресу керівника організації-порушника чи на ім’я приватного підприємця. Її необхідно написати у двох  примірниках, передати порушнику та попросити відмітку про отримання, а саме: щоб проставили вхідний номер, дату, прізвище та посаду особи, яка прийняла документ, та (бажано) штамп чи печатку цієї організації; у випадку відмови у прийнятті заяви або надання підтвердження в її отриманні (відмітку не роблять, але обіцяють розібратися), необхідно цю заяву направити на дану адресу поштою з повідомленням про вручення. Вимоги покупця мають бути задоволені протягом двох тижнів;

-якщо заява про порушення прав не була прийнята та/або розглянута, не була надана відповідь або відповідь виявилася негативною, необґрунтованою та незаконною, а проведені переговори з керівництвом закладу не призвели до поновлення порушеного права та задоволення ваших вимог, необхідно написати скаргу до місцевого органу, що здійснює захист прав споживачів;

-якщо скарга до відповідного органу не була задоволена, і вам надано письмову відповідь, згідно якої цей державний орган не зміг допомогти відновити ваші споживчі права та примусити порушника задовольнити вимоги споживача, можна подавати позов до суду на суб’єкта підприємницької діяльності.

У випадку порушення споживчих прав українським законодавством передбачено додатковий стимул для споживачів - право на відшкодування моральної шкоди. Про моральну шкоду (пов’язану із втратою здоров’я, часу, відповідних можливостей і т.п.), бажано згадувати вже в першій заяві про відновлення своїх прав, а також при написанні скарги до органу у справах захисту прав споживачів. Можливо, порушник-підприємець, який дорожить своїм ім’ям, сплатить якусь помірну суму у відшкодування моральних страждань споживача і без звернення останнього до суду.

Про ці та інші аспекти споживчого права більш докладно можна дізнатися з   Закону України «Про захист прав споживачів» (його остання редакція (на даний час) від 17.12.2009р.), а консультацію та допомогу отримати  в управлінні економіки Ніжинської міської ради. 

 

Повертаємо якісний товар

Нерідко буває, що придбаний товар належної якості не підійшов за формою, габаритами, фасоном, кольором або споживач не може його використати за призначенням з інших причин. В цьому випадку він має право обміняти його на аналогічний у продавця, у якого він був придбаний.

Але таке право споживача залежить від певних умов. А саме:
1) Обміну підлягають тільки непродовольчі товари.
2) Споживач вправі обміняти товар тільки на аналогічний придбаному, але інший за кольором, фасоном, формою, габаритами (наприклад, сукню білу на таку саму блакитну).
3) Обміняти можна лише товари, які не споживалися, зберегли товарний вигляд та споживчі властивості, а також мають пломби, ярлики та виданий споживачу товарний чи касовий чек.
4) Споживач може обміняти товар належної якості лише протягом 14 днів, не рахуючи дня купівлі.

5) Не всі види товарів, які є належної якості, підлягають обміну. Не підлягають обміну:

-продовольчі товари, лікарські препарати та засоби, предмети сангігієни

- непродовольчі товари:
     фотоплівки, фотопластинки, фотографічний папір,
     корсетні товари, парфюмерно-косметичні вироби,
     пір'яно-пухові вироби,
     дитячі іграшки м'які, дитячі іграшки гумові надувні,
     зубні щітки, мундштуки, апарати для гоління, помазки для гоління,
     розчіски, гребенці та щітки масажні,
     сурдини (для духових музичних інструментів), скрипічні підборіддя,

     рукавички, тканини, тюлегардинні і мереживні полотна,
     килимові вироби метражні, білизна натільна,

     білизна постільна, панчішно-шкарпеткові вироби,
     товари в аерозольній упаковці, друковані видання,
     лінійний та листковий металопрокат, трубна продукція,

     пиломатеріали, погонажні (плінтус, наличник),

     плитні матеріали (деревноволокнисті та деревностружкові плити, фанера),

     скло, нарізані або розкроєні під розмір, визначений покупцем (замовником),
     аудіо-,  відеокасети, диски для лазерних систем зчитування із записом,

     вироби з натурального та штучного волосся (перуки),

     товари для немовлят (пелюшки,  соски,  пляшечки для годування тощо),

     інструменти для манікюру, педикюру (ножиці, пилочки тощо),        

     ювелірні   вироби   з   дорогоцінних  металів,  дорогоцінного каміння, 

     дорогоцінного   каміння   органогенного   утворення  та напівдорогоцінного каміння.

У випадку, коли споживач просить обміняти товар, а аналогічного товару немає, він вправі придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням ціни або одержати назад гроші, сплачені за товар, який споживач повернув, або обміняти товар на аналогічний при надходженні відповідного товару у продаж. В останньому випадку споживач залишає продавцю свою адресу (номер телефону) і продавець зобов'язаний у день надходження товару в продаж сповістити споживача про надходження в продаж відповідного товару.   Якщо в результаті очікування споживач втратить інтерес до придбання товару, він вправі розірвати договір та вимагати повернення сплаченої за товар суми.

Гроші, сплачені за товар, повертаються у день розірвання договору, а в разі неможливості повернути в цей день – в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.

В усіх випадках купівлі товару необхідно отримати, письмове підтвердження цього факту. Серед споживачів поширена думка, нав'язана в першу чергу продавцями, що чек можна отримати тільки у магазині, а на ринку касових апаратів немає, отож і чеки не видаються. Це помилка. На ринку продавець зобов'язаний на вимогу споживача виписати товарний чек (у ньому зазначаються: найменування суб’єкта господарювання та ринку, ряд та номер торговельного місця, найменування товару, ціна, дата продажу, прізвище, ініціали продавця та його підпис). В товарному чеку може міститися і інша інформація: термін доставки великогабаритних товарів, особливі умови тощо. Наприклад, у разі придбання товару на розпродажах, за зниженими цінами, якщо товар містить певні недоліки, які зумовили зменшення його ціни, обов'язково потрібно зазначити у товарному чеку вказаний недолік. Це дозволить вам пред'явити претензії продавцю при виникненні у товарі інших недоліків, не передбачених умовами

У разі відмови у видачі чека потрібно звернутися до адміністрації ринку для відновлення своїх прав, а у разі ігнорування – до територіального органу з питань захисту прав споживачів з письмовою скаргою.

Або ж - інший вихід - купуйте товар в іншому місці. Не обов’язково робити це там, де продавець повільно обслуговує, зухвало поводиться тощо. І з цього приводу нервувати має продавець, а не Ви. Торгівля сьогодні квітне буйним цвітом і вибір за споживачем: дати заробити продавцеві та його господареві чи ні.

Крім того, втрата квитанцій, товарних і касових чеків або інших письмових документів, неотримання їх під час придбання товару не позбавляє права споживача довести факт купівлі-продажу з допомогою свідків. Тому, якщо з Вами під час придбання товару був хтось, тоді Ви можете довести факт придбання за допомогою свідчень цих осіб. Про це Вам варто повідомити і продавця, адже він може і не знати цієї норми.

 

Повертаємо неякісний товар

Якщо покупка виявилася невдалою, Ви маєте право замінити  або повернути товар.

Якщо ви хочете придбати дорогу річ, скажімо,  складно-побутову техніку, то краще це зробити у фірмовому спеціалізовано­му магазині, в універмазі.

Перед оплатою Ви повинні з'ясувати:

 • ціну і умови придбання товару;
 • гарантійне зобов'язання виробника;
 • правила і умови ефективного та безпечного використання товару;
 • термін служби (придатності) товару і відомості про необхідні дії спо­живача по його закінченні, а також можливі наслідки при невиконанні вка­заних дій;
 • адресу виробника (продавця) і підприємств, які уповноважені ним приймати претензії від споживача та виконувати ремонт, а також технічне обслуговування.

Гарантійний строк - це встановлений виробником термін, протягом якого товар повинен збері­гати свої споживчі якості, передбачені державними стандартами і угодою.

Якщо гарантійний строк не визна­чено, то відповідно до п. 5 ст. 7 Закону України “Про захист прав споживачів” він становить: на товари – два роки, а на нерухоме майно – десять років.

Гарантійні терміни обчислюються від дня продажу товару.

На сезонні товари гарантійні стро­ки обчислюються від початку відповід­ного сезону.

На взуття:

 • зимового асортименту - з 15 ли­стопада по 15 березня;
 • весняно-осіннього асортименту - з 15 березня по 15 травня та з 15 вересня по 15 листопада;
 • літнього асортименту - з 15 трав­ня по 15 вересня;

На одяг, хутряні та інші вироби:

 • весняно-літнього асортименту — з 1 квітня;
 • осінньо-зимового асортименту — з 1 жовтня.

Прослідкуйте, щоб при оформленні технічного пас­порту в ньому  були проставлені дата продажу, підпис матеріально відповідальної особи, завірені штампом (печаткою) магази­ну. Ви повинні мати інформацію про свої права у разі придбання товару неналежної якості та про підприєм­ства (майстерні), що здійснюють га­рантійний ремонт.

На товари, споживчі властивості яких можуть з часом погіршуватися і становити небезпеку для життя, здо­ров'я, майна покупця і навколишнього природного середовища (харчові про­дукти, парфумерно-косметичні това­ри, медикаменти, вироби побутової хімії тощо), обов'язково встановлюється термін придатності, який зазначаєть­ся на етикетках, упаковці або в інших технічних документах, що додаються до цих товарів.

Якщо придбаний вами товар нена­лежної якості і термін гарантії його ще не закінчився, споживач, в порядку та в строки, встановлені законодавством, має право вимагати:

 • пропорційного зменшення ціни,
 • безкоштовного усунення недоліків товару,
 • відшкодування витрат на усунення недоліків товару.

У випадку виявлення протягом встановленого гарантійного строку суттєвих недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), чи фальсифікації товару, підтверджених при необхідності висновками експертизи, споживач в порядку та у строки, встановлені законодавством, і на основі обов'язкового для сторін виконання правил чи договору, має право за своїм вибором вимагати від продавця чи виробника:

-          розірвання договору і повернення сплаченої за товар грошової суми,

-          заміни товару на такий самий товар чи на аналогічний, з числа тих) що є в наявності у продавця (виробника).

У випадку придбання споживачем продовольчих товарів неналежної якості продавець зобов'язаний замінити їх на якісний товар чи повернути споживачу сплачені ним гроші, якщо вказані недоліки виявлені у рамках строку придатності.

При пред'явленні споживачем вимоги про безоплатне усунення недоліків товару, вони мають бути усунені протягом 14 днів чи, за згодою сторін, в інший строк.

На письмову вимогу споживача, на час ремонту йому надається (з доставкою) аналогічний товар незалежно від моделі. Для цього продавець та виробник (підприємство, що задовольняє вимоги споживача) повинен мати (створювати) обмінний фонд товарів.

Перелік товарів, з яких формується обмінний фонд, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.94 № 172 і включає в себе:

-телевізори

-магнітоли

-магнітофони

-радіоприймачі

-холодильники

-морозильники

-пральні машини

-мікрохвильові печі

-кухонні машини

-в'язальні машини

-пилососи

-електропраски

-електроміксер

-електросокоробки

-телефонні апарати, в тому числі мобільного зв'язку

-персональні комп'ютери та комплектуючі до них

-апаратуру для відеозапису і відтворювання зображення та звуку

-електрочайники

-електрофени

-алектрокавоварки

За кожен день затримки виконання вимоги про надання аналогічного товару і за кожний день затримки усунення недоліків вище зазначеного строку (14 днів) споживачеві сплачується неустойка у розмірі 1% вартості товару.

При усуненні недоліків шляхом заміни комплектуючого виробу або складової частини товару, на які встановлено гарантійні строки, гарантійний строк на новий комплектуючий виріб і складову частину вираховуються з дня видачі споживачеві товару після ремонту.

При пред'явленні своїх вимог про­давцю або виробнику товару вам необхідно скласти претензію.

                                 

Купуємо продовольчі товари

Купівля продуктів - заняття майже щоденне. І «потрапити в халепу» тут дуже просто, оскільки все настільки, звичне і повсякденне, що деякі важливі моменти просто не беруться до уваги.

В кращому випадку страждає гаманець, а в гіршому -здоров'я. Однак покупець в силах не допустити цього.

Можливості для самозахисту є.

Попередити можливі негаразди, пов’язані з купівлею, можливо ще вдома. Продумайте, які продукти, в якій кількості, для чого і на який термін потрібно купити. Продумайте, скільки коштуватиме покупка, де краще та дешевше це зробити. Особливо зосередьтеся, якщо збираєтесь зекономити – захоплюючись низькими цінами можете втратити в якості.

 Спланувавши заздалегідь, не купуйте чогось непотрібного, піддавшись настрою чи умовам. Крім того, взявши тільки необхідну кількість грошей, зведете до мінімуму можливості помилки при розрахунках. До того продукти в потрібній кількості  не зіпсуються, а це значить, що не зашкодять здоров'ю.

Готуйте гроші заздалегідь - краще не примушувати продавця і чергу підганяти Вас. До речі, порахуйте, скільки Ви повинні заплатити і скільки - отримати здачі. Перевіряйте гроші, не відходячи від  прилавку. Потім довести щось продавцеві дуже важко.

Беріть касовий чек - у випадку чого він підтверджує факт купівлі і ви зможете заявити претензію продавцеві. Об'яви типу «Покупці, викидайте чеки в урну» в кращому випадку просто несерйозні.

Не купуйте продукти, на упаковці яких немає інформації про їх склад, виробника, термін та умови зберігання, позначення нормативного документа (для харчових продуктів вітчизняного виробництва) або якщо ця інформація викладена на незрозумілій для Вас мові.

Не купуйте продукцію з терміном зберігання, який закінчується або закінчився.

По можливості будьте особливо уважними:  коли купуєте товари на ринку в так звані “часи пік” або в  “передсвяткові дні” - в цей час, найбільша ймовірність коли Вас можуть ошукати. Те ж саме - якщо купуєте в темний період доби, непогоду, поспіхом.

Критично ставтесь до цін на продукти. Дуже низька ціна повинна скоріше насторожити: або товар найгіршої якості, або терези занадто підкручені. Обов'язково запитуйте, чи свіжий товар. Продавці досить часто правдиво відповідають на це запитання.

Особливості «національного полювання»

Відправляючись за покупкою в магазин, на базар або забігаючи на стихійний ринок, морально підготуйтеся до можливих порушень і хитрощів з боку «умільців». У відповідальні моменти (зважування, розрахунок) зосередьтеся на діях своїх і продавця.

Обважування, нажаль, дуже розповсюдилось. Слідкуйте, щоб перед зважуванням стрілка терезів стояла на нулі, а при зважуванні чекайте, поки вона зовсім не зупиниться.

Вибираючи продукти, пам'ятайте - на вітрину виставляють більш якісний товар.

Під час зважування можливе пересортування: додавання продуктів більш низького сорту, особливо овочів, фруктів, м'ясних продуктів.

Зверніть увагу на те, як і де зберігаються продукти на протязі дня. Продукти, які швидко псуються - молоко, м'ясо, ковбаси (особливо влітку і на ринках) краще купувати зранку, і, обов’язково, там, де є холодильник.

Не поспішайте при розрахунках. Звичайно, даючи здачу, «небезпечний» продавець спочатку відраховує копійки і тільки після паузи - купюри. Намагайтеся в цю паузу не відійти.

Не дозволяйте продавцеві збільшити товарообіг за Ваш рахунок. Якщо замість замовлених 300 грамів Вам зважили 350, ви зовсім не зобов'язані погоджуватися і купувати зайві 50 г.

Стихійна торгівля

З метою уникнення порушень прав споживачів у сфері торговельного обслуговування ні в якому разі не користуйтеся послугами фізичних осіб, які здійснюють торгівлю "із рук" у невстановлених місцях. Стихійна торгівля – це торгівля фізичними особами без відповідних дозвільних документів на якість та безпеку товарів, що реалізуються ними в невстановлених місцях, «із рук», із землі. Купівля свіжого м'яса, птиці, молока та молокопродуктів пов'язана з підвищеним ризиком для здоров'я і життя споживача. Законодавством не передбачено захист прав споживачів при їх порушеннях на «стихійній торгівлі».

На стихійних ринках до вищевказаного додається відсутність ветсанконтролю. Це означає найбільшу можливість продажу м'яса хворої худоби або взагалі із скотомогильника чи інших заражених продуктів.

Купівля на ринках

В даному випадку слід звернути увагу на:

- наявність на торговому місці продавця таблички із зазначенням назви суб'єкта підприємницької діяльності що організував торгівлю;

- наявність ярликів цін, як вони оформлені – чи є назва товару, який пропонується для продажу, його вартість. Особливу увагу треба звернути на товари, що швидко псуються: на упаковці перевірити термін придатності (дата виготовлення та дата, до якої треба вжити даний продукт);                                                

- якщо у вас виникають сумніви щодо чистої ваги та повної міри проданих товарів, дане питання можна перевірити на  контрольних вагах,  які повинні бути встановлені в доступному місці на ринку з відповідними інформаційними табличками та їх місцезнаходження обов'язково повинно зазначатись на графічно виконаному плані ринку;                                                           

- при придбанні товарів необхідно вимагати від продавця товарний чек або інший документ, що засвідчує факт купівлі, у якому зазначаються: найменування суб'єкта господарювання та ринку, ряд та номер торгівельного місця, найменування товару, ціна товару, дата продажу, прізвище, ініціали продавця та його підпис.

Так як, у разі придбання товару неналежної якості, ваші вимоги будуть розглядатися тільки після пред'явлення розрахункового документа.

Вдалих Вам покупок!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Грамотний споживач – захищений споживач:

повертаємо якісний товар

Нерідко буває, що придбаний товар належної якості не підійшов за формою, габаритами, фасоном, кольором або споживач не може його використати за призначенням з інших причин. В цьому випадку він має право обміняти його на аналогічний у продавця, у якого він був придбаний. 

Але таке право споживача залежить від певних умов. А саме:
1) Обміну підлягають тільки непродовольчі товари.
2) Споживач вправі обміняти товар тільки на аналогічний придбаному, але інший за кольором, фасоном, формою, габаритами (наприклад, сукню білу на таку саму блакитну).
3) Обміняти можна лише товари, які не споживалися, зберегли товарний вигляд та споживчі властивості, а також мають пломби, ярлики та виданий споживачу товарний чи касовий чек.
4) Споживач може обміняти товар належної якості лише протягом 14 днів, не рахуючи дня купівлі.

5) Не всі види товарів, які є належної якості, підлягають обміну. Не підлягають обміну:

-продовольчі товари, лікарські препарати та засоби, предмети сангігієни

- непродовольчі товари:
     фотоплівки, фотопластинки, фотографічний папір,
     корсетні товари, парфюмерно-косметичні вироби,
     пір'яно-пухові вироби,
     дитячі іграшки м'які, дитячі іграшки гумові надувні,
     зубні щітки, мундштуки, апарати для гоління, помазки для гоління,
     розчіски, гребенці та щітки масажні,
     сурдини (для духових музичних інструментів), скрипічні підборіддя,

     рукавички, тканини, тюлегардинні і мереживні полотна,
     килимові вироби метражні, білизна натільна,

     білизна постільна, панчішно-шкарпеткові вироби,
     товари в аерозольній упаковці, друковані видання,
     лінійний та листковий металопрокат, трубна продукція,

     пиломатеріали, погонажні (плінтус, наличник),

     плитні матеріали (деревноволокнисті та деревностружкові плити, фанера),

     скло, нарізані або розкроєні під розмір, визначений покупцем (замовником),
     аудіо-,  відеокасети, диски для лазерних систем зчитування із записом,

     вироби з натурального та штучного волосся (перуки),

     товари для немовлят (пелюшки,  соски,  пляшечки для годування тощо),

     інструменти для манікюру, педикюру (ножиці, пилочки тощо),        

     ювелірні   вироби   з   дорогоцінних  металів,  дорогоцінного каміння,   

     дорогоцінного   каміння   органогенного   утворення  та напівдорогоцінного каміння.

 

 

У випадку, коли споживач просить обміняти товар, а аналогічного товару немає, він вправі придбати будь-які інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням ціни або одержати назад гроші, сплачені за товар, який споживач повернув, або обміняти товар на аналогічний при надходженні відповідного товару у продаж. В останньому випадку споживач залишає продавцю свою адресу (номер телефону) і продавець зобов'язаний у день надходження товару в продаж сповістити споживача про надходження в продаж відповідного товару.   Якщо в результаті очікування споживач втратить інтерес до придбання товару, він вправі розірвати договір та вимагати повернення сплаченої за товар суми.

Гроші, сплачені за товар, повертаються у день розірвання договору, а в разі неможливості повернути в цей день – в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше ніж протягом семи днів.

В усіх випадках купівлі товару необхідно отримати, письмове підтвердження цього факту. Серед споживачів поширена думка, нав'язана в першу чергу продавцями, що чек можна отримати тільки у магазині, а на ринку касових апаратів немає, отож і чеки не видаються. Це помилка. На ринку продавець зобов'язаний на вимогу споживача виписати товарний чек (у ньому зазначаються: найменування суб’єкта господарювання та ринку, ряд та номер торговельного місця, найменування товару, ціна, дата продажу, прізвище, ініціали продавця та його підпис). В товарному чеку може міститися і інша інформація: термін доставки великогабаритних товарів, особливі умови тощо. Наприклад, у разі придбання товару на розпродажах, за зниженими цінами, якщо товар містить певні недоліки, які зумовили зменшення його ціни, обов'язково потрібно зазначити у товарному чеку вказаний недолік. Це дозволить вам пред'явити претензії продавцю при виникненні у товарі інших недоліків, не передбачених умовами 

У разі відмови у видачі чека потрібно звернутися до адміністрації ринку для відновлення своїх прав, а у разі ігнорування – до територіального органу з питань захисту прав споживачів з письмовою скаргою. 

Або ж - інший вихід - купуйте товар в іншому місці. Не обов’язково робити це там, де продавець повільно обслуговує, зухвало поводиться тощо. І з цього приводу нервувати має продавець, а не Ви. Торгівля сьогодні квітне буйним цвітом і вибір за споживачем: дати заробити продавцеві та його господареві чи ні.

Крім того, втрата квитанцій, товарних і касових чеків або інших письмових документів, неотримання їх під час придбання товару не позбавляє права споживача довести факт купівлі-продажу з допомогою свідків. Тому, якщо з Вами під час придбання товару був хтось, тоді Ви можете довести факт придбання за допомогою свідчень цих осіб. Про це Вам варто повідомити і продавця, адже він може і не знати цієї норми.
               Вдалих Вам покупок.